Będą ułatwienia dotyczące postępowania spadkowego za granicą

We wtorek 9 czerwca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzający instytucji europejskiego prawa spadkowego. Europejskie poświadczenie spadkowe to dokument, który ułatwi polskim obywatelom wykazywanie ich praw do spadku w innych państwach członkowskich UE.

Wydawane na podobnych zasadach i według jednolitego wzoru europejskie poświadczenie spadkowe będzie skuteczne i wykonalne we wszystkich państwach członkowskich za wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Irlandii i Danii. Dzięki nowym przepisom nie będzie potrzebne przeprowadzanie jakiegokolwiek dodatkowego postępowania o uznanie i wykonanie Europejskiego poświadczenia spadkowego (EPS) ani ponoszenia związanych z tym kosztów.

EPS zostało przewidziane już w rozporządzeniu europejskim, pozostawiając państwom członkowskim uzupełnienie jego regulacji.

W Polsce, kompetencje do wydawania europejskiego poświadczenia spadkowego będą miały sądy (z wyłączeniem możliwości wydawania orzeczeń w tym przedmiocie przez referendarzy sądowych) i notariusze (ich działania będą podlegały instancyjnej kontroli sądu). Sądowa i notarialna droga uzyskania europejskiego poświadczenia spadkowego mają funkcjonować jako równorzędne i niezależne od siebie tryby, których wybór będzie należał do zainteresowanych podmiotów.

Projekt reguluje organizację i przebieg postępowań dotyczących europejskiego poświadczenia spadkowego, w zakresie w jakim nie unormowano tego w powyższym rozporządzeniu. Nawiązują one do modelu już istniejących w prawie polskim procedur. W przypadku postępowania toczącego się przed sądem jako punkt odniesienia będzie to postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku i przedmiotu zapisu windykacyjnego, a w odniesieniu do postępowania prowadzonego przed notariuszem - postępowanie mające na celu wydanie aktu poświadczenia dziedziczenia.

Według założeń ustawa wejdzie w życie 17 sierpnia 2015 roku.

Porady prawne

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika