Podatek od nieruchomości od garażu

Pytanie:

"Kupiłam działkę budowlaną i chcę wybudować na niej dom z garażem i obok jeszcze jeden garaż większy. Czy podatek od garażu wolnostojącego będzie wyższy niż podatek od nieruchomości? Czy będzie po prostu doliczony metraż garażu do metrażu domu i będę płacić jeden podatek?"

Odpowiedź prawnika: Podatek od nieruchomości od garażu

W interpretacjach organów podatkowych i w literaturze podatkowej wskazuje się na dwa elementy, które umożliwiają objęcie garażu podatkiem od nieruchomości właściwym dla całego budynku mieszkalnego, a nie wyższym (jak dla „pozostałych” budynków). Jest to okoliczność, czy garaż znajduje się w bryle budynku, czy też obok budynku oraz czy zgodnie z pozwoleniem na budowę garaż został wbudowany jako odrębny budynek, czy też jako część budynku mieszkalnego. Jeśli garaż nie znajduje się w bryle budynku lub pozwolenie na budowę wyraźnie wskazywało odrębnie na budowę garażu, to garaż należy w świetle ustawy o podatkach i opłatach do kategorii "budynki pozostałe".

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji zawartej w piśmie Ministerstwa Finansów z 11 marca 2005 r. (sygn. LK-833/PP/O5/ST-52) oraz w postanowieniu Prezydenta Miasta Lublina z 17 maja 2006 r. (sygn. Fn.III-3110/Np/2937/2006).

W 2007 r. maksymalna stawka podatku od budynków mieszkalnych to 0,57 zł od 1 m.kw. powierzchni użytkowej, a od pozostałych - 6,23 zł od 1 m.kw. powierzchni użytkowej.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika