VAT od zleceń

Obowiązujący od 1 maja 2004 r. art. 15 ust. 3 ustawy o VAT, nakazujący płacenie VAT od zleceń, budził wątpliwości interpretacyjne, jeszcze zanim wszedł w życie.   (...)Przy okazji obciążenia VAT zleceń status podatnika został powiązany z prowadzeniem samodzielnej działalności gospodarczej. Jednak jej definicja zawarta w ustawie o VAT różni się od tej z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.   (...)Podstawową zasadą VAT jest zasada neutralności tego podatku. Tymczasem osoba fizyczna, która musi go zapłacić od zlecenia, nie może skorzystać z odliczenia, gdyż co do zasady taki podatek u niej nie występuje. Przeciwko takiemu rozwiązaniu występował już rzecznik praw obywatelskich, zdaniem którego ustawa o VAT nakazuje traktować zleceniobiorcę jak ostatecznego konsumenta ponoszącego rzeczywisty ciężar podatku.
Porady prawne
Jednocześnie zleceniodawca, który często po niewielkiej przeróbce sprzedaje efekt jego usługi i nalicza z tego tytułu VAT, może skorzystać z odliczenia.   Rzeczpospolita 10.06.2005 r.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika