Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Uprawnienia kontrolujących regulują przepisy Ordynacji podatkowej, w tym w szczególności art. 286 Ordynacji podatkowej. W świetle tego przepisu kontrolujący, w zakresie wynikającym z upoważnienia, są w szczególności uprawnieni m.in. do wstępu na grunt oraz do budynków, lokali lub innych pomieszczeń kontrolowanego, żądania okazania majątku podlegającego kontroli oraz do dokonania jego oględzin, żądania udostępniania akt, ksiąg i wszelkiego rodzaju dokumentów związanych z przedmiotem kontroli oraz do sporządzania z nich odpisów, kopii, wyciągów, notatek, wydruków i udokumentowanego pobierania danych w formie elektronicznej, zbierania innych niezbędnych materiałów w zakresie objętym kontrolą, zabezpieczania zebranych dowodów. Ponadto kontrolujący może zażądać wydania, na czas trwania kontroli, za pokwitowaniem próbek towarów, a także akt, ksiąg i dokumentów - w razie powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że są one nierzetelne, lub gdy podatnik nie zapewnia kontrolującym warunków umożliwiających wykonywanie czynności kontrolnych związanych z badaniem tej dokumentacji, a w szczególności nie udostępnia kontrolującym samodzielnego pomieszczenia i miejsca do przechowywania dokumentów.
Jak z kolei stanowi art. 287 § 1 Ordynacji podatkowej kontrolowany jest obowiązany umożliwić wykonywanie czynności, o których mowa w art. 286, a w szczególności umożliwić, nieodpłatnie, filmowanie, fotografowanie, dokonywanie nagrań dźwiękowych oraz utrwalanie stanu faktycznego za pomocą innych nośników informacji, jeżeli film, fotografia, nagranie lub informacja zapisana na innym nośniku może stanowić dowód lub przyczynić się do utrwalenia dowodu w sprawie będącej przedmiotem kontroli.
Zatem kontrolujący mają prawo utrwalać stan faktyczny za pomocą fotografii, a także mogą żądać - na zasadach określonych w powyższych przepisach - wydania ksiąg i dokumentów podatnika.