ustalenie kosztu uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia przez B. akcji (udziałów) Spółki (...)

ustalenie kosztu uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia przez B. akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 04.01.2010r. (data wpływu 06.01.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztu uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia przez B. akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej (pytanie numer 3) - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 06.01.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztu uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia przez B. akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2008 r. spółka B. S.A. (dalej jako ?B.?) oraz H. Sp. z o.o. (dalej jako ?H.?) dokonały tzw. ?wymiany udziałów?, o której mowa w art. 12 ust. 4d updop. Tzw. ?wymiana udziałów? polega na tym, iż spółka kapitałowa (spółka zbywająca) dokonuje zbycia udziałów (akcji) jednej spółki kapitałowej innej spółce kapitałowej (spółce nabywającej) a w zamian za zbywane udziały (akcje) spółka zbywająca otrzymuje udziały (akcje) spółki nabywającej albo otrzymuje udziały (akcje) spółki nabywającej wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10 % wartości nominalnej otrzymanych udziałów (akcji) lub - w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji). W przypadku tego rodzaju transakcji, do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych udziałów (akcji) w spółce zbywającej i w spółce nabywającej, pod warunkiem, że (1) spółka nabywająca oraz spółka zbywająca (obejmująca), podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania oraz (ii) w wyniku nabycia udziałów (akcji):

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są zbywane, albo
  2. spółka posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są zbywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce.

W ramach dokonanej ?wymiany udziałów? B. (spółka zbywająca) wniósł do H. (spółka nabywająca), tytułem wkładu niepieniężnego, akcje (udziały) innej spółki kapitałowej (dalej jako: Spółka Kapitałowa?). W zamian za wkład w postaci akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej, B. objął nowoutworzone udziały H.. Nowoutworzone udziały H. zostały objęte przez B. po cenie wyższej od wartości nominalnej. Wartość nominalna nowoutworzonych udziałów H. wynosiła 1% wartości aportowej akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej. Nadwyżka powyżej wartości nominalnej nowo utworzonych udziałów (w wysokości 99% wartości aportowej akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej) została przelana do kapitału zapasowego H. (agio; art. 154 § 3 zd. 2 Kodeksu spółek handlowych).

W wyniku otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej H. uzyskał bezwzględną większość praw głosu w Spółce Kapitałowej.

Z uwagi na fakt, że zarówno B., jak i H. są spółkami podlegającymi w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy), wniesienie przez B. do H. aportu w postaci akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej nie skutkowało zatem powstaniem przychodu po stronie B. oraz H. (art. 12 ust. 4d updop).

Obecnie B. rozważa wycofanie się z inwestycji w H., co nastąpiłoby poprzez dokonanie odpłatnego zbycia przez B. udziałów w H. w celu ich dobrowolnego umorzenia na podstawie art. 199 § 1 i 2 Kodeksu spółek handlowych, za cenę odpowiadającą ich wartości rynkowej.

Jako zapłatę za udziały zbyte na rzecz H. w celu umorzenia, B. otrzymałby od H. akcje (udziały) Spółki Kapitałowej (wcześniej otrzymane jako wkład niepieniężny od B. w ramach tzw. wymiany udziałów). Wartość wydanych w ramach rozliczenia akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej zostałaby ustalona według ich bieżącej wyceny rynkowej.

Zbycie przez B. udziałów H. w celu umorzenia nastąpi po upływie dwóch lat nieprzerwanego posiadania przez B. nie mniej niż 10% udziału w kapitale H. (obecnie B. posiada 100% udziałów H.).

Fakt posiadania przez B. miejsca siedziby dla celów podatkowych na terytorium Polski zostanie udokumentowany certyfikatem rezydencji, który zostanie przekazany H.

Następnie może dojść do odpłatnego zbycia przez B. akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej na rzecz podmiotu trzeciego, za cenę rynkową.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym:

  1. w razie odpłatnego zbycia przez B. udziałów w H. w celu ich umorzenia, przychodem B.u będzie wyłącznie nadwyżka wartości akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej otrzymanych jako zapłata za udziały H. nad kosztami objęcia przez B. udziałów H. (równymi wartości tych udziałów z chwili ich objęcia przez B. w ramach tzw. wymiany udziałów), natomiast wartość akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej stanowiących zapłatę za zbywane udziały H., w części stanowiącej koszt objęcia przez B. udziałów H., nie będzie podlegała zaliczeniu do przychodów B. w świetle art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...,
  2. w razie odpłatnego zbycia przez B. udziałów w H. w celu ich umorzenia, przychód stanowiący nadwyżkę wartości akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej wydanych jako zapłata za udziały H.

    nad kosztami objęcia przez B. udziałów H. (równymi wartości tych udziałów z chwili ich objęcia przez B. w ramach tzw. wymiany udziałów) będzie zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 i ust. 4a w związku z art. 10 ust 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...,

  3. w razie odpłatnego zbycia przez B. akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej otrzymanych jako zapłata za umarzane udziały H., kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia przedmiotowych akcji (udziałów) będzie koszt ich nabycia przez B., który będzie równy wartości akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej w momencie ich otrzymania przez B. jako zapłata za udziały H. (nie wyższej od ich wartość rynkowej)...

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie numer 3. W zakresie pozostałych pytań zostaną wydane odrębne interpretacje.

Stanowisko Spółki odnośnie pytania numer 3.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest, co do zasady, dochód, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. W myśl art. 7 ust. 2 updop, dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 updop, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym między innymi, dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

W świetle art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne. W myśl art. 12 ust. 4 pkt 3 updop, do przychodów nie zalicza się jednak zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia.

Zgodnie z art. 15 ust 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1 updop.

W myśl art. 16 ust 1 pkt 8 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust 7e.

Zdaniem B. w razie odpłatnego zbycia przez B. akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej otrzymanych jako zapłata za umarzane udziały H., kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia przedmiotowych akcji (udziałów) będzie koszt ich nabycia przez B., który będzie równy wartości akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej w momencie ich otrzymania przez B. jako zapłata za udziały H. (nie wyższej od ich wartość rynkowej).

Jak wskazano powyżej, w przyszłości może dojść do odpłatnego zbycia przez B. akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej na rzecz podmiotu trzeciego za cenę rynkową. W efekcie Bank uzyska przychód z odpłatnego zbycia przedmiotowych akcji (udziałów), równy cenie odpowiadającej ich wartości rynkowej z chwili odpłatnego zbycia. Updop nie zawiera szczegółowej regulacji dotyczącej kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji (udziałów) otrzymanych jako zapłata (wynagrodzenie) z tytułu odpłatnego zbycia udziałów innej spółki w celu umorzenia. Wprawdzie art. 16 ust 1 pkt 8 updop stanowi, iż koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów/akcji stanowią wydatki na ich objęcie lub nabycie, jednakże przepis ten nie precyzuje, w jaki sposób należy ustalić kwotę tych wydatków w sytuacji, gdy zbywane akcje/udziały zostały nabyte w ramach rozliczenia odpłatnego zbycia udziałów w celu umorzenia.

W konsekwencji, kosztami uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży przez B. akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej otrzymanych jako zapłata (wynagrodzenie) z tytułu odpłatnego zbycia udziałów na rzecz H. w celu umorzenia, będą koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z tego tytułu.

Zdaniem B. w uwagi na brak w updop przepisu, który definiowałby, jak należy rozumieć zawarte w art. 15 ust 1 updop wyrażenie ?koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów? w sytuacji, gdy podatnik uzyskuje przychód z tytułu odpłatnego zbycia akcji (udziałów) otrzymanych przez niego w ramach rozliczenia odpłatnego zbycia udziałów innej spółki w celu umorzenia, aby ustalić znaczenie tego przepisu należy się odwołać do wartości przedmiotowych akcji (udziałów) w momencie ich otrzymania przez podatnika (nie wyższej jednak od ich wartości rynkowej).

Koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej powinna bowiem stanowić realna wartość przysporzenia otrzymanego przez B. w chwili ich otrzymania (tj. w efekcie odpłatnego zbycia udziałów H. w celu umorzenia),tak aby na poziomie spółki zachować istotę opodatkowania podatkiem dochodowym, jaką jest opodatkowanie dochodu, czyli faktycznego przysporzenia majątkowego (wzbogacenia) powstałego w bilansie podatnika (o ile przepisy nie ustalają szczególnych regulacji, co ma miejsce przykładowo w przypadku przychodów z dywidend, które nie podlegają pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodów ? takie szczególne zasady nie mają jednakże zastosowania w przypadku przychodów z odpłatnego zbycia udziałów/akcji). W przypadku sprzedaży przez B. akcji (udziałów) otrzymanych jako zapłata (wynagrodzenie) z tytułu odpłatnego zbycia udziałów na rzecz H. w celu umorzenia, takim przysporzeniem będzie niewątpliwie wartości akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej w momencie ich otrzymania przez B. jako zapłaty za udziały H. (nie wyższej od wartość rynkowej przedmiotowych akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej).

Skoro B., otrzymując akcje (udziały) Spółki Kapitałowej od H. w ramach rozliczenia odpłatnego zbycia udziałów H. w celu umorzenia, uzyskał aktywa o określonej wartości, to dokonując sprzedaży tych aktywów (akcji/udziałów Spółki Kapitałowej) B. uzyska przychód ze sprzedaży i jednocześnie poniesie koszt uzyskania tego przychodu w wysokości równej wartości akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej wydanych jako zapłata za udziały H., z chwili otrzymania przedmiotowych akcji/udziałów Spółki Kapitałowej. B. pozbędzie się bowiem ze swego bilansu aktywów o określonej wartości (tj. poniesie koszt równy wartości bilansowej tych aktywów), w zamian za wynagrodzenie otrzymane od nabywcy.

Powyższy sposób rozumowania znajduje dodatkowe potwierdzenie w brzmieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 oraz art. 16g ust. 1 pkt 5 updop, z których wynika, co należy rozumieć pod pojęciem ?wydatków na nabycie udziałów/akcji? w sytuacji, gdy przedmiotowe udziały/akcje zostały nabyte przez spółkę w związku z likwidacją osoby prawnej.

Wskazany przepis reguluje zasady ustalania wartości początkowej (dla potrzeb amortyzacji) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w związku z likwidacją osoby prawnej.

Wartość początkową nabytych w ten sposób aktywów stanowi ustalona przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej.

Zdaniem B., przytoczony art. 16g ust. 1 pkt 5 updop stanowi rozwinięcie ogólnej zasady zawartej w art. 16g ust. 1 pkt 1 updop, zgodnie z którym za wartość początkową składników majątku przyjmuje się zasadniczo cenę ich nabycia przez podatnika. Natomiast art. 16g ust. 1 pkt 5 updop doprecyzowuje, że w przypadku, gdy nabycie aktywów następuje w szczególnej sytuacji, tj. w związku z likwidacją osoby prawnej, za cenę nabycia należy uznać ich wartość, nie wyższą od wartości rynkowej.

Mając na uwadze fakt, iż wskazany przepis art. 16g ust. 1 pkt 5 updop jest jedynym przepisem updop, który wskazuje na intencję ustawodawcy odnośnie określania, dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, ceny nabycia składnika majątku otrzymanego w związku z wycofaniem się przez podatnika z udziału w inwestycji w inną osobę prawną przy jednoczesnym ostatecznym unicestwieniu udziału podatnika w takiej spółce (a zatem transakcję w swej istocie podobną do zbycia udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia), w ocenie B.u uzasadnione jest posłużenie się nim jako wskazówką również przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia akcji (udziałów) nabytych w związku z odpłatnym zbyciem udziałów w innej spółce w celu ich umorzenia. W efekcie należy uznać, że kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia takich akcji jest wartość tych akcji (udziałów) na dzień ich otrzymania (nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej).

W rezultacie, w przypadku sprzedaży przez B. akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej otrzymanych jako zapłata (wynagrodzenie) z tytułu odpłatnego zbycia udziałów na rzecz H. w celu umorzenia, kosztem uzyskania przychód z tytułu zbycia takich akcji (udziałów) będzie koszt ich nabycia przez B., który będzie równy wartości akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej w momencie ich otrzymania przez B. jako zapłata za udziały H. (nie wyższej jednak od ich wartość rynkowej).

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 7 ust 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. W wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ww. ustawy, dochód stanowi, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.

Z treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika, że wnioskodawca rozważa dokonanie odpłatnego zbycia posiadanych przez niego udziałów w H. w celu ich dobrowolnego umorzenia na podstawie art. 199 § 1 i 2 Kodeksu spółek handlowych, za wynagrodzeniem w postaci akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej (wcześniej otrzymane przez H. jako wkład niepieniężny od B. w ramach tzw. wymiany udziałów). Następnie może dojść do odpłatnego zbycia przez B. akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej na rzecz podmiotu trzeciego, za cenę rynkową.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera szczegółowych regulacji dotyczących ustalania kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji (udziałów) otrzymanych jako zapłata (wynagrodzenie) z tytułu odpłatnego zbycia udziałów innej spółki w celu umorzenia. W konsekwencji określając skutki podatkowe z tytułu odpłatnego zbycia przez B. akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej należy zastosować ogólne zasady dotyczące sposobu określania kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z powyższego przepisu wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 powołanej ustawy, tj. w katalogu zawierającym wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów.

Natomiast stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Powyższy przepis stanowi, iż wydatki na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce są kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego ich zbycia. Podkreślić należy, iż pojęcie wydatków zostało użyte przez ustawodawcę w kontekście celu jakim jest ?objęcie lub nabycie? określonych udziałów (akcji) w spółce. Należy zauważyć, iż pojęcie wydatków jest szerokie, a ustawa nie ogranicza wskazanego pojęcia tylko i wyłącznie do wydatków pieniężnych podmiotu nabywającego dane składniki majątkowe. Tym samym sformułowanie ?wydatki na objęcie lub nabycie? będzie odnosiło się do wydatków zarówno pieniężnych, jak i niepieniężnych bezpośrednio warunkujących objęcie/nabycie danych udziałów (akcji), tj. wydatków, bez których poniesienia skuteczne objęcie lub nabycie nie byłoby możliwe.

W konsekwencji wskazany przepis będzie odnosił się do sytuacji przedstawionej we wniosku, polegającej na otrzymaniu jako wynagrodzenie, akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej (następnie zbytych w przyszłości przez wnioskodawcę) w ramach transakcji ?zbycia udziałów w celu ich umorzenia?, czyli w zamian za zbywane udziały w H. na rzecz spółki je umarzającej (H.). W przedstawionej sytuacji dojdzie bowiem do nabycia przez B. (wnioskodawcę) od H. akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej w zamian za posiadane przez B. udziały w kapitale H. (w ramach procedury ich zbycia w celu umorzenia). Zbycie udziałów w H. w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem w postaci akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej stanowi transakcję dwustronną, w której obie strony przekazują składniki majątkowe (otrzymują korzyści) i ponoszą w zamian za ich otrzymanie wydatek (koszt). Tym samym po stronie B. dojdzie do poniesienia kosztu w wysokości wartości zbytych na rzecz H. udziałów w kapitale tej spółki, jako swego rodzaju wynagrodzenia za otrzymane przez B. akcje (udziały) Spółki Kapitałowej. Koszt ten stanowić będzie wydatek na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w Spółce Kapitałowej, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegający odliczeniu w momencie odpłatnego zbycia przedmiotowych akcji (udziałów) w Spółce Kapitałowej.

Podsumowując, w razie odpłatnego zbycia przez B. akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej, otrzymanych jako zapłata za umarzane udziały H., kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia przedmiotowych akcji (udziałów) będą zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w Spółce Kapitałowej, w wysokości wartości udziałów w H. zbytych w celu ich umorzenia. W konsekwencji za nieprawidłowe należy uznać stanowisko wnioskodawcy, iż w przypadku sprzedaży przez B. akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej otrzymanych jako zapłata (wynagrodzenie) z tytułu odpłatnego zbycia udziałów na rzecz H. w celu umorzenia, kosztem uzyskania przychód z tytułu zbycia takich akcji (udziałów) będzie koszt ich nabycia przez B., który będzie równy wartości akcji (udziałów) Spółki Kapitałowej w momencie ich otrzymania przez B. jako zapłata za udziały H. (nie wyższej jednak od ich wartości rynkowej).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania numer 3 uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje

IPPB3/423-13/10-2/AG, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-13/10-3/AG, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika