Usług związanych z wykonywaniem fotografii zapisów wideo i fotoreportaży takich wydarzeń jak: śluby, (...)

Usług związanych z wykonywaniem fotografii zapisów wideo i fotoreportaży takich wydarzeń jak: śluby, wesela, komunie, chrzty, studniówki podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w stawce 17 %. Kupna-sprzedaży detalicznej artykułów fotograficznych, sprzętu fotograficznego, artykułów wędkarskich podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w stawce 3 %.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 10.10.2012 r. (data wpływu 15.10.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie określenia stawki podatku? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 15.10.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie określenia stawki podatku.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą polegającą na zakupie sprzedaży detalicznej artykułów fotograficznych, sprzętu fotograficznego, sprzętu wędkarskiego, pokarmu dla ryb i innych akcesoriów związanych z wędkarstwem (PKWiU 47.00 - nadany przez Urząd Statystyczny). Dodatkowo wykonuje usługi związane z robieniem fotografii, zapisów wideo takich wydarzeń jak; śluby, wesela ? pokazy mody, zawody i fotoreportaże z uroczystości okolicznościowych tj.; śluby, wesela, komunie, chrzty, studniówki ( PKWiU 74.20.23.0). Wnioskodawczyni jest opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W maju 2012 r. Wnioskodawczyni nabyła część towarów od męża, który zakończył prowadzenie działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawczyni wskazała, iż działalność gospodarcza prowadzona przez męża była opodatkowana ryczałtem. Pod koniec prowadzenia przez męża działalności Wnioskodawczyni otworzyła swoją działalność w takim samym zakresie. Towary, które mąż posiadł Wnioskodawczyni przejęła do swojej działalności.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy usługi związane z wykonywaniem fotografii zapisów wideo i fotoreportaży takich wydarzeń jak: śluby, wesela, komunie, chrzty, studniówki podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w stawce 17 %.
  2. Czy kupno-sprzedaż detaliczna artykułów fotograficznych, sprzętu fotograficznego, artykułów wędkarskich podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w stawce 3 %.

Zdaniem Wnioskodawcy


Ad 1.


Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art . 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej spółką. Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z zastrzeżeniem art . 6 ust 1b, nie stosuje się do podatników podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka, jeżeli małżonek łub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach( art. 8. ust 5 lit c). Zgodnie z art. 12 ust 1. pkt 2 lit n - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17 % przychodów ze świadczenia usług fotograficznych ( PKWIU 74.20), z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy. Usługi związane z wykonywaniem fotografii, zapisów wideo i fotoreportaży takich wydarzeń jak: śluby, wesela, komunie, chrzty, studniówki podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w stawce 17 %.


Ad 2.


Zgodnie z art. 12 ust 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych związanych z kupnem-sprzedażą detaliczną artykułów fotograficznych, sprzętu fotograficznego, artykułów wędkarskich podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w stawce 3,0 %.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej ?spółką?.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro.

Podkreślić jednakże należy, iż u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależy od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług oraz od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 cytowanej ustawy.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

  1. opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3,
  2. korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,
  3. osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

    1. prowadzenia aptek,
    2. działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),
    3. działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
    4. prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11,
    5. świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy,
    6. działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,

  4. wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,
  5. podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

    1. samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
    2. w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
    3. samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

      • jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach,

  6. rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.


Załącznik nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów stanowiący ?Wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według polskiej klasyfikacji wyrobów i usług?, nie zawiera wyłączeń w zakresie usługi związanych z wykonywaniem fotografii zapisów wideo i fotoreportaży takich wydarzeń jak: śluby, wesela, komunie, chrzty, studniówki (symbol PKWiU 74.20.23.0) oraz usługi w zakresie kupna-sprzedaży detalicznej artykułów fotograficznych, sprzętu fotograficznego, artykułów wędkarskich (oznaczone symbolem 47.00).

Wskazać przy tym należy, iż kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu, PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu.

Przy czym, zgodnie treścią art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, działalność usługowa w zakresie handlu to sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) tej ustawy, towary handlowe to towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym nie precyzuje znaczenia słowa przetworzone, zatem aby je zdefiniować należy ustalić, jaki zakres znaczeniowy ma ten zwrot w języku potocznym. I tak według Słownika języka polskiego pod redakcją A. Więcek, Wydanie Naukowe PWN SA Warszawa 2005 str. 797, przetwarzać to: przerabiać, zmieniać, przekształcać.

Natomiast w myśl z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit n ww. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17% przychodów ze świadczenia usług fotograficznych (PKWiU 74.20), z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne


Reasumując, przenosząc opisane wcześniej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy oraz mając na względzie ujęty we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie:

  • usług związanych z wykonywaniem fotografii zapisów wideo i fotoreportaży takich wydarzeń jak: śluby, wesela, komunie, chrzty, studniówki podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w stawce 17 %.
  • kupna-sprzedaży detalicznej artykułów fotograficznych, sprzętu fotograficznego, artykułów wędkarskich podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w stawce 3 %.


A zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika