Projekt zmian zasad przeprowadzania egzaminów na aplikacje

Do Sejmu został wniesiony projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Celem projektu jest dokonanie zmian w sposobie przeprowadzania egzaminów na aplikację radcowską, adwokacką i notarialną. W szczególności powierzenie przeprowadzenia egzaminów Komisji Egzaminacyjnej do spraw aplikacji adwokackiej, radcowskiej, notarialnej przy Ministrze Sprawiedliwości, w odróżnieniu od obecnego systemu, w którym egzaminy na aplikacje są organizowane i prowadzone przez okręgową radę adwokacką, radę okręgowej izby radców prawnych oraz radę izby notarialnej.

Celem konkursu przeprowadzanego przez Komisję Egzaminacyjną na dowolną aplikację byłoby sprawdzenie i ocena poziomu przygotowania prawniczego kandydata. Konkurs odbywałby się raz w roku kalendarzowym przed rozpoczęciem roku szkoleniowego, jako centralny konkurs ogólnopolski przeprowadzany w formie pisemnej.

Członkowie Komisji powoływani byliby przez Ministra Sprawiedliwości spośród osób, których wiedza, doświadczenie i autorytet dają rękojmię prawidłowego przebiegu konkursu.

W skład Komisji wchodziłoby:
1) dwóch przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości, będących w randze nie niższej niż dyrektora lub zastępcy dyrektora departamentu albo dyrektora lub zastępcy dyrektora jednostki równorzędnej w Ministerstwie Sprawiedliwości,
2) trzech przedstawicieli Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, będących sędziami Sądu Najwyższego,
3) trzech przedstawicieli Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, będących sędziami Naczelnego Sądu Administracyjnego,
4) trzech przedstawicieli Naczelnej Rady Adwokackiej, będących członkami Naczelnej Rady Adwokackiej albo trzech przedstawicieli Krajowej Rady Radców Prawnych, będących członkami Krajowej Rady Radców Prawnych albo trzech przedstawicieli Krajowej Rady Notarialnej, będących członkami Krajowej Rady Notarialnej w zależności od wybranej aplikacji,
5) trzech przedstawicieli nauki prawa, będących pracownikami naukowymi na wydziale prawa szkół wyższych i posiadających stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa lub tytuł naukowy profesora nauk prawnych,
6) przedstawiciel Prokuratora Krajowego, będący prokuratorem Prokuratury Krajowej.

Po przeprowadzeniu konkursu Komisja ustalałaby i ogłaszałaby jego wyniki.

Porady prawne
Minister Sprawiedliwości zawiadamiałby każdego kandydata oraz Krajową Radę Radców Prawnych, Naczelną Radę Adwokacką lub Krajową Radę Notarialną o wyniku egzaminu oraz publikowałby protokół z postępowania konkursowego w Biuletynie Informacji Publicznej.

Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna, Naczelna Rada Adwokacka w terminie 30 dni od otrzymania zawiadomienia mogłaby zgłosić Ministrowi Sprawiedliwości zastrzeżenia w stosunku do kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik w konkursie lecz nie spełniają kryteriów z art. 24 ustawy o radcach prawnych, z art. 65 pkt 1-3 ustawy Prawo o adwokaturze lub w art.11 pkt 1-3 ustawy Prawo o notariacie. Po upływie terminu Minister Sprawiedliwości wydawałby decyzję w sprawie wpisu na listę aplikantów i przesyłał ją zainteresowanej Radzie. Na decyzję Ministra Sprawiedliwości w sprawie wpisu na listę aplikantów kandydatowi i odpowiedniej Radzie przysługiwałaby skarga do sądu administracyjnego.

Właściwa Rada wyznaczałaby okręgową izbę radców prawnych, okręgową izbę adwokacką lub okręgową izbę notarialną, w której aplikant odbywałby aplikację. Przy wyborze tym Rada kierowałaby się w pierwszym rzędzie wskazaniem zgłoszonym przez kandydata, a w następnej kolejności jego miejscem zamieszkania.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika