Czy w przypadku sprzedaży Akcji Spółki Zależnej, kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia tych (...)

Czy w przypadku sprzedaży Akcji Spółki Zależnej, kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia tych akcji będzie wartość nominalna Akcji Spółki Zależnej objętych w zamian za Udziały/Akcje Spółki X ? stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 8d w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 8 oraz art. 15 ust. 1k ustawy o CIT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2009 r. (data wpływu 18 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia akcji spółki zależnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia akcji spółki zależnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - Spółka SA (?Spółka?) jest spółką z siedzibą oraz miejscem zarządu w Polsce, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku CIT.

Spółka jest właścicielem 100% akcji w spółce akcyjnej z siedzibą oraz miejscem zarządu w Polsce, podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku CIT (?Spółka Zależna?).

Spółka jest właścicielem powyżej 50% udziałów/akcji w spółce kapitałowej z siedzibą oraz miejscem zarządu w Polsce, podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku CIT (?Spółka X?).

Spółka wniosła do Spółki Zależnej co najmniej 50% udziałów/akcji (?Udziały/Akcje X?) w Spółce X.

W związku z wniesieniem Udziałów/Akcji X do Spółki Zależnej: 1) Spółka objęła nowe akcje Spółki Zależnej (?Akcje Spółki Zależnej?) po cenie nominalnej równej wartości rynkowej udziałów na dzień wniesienia Udziałów/Akcji X - zgodnie z art. 431 w zw. z art. 312 Kodeksu Spółek Handlowych. Udziały/Akcje X wycenione zostały metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych.

Wniesienie to nie spowodowało powstania przychodu w związku z tym, iż miał zastosowanie art. 12 ust. 4d ustawy o CIT - po dokonaniu wniesienia Spółka, wciąż posiadała 100% akcji w Spółce Zależnej, oraz 2) Spółka zależna w wyniku nabycia Udziałów/Akcji X uzyskała bezwzględną większość praw głosu w Spółce X.

Spółka rozważa zbycie w przyszłości akcji Spółki Zależnej objętych w związku z wniesieniem do Spółki Zależnej Udziałów/Akcji X.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży Akcji Spółki Zależnej, kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia tych akcji będzie wartość nominalna Akcji Spółki Zależnej objętych w zamian za Udziały/Akcje Spółki X ? stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 8d w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 8 oraz art. 15 ust. 1k ustawy o CIT...

Stanowisko Spółki.

Zdaniem Spółki w przypadku sprzedaży Akcji Spółki Zależnej otrzymanych w związku z wniesieniem do Spółki Zależnej Udziałów/Akcji X, kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia Akcji Spółki Zależnej będzie wartość nominalna Akcji Spółki Zależnej objętych w zamian za Udziały/Akcje Spółki X ? stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 8d w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 8 oraz art. 15 ust. 1k ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) ? dalej ?CIT?. Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT nie uważa się za koszt uzyskania przychodu - wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych innej spółce w sposób, o którym mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów (akcji), ustalony zgodnie z pkt 8 i art. 15 ust. 1k ustawy o CIT. Z powyższego przepisu, wynika zatem, iż do kwestii związanych z ustaleniem wysokości kosztów uzyskania przychodów Akcji Spółki Zależnej w przypadku ich zbycia, należy stosować postanowienia art. 16 ust. 1 pkt 8 i art. 15 ust. 1k ustawy o CIT.

Art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, przewiduje, że wydatki na objęcie udziałów, akcji, nie są kosztem uzyskania przychodu do czasu uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów, akcji. Przepis ten, określa zatem moment w którym wydatki na nabycie Udziałów/Akcji Spółki Zależnej można uznać za koszt uzyskania przychodu w CIT. Sposób obliczenia wysokości kosztów uzyskania przychodów, został natomiast wskazany wprost w art. 15 ust. 1k ustawy o CIT. Zdaniem Spółki do przedstawionego stanu faktycznego, będzie miał zastosowanie przepis art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym: ?W przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w Spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji), wkładów z dnia ich objęcia -jeżeli te udziały (akcje), wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część?. Z powyższego przepisu, zdaniem Spółki, wynika, że w przypadku odpłatnego zbycia Akcji Spółki Zależnej należy ustalić koszt uzyskania przychodu, w wysokości, wartości nominalnej Akcji Spółki Zależnej - objętych w zamian za Udziały/Akcje Spółki X z dnia ich objęcia.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.

), w przypadku podatników dokonujących zbycia udziałów (akcji) jednej spółki kapitałowej innej spółce kapitałowej, jeżeli spółka nabywająca oraz spółka zbywająca (obejmująca), podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania oraz w zamian za zbywane udziały (akcje) spółka zbywająca otrzyma udziały (akcje) spółki nabywającej albo otrzyma udziały (akcje) spółki nabywającej wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10 % wartości nominalnej otrzymanych udziałów (akcji) lub - w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), a także jeżeli w wyniku nabycia udziałów (akcji):

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, w której udziały (akcje) są zbywane, albo
  2. spółka posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są zbywane zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce
  • do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych udziałów (akcji) w spółce zbywającej i nabywającej.

Na mocy zaś art. 16 ust. 1 pkt 8d, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych innej spółce w sposób, o którym mowa w art. 12 ust. 4d; wydatki te stanowią jednakże koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów (akcji), ustalony zgodnie z pkt 8 i art. 15 ust. 1 k.

Z powyższych przepisów wynika, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje szczególne regulacje dotyczące transakcji tzw. wymiany udziałów, w szczególności dotyczące kwestii określania momentu rozpoznania kosztu podatkowego w przypadku transakcji wymiany w stosunku do Spółki Zbywającej.

Przepis art. 16 ust. 1 pkt 8d tej ustawy, odnosząc się do transakcji wymiany udziałów wskazuje w jaki sposób powinien zostać ustalony moment rozpoznania kosztu podatkowego w stosunku do udziałów (akcji) przekazywanych innej spółce w sposób, o którym mowa w art. 12 ust. 4d, obejmując swoją dyspozycją wydatki związane z pierwotnym nabyciem tych udziałów (akcji). Zgodnie z jego dyspozycją wydatki te nie stanowią kosztów podatkowych na moment obejmowania w ich zamian udziałów (akcji) w spółce nabywającej te udziały (akcje). Jednakże, biorąc pod uwagę dalszą dyspozycję zawartą w art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych innej spółce w sposób, o którym mowa w art. 12 ust. 4d, ustalone zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 i art. 15 ust. 1k tej ustawy - będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w momencie odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów (akcji).

Odnosząc powyższe uregulowania do zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, stwierdzić należy, iż wydatki Spółki na nabycie lub objęcie udziałów/akcji Spółki X nie stanowią kosztów podatkowych na moment wymiany udziałów (z uwagi na neutralność podatkową tej transakcji). Dopiero w przypadku zbycia przez Spółkę (wnioskodawcę) objętych w ramach transakcji wymiany udziałów - akcji Spółki Zależnej, celem ustalenia dochodu z ich zbycia należy wziąć pod uwagę wydatki Spółki na objęcie (nabycie) udziałów/akcji w Spółce X, które to zostały wcześniej zbyte w ramach transakcji wymiany udziałów Spółce Zależnej. Inaczej mówiąc, przy sprzedaży akcji Spółki Zależnej, kosztem uzyskania przychodów wnioskodawcy z tytułu zbycia tych akcji będzie tzw. koszt historyczny nabycia udziałów/akcji Spółki X, ustalony stosownie do treści art. 16 ust. 8 i art. 15 ust. 1k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wynika to wprost z treści art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który to przepis nie przewiduje ustalenia kosztu w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych akcji Spółki Zależnej, w wysokości wartości nominalnej akcji tej spółki, objętych w zamian za udziały/akcje Spółki X.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika