Wykonanie zastępcze rozbiórki garażu

Pytanie:

"Ponad dwa lata temu kupiliśmy od osoby prywatnej działkę przeznaczoną pod tereny mieszkaniowe. Zgodnie z zapisem notarialnym, sprzedający zobowiązał się do usunięcia na własny koszt blaszanego garażu stojącego na terenie działki. Termin usunięcia minął dwa lata temu. Garaż jest ujęty na mapach geodezyjnych jako obiekt budowlany i wymaga zgody Urzędu Miasta na jego rozbiórkę. Poprzedni właściciel po sprzedaży działki nigdy więcej nie wykazał chęci usunięcia garażu (mógł zgodnie z prawem wystąpić w moim imieniu o rozbiórkę). W akcie notarialnym nie ma zapisu, co może nastąpić, jeśli garaż nie zostanie usunięty w określonym terminie. Uważam, że sprzedający działkę nie ma już prawa do jego posiadania (miał jedynie prawo do jego usunięcia). Uprzejmie proszę o odpowiedź, czy przysługują jakiekolwiek prawa do garażu poprzedniemu właścicielowi działki? Jaki jest zakres możliwości prawnych, co do garażu, z których mogę skorzystać jako obecny właściciel działki?"

Odpowiedź prawnika: Wykonanie zastępcze rozbiórki garażu

Podstawową zasadą prawa cywilnego jest zasada związania z nieruchomością wszystkiego, co się na niej wznosi. Zatem garaż nie stanowił odrębnego od nieruchomości przedmiotu sprzedaży. Przedmiotem sprzedaży była nieruchomość (działka budowlana), na której znajdował się garaż. Wraz z przejściem prawa własności na Państwa staliście się również właścicielami garażu. W akcie notarialnym powinno zostać to opisane, że nabywacie nieruchomość zabudowaną garażem. Jednocześnie właściciel poprzedni zobowiązał się do usunięcia (demontażu) znajdującego się na tej nieruchomości garażu. Obowiązku swojego nie wykonał. Państwo zatem, jako właściciele nieruchomości mogą garaż pozostawić, albo wystąpić do sądu, aby upoważnił was do wykonania czynności demontażu zamiast zobowiązanego na jego koszt. Naszym zdaniem, między Państwem a poprzednim właścicielem powstał jedynie obowiązek o charakterze zobowiązaniowym. Były właściciel nie może się też domagać zwrotu wartości garażu albowiem uzyskał za niego „rekompensatę” w cenie kupna.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika