Wszyscy obywatele Unii Europejskiej, którzy mieszkają na terytorium Polski pobierając jednocześnie świadczenie emerytalne z innego kraju członkowskiego, są zwolnieni z podatku PIT - czytamy na łamach Gazety Prawnej. Do wniosku takiego doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który rozpatrywał sprawę Brytyjczyka podlegającego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Emeryt pobiera jednocześnie świadczenie wypłacane przez zakład ubezpieczeń w Wielkiej Brytanii. Sąd uznał, że wypłaty środków zgromadzonych w pracowniczym programie emerytalnym są zwolnione z PIT. Podatku za świadczenia z takiego programu nie zapłacą również osoby, które są do niego uprawnione po śmierci emeryta.
Unijni emeryci nie martwią się o PIT
Powiązane artykuły
Mieszkanie z licytacji ? problem z byłymi właścicielami
Jako, że zlicytowanie mieszkania najczęściej odbywa się wbrew woli jego właścicieli, także w późniejszym czasie nabywca może trafić na opór lokatorów. Zazwyczaj bowiem mieszkańcy nie chcą (...)
Wczasy pod gruszą - co kryje się pod tym pojęciem?
Pracodawca w ramach działalności socjalnej może pomóc pracownikom, ich rodzinom, a także emerytom i rencistom, którzy kiedyś pracowali w danej firmie, w zorganizowaniu wypoczynku. Jest (...)
Emerytura pomostowa - kto może przejść na emeryturę pomostową?
Jeżeli urodziłeś się po 31 grudnia 1948 r. i byłeś zatrudniony przy pracach o szczególnym charakterze bądź w szczególnych warunkach, możesz otrzymać emeryturę pomostową. Sprawdź, (...)
Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracowników
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Przepisy przewidują stopniowe (co 6 miesięcy) włączanie kolejnych grup podmiotów zatrudniających do (...)
Emerytura a praca za granicą
W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć prawo (...)