Projektowane ekologiczne oznakowanie wyrobów

Na stronach Ministerstwa Środowiska znajduje się projekt ustawy o systemie wspólnotowego oznakowania ekologicznego wyrobów. Projekt ten określa zadania i właściwości krajowych organów i jednostek organizacyjnych w odniesieniu do wspólnotowego systemu oznakowania ekologicznego, a także warunki do funkcjonowania systemu przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego.

Co jest celem omawianego projektu?

Projekt musiał zostać stworzony ze względu na wymogi Unii Europejskiej, koniecznym jest bowiem wprowadzenie i stosowanie w Polsce przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1980/2000 w sprawie zrewidowanego programu przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego, w tym wyznaczenie instytucji do realizacji zadań określonych w w/w rozporządzeniu oraz określenie kompetencji organów odpowiedzialnych za funkcjonowanie systemu.

Porady prawne

Uzgadniając zasady działania krajowego systemu oznakowania ekologicznego przyjęto założenie, że krajowy system będzie stanowił etap przygotowawczy (stwarzający warunki) do wdrożenia systemu europejskiego. Funkcjonowanie systemu krajowego finansowane było ze środków PCBC. Z dniem 1 stycznia 2003 r. PCBC zostało przekształcone w jednoosobową spółkę skarbu państwa (100 % akcji spółki ma Skarb Państwa). W maju 2004 r. Rada Ministrów podjęła decyzję, że zadania właściwego organu będzie pełniło Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A.

Co nowego wprowadziłby projekt?

Na podstawie projektowanej ustawy utworzony zostałby krajowy system przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego wyrobów. Organami i jednostkami organizacyjnymi właściwymi do wykonywania zadań systemu miałyby być:

  1. Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. jako upoważniony właściwy organ, koordynujący system,

  2. minister właściwy do spraw Skarbu Państwa, jako organ dysponujący budżetem Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A.,

  3. minister właściwy do spraw środowiska oraz minister właściwy do spraw Gospodarki jako organy sprawujące nadzór merytoryczny nad funkcjonowaniem i rozwojem systemu, w zakresie swoich właściwości,

  4. Komitet właściwego organu, jako niezależny organ składający się z reprezentantów podmiotów zainteresowanych systemem.

Co to jest według projektu „ecolabel”?

Ecolabel to nic innego jak oznakowanie ekologiczne, a konkretnie oznakowanie ekologiczne wspólnotowe. Jest to znak, którym wyroby (przez które należy rozumieć towar i usługę) mogą być oznakowane na wszystkich etapach produkcji.  Chodzi tu o wyroby krajowe i zagraniczne spełniające, zawarte we właściwych przedmiotowo decyzjach Komisji, wymagania dotyczące ochrony zdrowia, środowiska i charakterystyk funkcji wyrobu, które powodują mniejsze obciążenie środowiska, w stosunku do innych wyrobów tej samej grupy. Poza tym projekt wprost nakazuje, iż oznakowanie to nie będzie mogło być przyznawane wyrobom wytwarzanym przez podmioty, które nie spełniają wymagań przepisów ochrony środowiska.

Czy używanie nieuzasadnione oznakowania ekologicznego może narazić na odpowiedzialność karną?

Tak, gdyż projekt zawiera także stosowany przepis karny, zgodnie z którym kto wprowadza do obrotu wyroby oznakowane niezgodnie z przepisami niniejszej ustawy lub umieszcza na wyrobie znak podobny do oznakowania „ecolabel”, mogący wprowadzić w błąd nabywcę i użytkownika tego wyrobu, podlega karze grzywny do 100.000 zł.

Kogo dotyczy w głównej mierze projekt?

Projektowana ustawa oddziaływałaby bezpośrednio na:

  • projektantów wyrobów,

  • producentów wyrobów oraz ich przedstawicieli i importerów,

  • konsumentów, który otrzymają informację o wyrobach przyjaznych środowisku.

Projektodawcy przewidują, iż regulacja ta będzie miała wpływ na sektor publiczny, gdyż przedsiębiorcy poniosą pewne koszty związane z uzyskaniem znaku ekologicznego, ale wpłynie to z drugiej strony na zwiększenie ich konkurencyjności na rynku.

Ustawa miałaby wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło:

  • Projekt ustawy o systemie wspólnotowego oznakowania ekologicznego wyrobów


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Artur k 2019-03-09 17:14:54

    Czy jak miałem jaki kolwiek wyrok w sądzie w zawieszeniu kilkanaście lat temu czy mogę uzyskać takie zaświadczenie ??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika