Sprzedaż akcji na okaziciela

Pytanie:

"Czy do sprzedaży akcji zwykłych na okaziciela, nienotowanych na giełdzie, wystarczy zwykła forma umowy kupna sprzedaży i zapłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych w urzędzie skarbowym (oczywiście jeżeli statut nie stanowi inaczej)?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż akcji na okaziciela

Skuteczność zbycia akcji na okaziciela uzależniona jest od zawarcia stosownej umowy oraz od wręczenia dokumentu akcji ich nabywcy, czyli pewnej czynności faktycznej. W przypadku jeżeli akcje są zdeponowane na rachunku depozytowym w banku lub w biurze maklerskim do skutecznej ich sprzedaży trzeba jeszcze dokonać odpowiedniego zapisu na tymże rachunku, co zastępuje faktyczne wydanie dokumentu akcji. W odniesieniu do akcji na okaziciela wszelkie ograniczenia ich zbywalności są nieskuteczne. Zapłata podatku od czynności cywilno-prawnych jest oddzielnym obowiązkiem związanym ze sprzedażą i jego dopełnienie bądź nie pozostaje bez wpływu na samą skuteczność sprzedaży.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika