-opodatkowanie i kwalifikacja przychodów i kosztów związanych z obrotem papierami wartościowymi. -określenia (...)

-opodatkowanie i kwalifikacja przychodów i kosztów związanych z obrotem papierami wartościowymi. -określenia źródła i sposobu opodatkowania przychodów z tytułu otrzymanych odsetek od obligacji oraz dywidend z akcji.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 17.09.2012 r. (data wpływu 24.09.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • opodatkowania i zakwalifikowania przychodów i kosztów związanych z obrotem papierami wartościowymi - jest prawidłowe
  • określenia źródła i sposobu opodatkowania przychodów z tytułu otrzymanych odsetek od obligacji oraz dywidend z akcji - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24.09.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania i zakwalifikowania przychodów i kosztów związanych z obrotem papierami wartościowymi. oraz określenia źródła i sposobu opodatkowania przychodów z tytułu otrzymanych odsetek od obligacji oraz dywidend z akcji.



W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.



Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Przedmiotem tej działalności aktualnie są: działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.2). Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki (PKD 62.02.2), działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi (PKD 62.03.Z), pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych komputerowych (PKD 62.09.2), działalność portali internetowych (PKD 63.12.2). Dochody, uzyskiwane z wykonywanej działalności gospodarczej Wnioskodawca opodatkowuje przy zastosowaniu zasad, określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przy zastosowaniu tzw. podatku liniowego. Jest także podatnikiem podatku VAT.

W najbliższym czasie Wnioskodawca planuje rozszerzenie zakresu swojej działalności gospodarczej. W celu zwiększenia dochodów zamierza rozpocząć działalność, polegającą na inwestowaniu w instrumenty finansowe w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi - PKD 64.99.2 (pozostała finansowa działalność usługowa gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych). W ramach tejże działalności planuje dokonywanie zakupu, sprzedaży akcji i obligacji oraz uzyskiwanie korzyści z tych praw (odsetki, dywidenda). Będą to akcje i obligacje nabywane zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, których emitentami są przedsiębiorcy bądź inne jednostki posiadające osobowość prawną (akcje i obligacje korporacyjne).

Planowane przez Wnioskodawcę czynności mają mieć charakter pozarolniczej działalności gospodarczej (w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), tj. mają być wykonywane we własnym imieniu i bez względu na ich rezultat, w sposób ciągły i zorganizowany. Czynności te realizowane będą z wykorzystaniem firmowego rachunku maklerskiego, założonego w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej właśnie w tymże celu przez Dom Maklerski, jak również z wykorzystaniem środków, pochodzących z tejże pozarolniczej działalności gospodarczej. Według orzeczenia GUS działalność polegająca na zakupie obligacji i akcji mieści się we wskazanym powyżej zgrupowaniu PKD 64.99.Z.

W związku z powyższym koszty, związane z prowadzeniem rachunku inwestycyjnego oraz z prowizjami za zakup i sprzedaż papierów wartościowych jak również związane z samym zakupem akcji i obligacji Wnioskodawca zamierza ujmować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów po stronie kosztów, związanych z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, zaś przychody ze zbycia akcji i obligacji po stronie przychodów z tejże pozarolniczej działalności gospodarczej. Ponadto przychody z odsetek od tychże obligacji oraz dywidendy od tychże akcji Wnioskodawca zamierza uwidaczniać w księdze podatkowej po stronie przychodów. Dodatkowo z domu maklerskiego Wnioskodawca otrzymał informację, iż w opisanej powyżej sytuacji, tj. prowadzenia firmowego rachunku maklerskiego (w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej) dom maklerski nie pobiera, (jako płatnik) podatku od kwot, wypłacanych tytułem dywidend z akcji i kuponów odsetkowych od obligacji.



W związku z powyższym zadano następujące pytania.



  1. Czy rozpoczęcie opisanej powyżej działalności, polegającej na obrocie instrumentami finansowymi (obligacjami i akcjami) we własnym imieniu (na opisanych powyżej zasadach), skutkować będzie możliwością zaliczenia przez Wnioskodawcę w koszty prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej kosztów, związanych z prowadzeniem rachunku maklerskiego oraz z prowizjami za zakup i sprzedaż akcji i obligacji oraz kosztów samego zakupu tychże akcji i obligacji oraz zaliczenia przychodu z odsetek od obligacji i dywidend od akcji jak również przychodu ze zbycia akcji i obligacji do przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej i ujęcia tychże kosztów i przychodów w księgach rachunkowych odpowiednio po stronie kosztów i przychodów?
  2. Czy w opisanym powyżej stanie faktycznym odsetki od obligacji oraz dywidendy z akcji opodatkowane będą zryczałtowanym podatkiem w wysokości 19%, na zasadach, określonych w art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też podlegają zaliczeniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a co za tym idzie - podlegają opodatkowaniu tak jak dochody z tejże pozarolniczej działalności gospodarczej, czyli 19% podatkiem liniowym?
  3. Czy dochody z odpłatnego zbycia akcji i obligacji, przy zastrzeżeniu dokonania tegoż zbycia w warunkach opisanych powyżej, tj. w ramach wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, będą zaliczone do dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej? Jeśli tak, to czy podlegają opodatkowaniu tak jak dochód z tejże pozarolniczej działalności gospodarczej, tj. przy zastosowaniu 19% stawki ?podatku liniowego??


Zdaniem Wnioskodawcy:



Ad. 1



W ocenie Wnioskodawcy rozpoczęcie opisanej powyżej działalności, polegającej na obrocie instrumentami finansowymi (akcjami i obligacjami), która wykonywana będzie w sposób zorganizowany i ciągły, we własnym imieniu i bez względu na jej rezultat, skutkować będzie możliwością zaliczenia przez Wnioskodawcę w koszty prowadzenia tejże pozarolniczej działalności gospodarczej kosztów, związanych z prowadzeniem rachunku maklerskiego oraz z prowizjami za zakup i sprzedaż akcji i obligacji, jak i kosztów samego zakupu tychże akcji i obligacji oraz możliwością zaliczenia przychodu z odsetek od obligacji i dywidend z akcji jak również przychodu z odpłatnego zbycia tychże obligacji i akcji do przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.



Ad. 2.



Jednocześnie, odsetki od obligacji oraz z dywidendy z akcji podlegają zaliczeniu do przychodów (dochodów) z pozarolniczej działalności gospodarczej i w związku z tym opodatkowane będą w taki sam sposób jak dochody z tejże działalności, tj. przy zastosowaniu 19% stawki ?podatku liniowego?.



Ad. 3



Ponadto, dochody z odpłatnego zbycia akcji i obligacji, w warunkach opisanych powyżej, będą podlegały zaliczeniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i w związku z tym opodatkowane będą w taki sam sposób jak dochody z tejże działalności, tj. przy zastosowaniu 19% stawki ?podatku liniowego?.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w części dotyczącej opodatkowania i zakwalifikowania przychodów i kosztów związanych z obrotem papierami wartościowymi oraz za nieprawidłowe w części dotyczącej określenia źródła i sposobu opodatkowania przychodów z tytułu otrzymanych odsetek od obligacji oraz dywidend z akcji.



W art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) wyszczególniono dwa odrębne źródła przychodów w postaci:

  • pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3),
  • kapitałów pieniężnych i praw majątkowych (art. 10 ust. 1 pkt 7).


Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalanie podstawy opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość.


Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z jego treścią, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
    - prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust.

    1 pkt 1, 2 i 4-9.


Z powyższego wynika, iż jeżeli ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego, czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wyłączenie zawarte w art. 5a pkt 6 ww. ustawy obejmuje m.in. kapitały pieniężne, zdefiniowane jako odrębne źródło przychodów, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, których poszczególne kategorie wymieniono w art. 17 tej ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 30b ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach, w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Natomiast z brzmienia art. 30b ust. 4 ww. ustawy wynika, iż przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

W sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest obrót papierami wartościowymi i podatnik dokonuje takiej transakcji, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, uzyskany przychód (dochód) należy traktować jako przychód z wykonywanej działalności gospodarczej. Tak uzyskany przychód (dochód) podlega łącznemu opodatkowaniu z pozostałymi przychodami, w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.Pojęcie kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, do których odwołuje się przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest definiowane odpowiednio w art. 17 ust. 1 oraz w art. 18 ustawy. Aczkolwiek nie wszystkie rodzaje dochodów z kapitałów pieniężnych w rozumieniu ustawy mogą stanowić przedmiot działalności gospodarczej, niemniej jednak przedmiotem takiej działalności może być nabywanie i zbywanie akcji.

Naturalnie, aby działalność ta mogła być traktowana, jako działalność gospodarcza, musi spełniać przesłanki wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że musi być wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Ponadto wskazać należy, iż skutkiem powołanego wcześniej przepisu art. 30b ust. 4 jest konieczność wyłączenia ze źródła przychodów określonego, jako kapitały pieniężne, przedmiotu związanego z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Stosownie do art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie natomiast z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 22 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.


Zatem, aby dany wydatek mógł zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

  • musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
  • musi być należycie udokumentowany.


Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tychże kosztów. Przy czym związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Zauważyć przy tym należy, iż koszty uzyskania przychodów nie są kosztami uzyskania jakichkolwiek przychodów, lecz zawsze związane z uzyskaniem przychodu z konkretnego źródła. Koszty te są, zatem ściśle i funkcjonalnie przyporządkowane do danego źródła przychodów.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza rozszerzyć zakres swojej działalności gospodarczej, która polegać będzie na inwestowaniu w instrumenty finansowe w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi - PKD 64.99.2 (pozostała finansowa działalność usługowa gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych. W ramach tejże działalności Wnioskodawca planuje dokonywanie zakupu, sprzedaży akcji i obligacji oraz uzyskiwanie korzyści z tych praw (odsetki, dywidenda).

Ponieważ przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy będzie obrót papierami wartościowymi, których dokonywać będzie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to przychód (dochód) uzyskany z tej sprzedaży należy traktować, jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Podkreślenia wymaga natomiast fakt, iż ustawa o podatku dochodowym wyodrębnia różne rodzaje przychodów. W celu prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania, jak również sposobu opodatkowania i wysokości podatku z tytułu osiągania przychodów istotne znaczenie ma właściwe zakwalifikowanie uzyskiwanego z tego tytułu przychodu do jednego ze źródeł przychodów wymienionych w przepisie art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, iż jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne.


W myśl art. 17 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z kapitałów pieniężnych m.in. są:

  • odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych ( ust. 1 pkt 2),
  • dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną (ust. 1 pkt 4).


Wskazać należy, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 30a ust. 1 pkt 2 i 4 tej ustawy wskazuje, iż od uzyskanych przez podatników dochodów (przychodów) z

  • odsetek i dyskonta od papierów wartościowych ( pkt . 2)
  • dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ( pkt 4).

    - pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy


Mając na uwadze okoliczności przedstawione we wniosku oraz respektując zasadę odrębności przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, iż przychody Wnioskodawcy uzyskane z odsetek od obligacji oraz dywidend z akcji, należy zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia oraz mające w niniejszej sprawie zastosowanie przepisy prawa stwierdzić należy, iż w sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej będzie obrót papierami wartościowymi i Wnioskodawca będzie dokonywał tych transakcji, w ramach działalności gospodarczej, o której mowa art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to uzyskany przychód (dochód) z tego tytułu jak również poniesione koszty uzyskania przychodów należy rozliczyć według zasad właściwych dla źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Uzyskany dochód z tego tytułu będzie podlegał u Wnioskodawcy opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w art. 30c, tj. 19% podatkiem liniowym.


W tej części stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.


Natomiast za nieprawidłowe należy uznać stanowisko dotyczące możliwości kwalifikacji i sposobu opodatkowania przychodów uzyskanych przez Wnioskodawcę z tytułu uzyskania przychodów z odsetek od obligacji oraz dywidend z akcji do przychodów z działalności gospodarczej Uzyskane przychody z odsetek od obligacji oraz dywidend z akcji należy zaliczyć do kapitałów pieniężnych i opodatkować 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika