Zmiany w ruchu drogowym

Z dniem wejścia Polski do Unii Europejskiej (tj. 1 maj 2004 r.) kierowcy poruszający się w mieście nie będą mogli w ciągu dnia przekraczać prędkości 50 km/h. Ta oraz inne zmiany w ustawie - Prawo o ruchu drogowym weszły w życie w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej (tj. 1 maj 2004).

Nowe ograniczenia prędkości

Kierowcy poruszający się na terenie zabudowanym muszą ograniczyć prędkość do 50 km/h. Limit ten obowiązuje w godzinach od 5:00 do 23:00. W pozostałych godzinach nadal obowiązuje ograniczenie do 60 km/h.

Na producentów pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i ciągników samochodowych nałożony został obowiązek wyposażania ich w ograniczniki prędkości. Ograniczą one prędkość maksymalną autobusu do 100 km/h, a samochodu ciężarowego i ciągnika samochodowego do 90 km/h.

Znak państwa

Porady prawne

Już dotychczas w przepisach istniał obowiązek oznaczania znakiem „PL” pojazdu zarejestrowanego w Polsce, jeśli będzie on uczestniczył w ruchu drogowym. Podobny obowiązek dotyczy pojazdów zarejestrowanych za granicą poruszających się po terenie Polski.

Nowe przepisy przewidują, że obowiązek ten jest wyłączony w wypadku, gdy znak państwa umieszczony został na tablicy rejestracyjnej pojazdu.

Rejestracja samochodu z zagranicy

Pojazd sprowadzony z państwa nie należącego do Unii Europejskiej po ostatecznej odprawie celnej jest dopuszczony do ruchu tylko na okres 30 dni. Właściciel pojazdu sprowadzonego z państwa członkowskiego UE zobowiązany jest do zarejestrowania auta w Polsce w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia.

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych
  • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. 2003 Nr 58 poz. 515, z późn. zm.)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika