Brak dowodu osobistego a zakup nieruchomości

Pytanie:

"Czy osoba z obywatelstwem niemieckim i polskim, nieposiadająca ani dowodu osobistego, ani paszportu polskiego, zamieszkała w Niemczech, może kupić dom jednorodzinny w Polsce?"

Odpowiedź prawnika: Brak dowodu osobistego a zakup nieruchomości

Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, przewidziane w ustawie z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz.U. 2004, nr 167, poz. 1758) ustanawia ograniczenia jedynie w stosunku do osób nie będących obywatelami polskimi. Osoba posiadająca polskie obywatelstwo jest obywatelem polskim i ma prawo nabywania nieruchomości tak jak obywatel polski (osoby posiadające podwójne obywatelstwo - polskie i obce - są traktowane jako obywatele polscy). Fakt nieposiadania dokumentu tożsamości w postaci, czy to dowodu osobistego, czy to paszportu, nie pozbawia obywatelstwa. Będzie to jednak stanowiło utrudnienie w zawarciu umowy sprzedaży nieruchomości. Zakupu nieruchomości bowiem nie można bowiem dokonać inaczej, niż w formie aktu notarialnego. Przed notariuszem trzeba sie jednak w jakiś sposób wykazać swoją tożsamość (np. poprzez okazanie dowodu lub paszportu), co wynika z art. 85 § 1 ustawy – Prawo o notariacie. Ponadto, w tym konkretnym przypadku należy również wykazać również fakt posiadania obywatelstwa polskiego, co uprawnia do nabycia nieruchomości bez ograniczeń dotyczących cudzoziemców.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Christoph Kobus 2017-08-10 03:45:53

    Wyjechalem z Polski w roku 1991 do Niemiec celem osiedlenia sie w Niemczech, otrzymalem Status wysiedlenca co pozwolilo mi o ubieganie sie obywatelstwa ktore otrzymalem bez trudu i szybko. Posiadam dokumenty niemieckie takie jak dowod osobisty,paszport,prawo jazdy. Wszystkie dokumenty polskie sa przestarzale i nie wazne. Obywatelstwa polskiego nigdy sie nie zrzekalem ani tez nie wiadomo mi abym zostal go pozbawiony przez Urzad Polski. Moje pytanie brzmi: czy mam prawo nabyc dom wraz z gruntem przyleglym lub posesje w malej nadmorskiej miejscowosci lub na Mazurah gdzie sie urodzilem? Czy moge zameldowac sie na pobyt staly na terenie Polski poslugujac sie dokumentami niemieckimi? Czy moge poslugiwac sie niemieckim prawem jazdy? Czy musze zrzec sie obywatelstwa niemieckiego? Mam 51 lat.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika