Sprzedaż poszczególnych budynków mieszkalnych stanowiących w całości obiekt budownictwa mieszkaniowego (...)

Sprzedaż poszczególnych budynków mieszkalnych stanowiących w całości obiekt budownictwa mieszkaniowego (PKOB 1.11.111.1110) jest objęta w 7% stawką podatku od towarów i usług. Czy zatem prawidłowe jest stosowanie innej stawki podatku od towarów i usług do sprzedaży poszczególnych części takiego obiektu nie stanowiących lokali użytkowych np. garażu znajdującego się w obrysie budynku i będącego konstrukcyjnie nieodłączną jego częścią?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2008r. (data wpływu 23 czerwca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży poszczególnych budynków mieszkaniowych stanowiących w całości obiekt budownictwa mieszkaniowego oraz sprzedaży poszczególnych części takiego obiektu nie stanowiących lokalu użytkowego np. garażu znajdującego się w obrysie budynku i będącego konstrukcyjnie nieodłączną jego częścią - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług sprzedaży poszczególnych budynków mieszkaniowych stanowiących w całości obiekt budownictwa mieszkaniowego oraz sprzedaży poszczególnych części takiego obiektu nie stanowiących lokalu użytkowego np. garażu znajdującego się w obrysie budynku i będącego konstrukcyjnie nieodłączną jego częścią.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Jako firma developerska Wnioskodawca prowadzi budowę osiedla mieszkaniowego składającego się z obiektów budownictwa mieszkaniowego (PKOB 1.11.111.1110) tzn. budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, w których każde mieszkanie ma swoje własne wejście z poziomu gruntu. Budynki są parterowe z użytkowym poddaszem i w ich skład wchodzi garaż, który sąsiaduje bezpośrednio z największym pokojem mieszkalnym. Firma oferuje budynki o powierzchni całkowitej 157,6 m2. Są to zatem budynki objęte społecznym programem mieszkaniowym określonym w art. 41 ust. 12 a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Po wybudowaniu nastąpi sprzedaż budynków. Sprzedaż budynku będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7% zgodnie z art. 41 ust. 12 ww. ustawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Sprzedaż poszczególnych budynków mieszkalnych stanowiących w całości obiekt budownictwa mieszkaniowego (PKOB 1.11.111.1110) jest objęta w 7% stawką podatku od towarów i usług. Czy zatem prawidłowe jest stosowanie innej stawki podatku od towarów i usług do sprzedaży poszczególnych części takiego obiektu nie stanowiących lokali użytkowych np. garażu znajdującego się w obrysie budynku i będącego konstrukcyjnie nieodłączną jego częścią...

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z brzmieniem przepisu art. 41 ust. 12 i 12a ustawy o podatku od towarów i usług ? 7% stawką podatku stosowana jest przy dostawie (sprzedaży) obiektów budownictwa mieszkaniowego objętych społecznym programem mieszkaniowym. Z opodatkowania preferencyjną stawką podatkową wyłączono jedynie dostawę lokali użytkowych. Ponieważ ww. ustawa nie stworzyła na swoje potrzeby definicji pojęć, którymi się posługuje w interesującym Wnioskodawcę obszarze zagadnień, należy sięgnąć do legalnych definicji sformułowanych na gruncie prawa budowlanego. Zgodnie z § 3 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowane (Dz. U. nr 75, poz. 90 z późn. zm.) w pkt 14 zdefiniowano lokal użytkowy jako jedno pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi, niebędące mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym. Mieszkaniem jest zespół pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych, mający odrębne wejście, wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, umożliwiający stały pobyt ludzi i prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego (§ 3 pkt 9).

Pomieszczeniem technicznym, zgodnie z § 3 pkt 12 tegoż rozporządzenia jest pomieszczenie, zgodnie z § 3 pkt 12 tegoż rozporządzenia jest pomieszczenie przeznaczone dla urządzeń służących do funkcjonowania i obsługi technicznej budynku, a pomieszczeniem gospodarczym jest w myśl § 3 pkt 13 pomieszczenie znajdujące się poza mieszkaniem lub lokalem użytkowym, służące do przechowywania przedmiotów lub produktów żywnościowych użytkowników. Podkreślenia wymaga użyty zwrot ?służące?, który wskazuje, iż oceniany powinien być faktyczny sposób wykorzystywania pomieszczenia, a nie jego założone przeznaczenie.

Garaż bez wątpliwości jest pomieszczeniem przeznaczonym i służącym do przechowywania i ochrony przedmiotu jakim jest samochód, ewentualnie wykorzystywanym, jak pokazuje codzienna nagminna praktyka, też do przechowywania innych przedmiotów ? również produktów żywnościowych. Pogląd ten znajduje również odbicie w części 2 ?Pojęcia Podstawowe? Objaśnień wstępnych do PKOB (rozp. Rady Ministrów z dnia 30.12.1999r., Dz. U. nr 112, poz. 1316 z późn. zm.). Garaż jest zatem pomieszczeniem gospodarczym, co oznacza, że nie jest lokalem użytkowym a w związku z tym nie podlega wyłączeniu spod stosowania przepisu art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług. W niniejszym przypadku dostawa obiektu budownictwa mieszkaniowego wraz z garażem stanowiącym nieodłączną konstrukcyjnie część tego obiektu, niebędącym zarazem lokalem użytkowym w całości podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1. ustawy o VAT wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, dla wybranych grup towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, obniżone, tj. 7%, 3% i 0%. Zgodnie z art. 41 ust. 2 dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Należy również wskazać, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku, dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Jednakże w przedmiotowej sprawie zwolnienie wynikające z powołanego przepisu nie znajduje zastosowania, gdyż z treści wniosku wynika, iż jest to budynek nowowybudowany, a więc obiekt, który ma być zasiedlony lub zamieszkany po raz pierwszy.

Stosownie do art. 41 ust. 12 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008r. 7% stawkę podatku od towarów i usług stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, rozumie się w myśl ust. 12a cyt. przepisu obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12b ww. ustawy nie zalicza się:

  • budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300m2;
  • lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity, stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12c ustawy).

W powstałej sytuacji faktycznej, powołana przez Wnioskującego klasyfikacja statystyczna wg Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB 11) oraz powierzchnia budynku (157,6 m#178;) wskazują, że sprzedaż dotyczy obiektu objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Należy również zwrócić uwagę na brzmienie art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujące od dnia 1 stycznia 2008r., zgodnie z którym przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.

Zgodnie z objaśnieniami Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych - budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Z treści przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem sprzedaży jest budynek mieszkalny jednorodzinny w zabudowie szeregowej, w których każde mieszkanie ma swoje własne wejście z poziomu gruntu. W skład budynków wchodzi garaż, który sąsiaduje z największym pokojem mieszkalnym. W konsekwencji budynek ten jako całość sklasyfikowany jest w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w grupie 111.

Zatem dostawa domu jednorodzinnego o symbolu PKOB 11, stanowiącego całość (jedną bryłę) wraz z garażem będzie podlegała opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług od całej wartości sprzedaży.

Zatem w przedmiotowej sprawie należy zastosować 7% stawkę VAT dla całego przedmiotu sprzedaży tj. budynku mieszkalnego jednorodzinnego (PKOB-11) wraz z garażem - art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego ? stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika