Czy otrzymanie bonusu, premii pieniężnej od zagranicznego kontrahenta z tytułu zrealizowania określonej (...)

Czy otrzymanie bonusu, premii pieniężnej od zagranicznego kontrahenta z tytułu zrealizowania określonej wielkości zakupów jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług? Czy Spółka prawidłowo postąpiła, traktując tego typu sytuację jako usługę i opodatkowując ją podatkiem od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów ? uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 29 grudnia 2008 r. sygn. akt I SA/Bd 699/08 (data wpływu 15 marca 2010 r.)? stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2007 r. (data wpływu 24 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych premii pieniężnych ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 24 grudnia 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych premii pieniężnych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka dokonuje zakupów surowców do prowadzonej produkcji u dostawcy w Niemczech. Po zakończeniu roku, kontrahent wystawił na rzecz Spółki notę za uzyskany w danym roku obrót, w postaci bonusu w wysokości 2%. Spółka przedmiotową notę potraktowała jako usługę i wystawiła fakturę wewnętrzną z podatkiem od towarów i usług oraz wykazała ją w deklaracji VAT-7.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy otrzymanie bonusu, premii pieniężnej od zagranicznego kontrahenta z tytułu zrealizowania określonej wielkości zakupów jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług... Czy Spółka prawidłowo postąpiła, traktując tego typu sytuację jako usługę i opodatkowując ją podatkiem od towarów i usług...


Zdaniem Spółki wypłaty bonusów, premii pieniężnej nie są usługą i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z treścią art. 8 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług nie można uznać za usługę, osiągnięcie przez nabywcę określonych umownie obrotów. Z cytowanego przepisu wynika, że usługą jest świadczenie, które nie stanowi dostawy towaru. Zatem nie może wystąpić taka sytuacja faktyczna, która stanowi zarazem dostawę towarów i świadczenie usług. Spółka wskazuje, że takie stanowisko zajmuje również NSA w wyroku z dnia 6 lutego 2007 r., sygn. akt I FSK 94/06.

W interpretacji indywidualnej z dnia 12 marca 2008 r. znak ITPP1/443-736/07/JJ oceniono stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

Nie zgadzając się z treścią wydanej interpretacji, po uprzednim wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, Spółka złożyła skargę.

Wyrokiem wydanym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy z dnia 29 grudnia 2008 r. sygn. akt I SA/Bd 699/08, zaskarżona interpretacja została uchylona.

Minister Finansów kwestionując stanowisko Sądu pierwszej instancji, złożył w dniu 16 lutego 2009 r. skargę kasacyjną, która następnie pismem z dnia 8 lutego 2010 r. została wycofana, z uwagi, iż stanowisko WSA zawarte w zaskarżonym wyroku było zgodne z ugruntowaną i jednolitą linią orzeczniczą sądów administracyjnych, w tym również Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 lutego 2010 r. sygn. akt I FSK 487/09 postępowanie kasacyjne zostało umorzone.

W dniu 15 marca 2010 r. wpłynął do tut. organu prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 29 grudnia 2008 r., sygn. akt I SA/Bd 699/08. Sąd w wyroku tym stwierdził, iż usługą w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług jest transakcja gospodarcza. Oznacza to, że stosunek prawny łączący strony musi wiązać się ze świadczeniem wzajemnym. Tymczasem w związku z zawartą umową Spółka nie zobowiązała się do dokonywania zakupów na określonym poziomie u danego dostawcy. W konsekwencji dostawca nie uzyskuje żadnych dodatkowych korzyści z takiej umowy. Nie uzyskuje on szczególności pewności, że Spółka nie zakupi towarów u innych dostawców oraz nie uzyskuje gwarancji stałego lub ustalonego z góry poziomu zakupów. Niezrealizowanie przez nabywcę określonego pułapu obrotów nie jest obwarowane żadną sankcją, czy odpowiedzialnością. W związku z tym interpretacja dokonana przez organ nie była zgodna z prawem. A zatem premie otrzymane przez nabywcę od dostawcy towarów przez niego nabywanych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego ? biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 29 grudnia 2008 r. sygn. akt I SA/Bd 699/08 - stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika