Czy należy zgłosić w Polsce fakt nabycia spadku z zagranicy i zapłacić podatek?

Czy należy zgłosić w Polsce fakt nabycia spadku z zagranicy i zapłacić podatek?

Na podstawie przepisu art. 14 a § 4 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa /tekst jedn. Dz. U. Nr 8 poz.60 z 2005 r z późn. zmianami/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów postanawia Pani stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z dnia 01.09.2005 r. (wpływ do tut. Urzędu w dniu 06.09.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznać za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Porady prawne

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że na Pani konto w banku została przekazana kwota z tytułu spadku odzedziczonego po zmareł siostrze - obywatelce Szwecji. W wyniku postępowania spadkowego w Szwecji ustalono udział spadku przypadający na Panią oraz wyliczono wysokość należnego podatku, który został uiszczony w szwecji.

2. Pytanie:

Czy należy zgłosić fakt nabycia spadku z zagranicy i zapłacić podatek w Polsce?

3. Stanowisko wnioskodawcy:

Pani zdaniem nie powinna Pani płacić drugiego podatku w Polsce.

4. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktyczy.

Konwencja między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej, a Rządem Królestwa szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylania się od opodatkowania podpisana w Sztokholmie w dniu 19 listopada 2004 r. dotyczy podatków od dochodu.

W związku z powyższym, mimo że w Szwecji został pobrany podatek z tytułu nabycia spadku, spadek ten podlega również opdatkowaniu w Polsce według przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. Nr 142 poz. 1514 z 2004 r. ) przy czym zapłacony podatek w szwecji zostanie odliczony od wartości nabytego spadku, jako ciężar spadku. zgodnie bowiem z zasada okresloną w art. 7 powołanej ustawy o podatku od spadków i darowizn - podstawę opodatkowania stanowi czysta wartość nabytych rzeczy i praw majatkowych po potrąceniu długó i ciężarów.

W związku z powyższym naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Mokotów postanowił jak w sentencji.

Pouczenie:

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w świetle stanu prawnego obowiązuącego w dacie zaistnienia zdarzenia. Na podstawie art. 14 b par 1 i par. 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążaca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmainy lub uchylenia. Na postanowienie zawieraące interpretację służy na podstawie art. 236 par. 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do dyrektora Izby Skarbowej za pośtrednictwem tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika