Budowa przenośnego garażu

Pytanie:

"Czy potrzebna jest zgoda na postawienie przenośnego garażu (blaszak) na swojej działce? "

Odpowiedź prawnika: Budowa przenośnego garażu

Przenośny garaż blaszany (popularny blaszak) jest tymczasowym obiektem budowlanym w rozumieniu ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z art. 29 ust.1 pkt 5a, nie wymaga pozwolenia na budowę budowa tymczasowego obiektu budowlanego, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu o budowie ale nie później niż w okresie 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu o budowie. Z przepisu tego wynika, że na postawienie takiego blaszaka nie wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę (a jedynie konieczne jest zgłoszenie takiego jego postawienia), jeżeli blaszak ten przewidziany jest do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu o budowie, ale nie później niż w okresie 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy. Jeżeli nie chce Pan/i uczestniczyć w żmudnym postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę, wystarczy, że zgłosi Pan/i postawienie takiego blaszaka z jednoczesnym zobowiązaniem do przeniesienia go w inne miejsce w terminie najpóźniej 120 dni od jego postawienia. Jeżeli pragnie Pan/i pozostawić garaż na swoim miejscu przez dłuższy okres, wymagane będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika