Podwójne nazwisko po ślubie

Pytanie:

"Jeżeli po ślubie kobieta zostanie ze swoim nazwiskiem (Nowak) plus przejmie nazwisko po mężu (Kowalska) - jakie są obowiązki wobec używania nazwiska łączonego. Czy podpisując dokumenty musi podpisywać Nowak - Kowalska, czy zamiennie, bądź Nowak, bądź Kowalska?"

Odpowiedź prawnika: Podwójne nazwisko po ślubie

Zgodnie z art. 25 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego o nazwisku, które każdy z małżonków będzie nosił po zawarciu małżeństwa, decyduje jego oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Oświadczenie może być złożone bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich. Każdy z małżonków może również zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów. W razie niezłożenia oświadczenia w sprawie nazwiska, każdy z małżonków zachowuje swoje dotychczasowe nazwisk (art. 25 § 3 kro).

W zasadzie dla bezpieczeństwa powinno się podpisywać dwoma nazwiskami. Podpis musi jednak identyfikować daną osobę. Pomimo tego, że formalnie nie istnieje regulacja nakazująca podpisywać się w określony sposób, to na dokumentach jako czytelny podpis powinien widnieć taki, który będzie składał się z dwóch członów nazwiska.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika