Gdzie nastąpi opodatkowanie usług świadczonych przez Przedsiębiorstwo Wnioskodawcy na rzecz podatnika (...)

Gdzie nastąpi opodatkowanie usług świadczonych przez Przedsiębiorstwo Wnioskodawcy na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik czynny VAT w Polsce mającego siedzibę w Izraelu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2009r. (data wpływu 21 grudnia 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 marca 2010r. (data wpływu 18 marca 2010r.) oraz pismem z dnia 29 marca 2010r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia miejsca świadczenia usług magazynowania towarów -jest nieprawidłowe .

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2009r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony w dniu 18 marca 2010r. i 29 marca 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczeniem usług magazynowania towarów i serwisowania narzędzi.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 marca 2010r. (data wpływu 18 marca 2010r.) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 3 marca 2010r. znak: IBPP3/443-971/09/BWo.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 tej ustawy i wykonuje dla przedsiębiorcy (osoby prawnej) mającego swoją siedzibę w Izraelu usługi magazynowania towarów o symbolu PKWiU 52.10.19.0 oraz usługi serwisowania narzędzi oznaczone symbolem PKWiU 33.12.19.0. Przedsiębiorca izraelski jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT czynny oraz jako podatnik od wartości dodanej w innych krajach Wspólnoty Europejskiej.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, iż nie posiada informacji na temat czy kontrahent z Izraela posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub na terytorium któregokolwiek innego państwa członkowskiego znajdującego się na terytorium Wspólnoty Europejskiej lub poza Wspólnotą, czy ma miejsce gdzie zwykle prowadzi działalność. Według wiedzy Wnioskodawcy kontrahent ma swoją siedzibę w Izraelu.

Usługi magazynowania towarów świadczone są na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w budynkach Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Gdzie nastąpi opodatkowanie usług świadczonych przez Przedsiębiorstwo Wnioskodawcy na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik czynny VAT w Polsce mającego siedzibę w Izraelu...

Zdaniem Wnioskodawcy, uznanie usługobiorcy z Izraela za podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy powoduje, iż miejscem świadczenia usługi wykonywanej na jego rzecz będzie, zgodnie z brzmieniem art.

28 b ust 1 ustawy, jego siedziba tj. Izrael. Zatem w miejscu siedziby podatnika tj. w Izraelu nastąpi opodatkowanie usług świadczonych przez Wnioskodawcę. Zatem świadczone na rzecz podatnika z siedzibą w Izraelu usługi nie będą podlegały opodatkowaniu polskim podatkiem VAT, bowiem sam fakt rejestracji przedsiębiorcy z Izraela jako podatnika czynnego w Polsce, zgodnie z literalnym art. 28b ust. 1, nie tworzy obowiązku tego przedsiębiorcy do zapłaty polskiego podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (?).

Przy określaniu miejsca świadczenia usług, usługi są identyfikowane za pomocą klasyfikacji statystycznych, jeżeli dla tych usług przepisy ustawy oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne (art. 8 ust. 4 ww. ustawy).

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca świadczy usługę magazynowania towarów na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w budynkach Przedsiębiorstwa na rzecz kontrahenta posiadającego siedzibę w Izraelu, zarejestrowanego w Polsce jako podatnik VAT czynny jak również zarejestrowanego jako podatnik podatku od wartości dodanej w innych krajach Wspólnoty.

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności (art. 28b ust. 2 ustawy o VAT).

Stosownie zaś do art. 28a ww. ustawy, na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

  1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
    a) podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    b) osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
  2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Powyższy artykuł wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy o VAT. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Z powyższego przepisu wynika zatem, iż w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, bądź stałe miejsce prowadzenia działalności, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, czyli opodatkowanie usługi zostaje przeniesione do państwa, gdzie następuje faktyczna konsumpcja usługi.

Od powyższego ustawodawca przewidział wyjątki, które w zależności od charakteru usługi określają miejsce jej opodatkowania w odmienny sposób.

Wyjątkiem od zasady wyrażonej w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT jest świadczenie usług związanych z nieruchomościami. W przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości (art. 28e ustawy o VAT).

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy należy stwierdzić, że usługi w zakresie magazynowania towarów mają charakter usług związanych z nieruchomością i tym samym spełniają dyspozycję art. 28e ustawy o VAT, w związku z powyższym miejscem świadczenia tych usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że budynki magazynu, w których Wnioskodawca świadczy usługę magazynowania towarów na rzecz kontrahenta z Izraela położone są na terytorium Polski, miejscem świadczenia usług magazynowania towarów jest terytorium kraju. Zatem świadczone przez Wnioskodawcę usługi magazynowania towarów podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki właściwej dla tego rodzaju usług na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w kwestii:

  • ustalenia miejsca świadczenia usług serwisowania narzędzi,
  • zdefiniowania podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług,
  • określenia prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego ze świadczeniem usług magazynowania towarów oraz serwisowania narzędzi

zawarte zostały w odrębnych rozstrzygnięciach.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę, zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika