Czy można odliczyć w ramach ulgi remontowej poniesione wydatki na wymianę dachu i centralnego ogrzewania (...)

Czy można odliczyć w ramach ulgi remontowej poniesione wydatki na wymianę dachu i centralnego ogrzewania w rozbudowywanym budynku ?

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Widzew uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 24.03.2006r

Wnioskiem z dnia 24.03.2006r. wystąpił Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii możliwości odliczenia od podatku w ramach ulgi remontowej.

Porady prawne

W złożonym wniosku informuje Pan, iż w ramach rozbudowy budynku mieszkalnego o nowe pomieszczenia użytkowe połączone ze starszą częścią domu dokonał założenia i wymiany pokrycia dachowego oraz instalacji centralnego ogrzewania. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uważa Pan, że może odliczyć w ramach ulgi remontowej poniesione wydatki na zakupione materiały w celu wymiany pokrycia dachowego i instalacji centralnego ogrzewania wyłącznie w części dotyczącej starej części budynku mieszkalnego.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęcia remontu. W związku z powyższym, zasadne jest posługiwanie się stosownymi określeniami z ustawy z dnia 7.07.1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.), zgodnie z którym pojęcie remontu zostało określone w art. 3 pkt 8 ustawy, jako 'wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym'. Za remont budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w znaczeniu powszechnie stosowanym (wg. Słownika języka polskiego PWN - Warszawa 1994) uważa się prace budowlane mające na celu utrzymanie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego we właściwym stanie, przywrócenie jego pierwotnej zdolności użytkowej, którą utracił w wyniku upływu czasu i eksploatacji wraz z wymianą dotychczas użytkowanych zużytych składników ich wyposażenia.

Za modernizację natomiast uważa się trwałe ulepszanie (unowocześnianie) istniejącego już lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego. Zgodnie z tymi pojęciami roboty remontowe i modernizacyjne polegają na wymianie, naprawie, zmianie - przebudowie elementów lokalu lub budynku już istniejącego w celu przywrócenia lub poprawy ich stanu pod względem użytkowym i technicznym.

Prawo do odliczeń wydatków mieszkaniowych poniesionych w 2005 r. m. in. na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, gwarantuje przepis art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), na podstawie którego wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach obowiązujących w 2003 r.

Wysokość i zasady odliczania wydatków remontowych w 2003 r. regulowały przepisy art. 27a ust. 1 pkt 1, ust. 2-7, 10, 14-17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 wyżej wymienionej ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

, podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.

Nabycie prawa do ulgi uzależnione jest od posiadania tytułu prawnego do zajmowanego lokalu lub budynku mieszkalnego. Takim tytułem prawnym może być akt własności, własnościowe lub lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, umowa najmu, umowa użyczenia.

Art. 27a ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa, zakres i rodzaje wydatków uważanych za wydatki remontowe podlegające odliczeniu w określonym w rozporządzeniu wydawanym przez właściwego do spraw gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Na podstawie wyżej wymienionej delegacji ustawowej, rodzaje wydatków zostały szczegółowo określone w rozporządzeniu z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788). Zgodnie z załącznikiem nr 1 wyżej wymienionego rozporządzenia do robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego należy remont, modernizacja lub wykonanie nowych elementów w budynku mieszkalnym:

1) konstrukcji stropów,

2) konstrukcji ścian nośnych i zewnętrznych,

3) konstrukcji i pokrycia dachu,

4) docieplenia stropów i stropodachów,

5) kanałów spalinowych i wentylacyjnych,

6) pozostałych elementów konstrukcyjnych budynku, jak np. słupów, podciągów, chodów, zadaszeń, balkonów, loggi, izolacji przeciwwodnych, dźwiękochłonnych.

oraz remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji budynku, obejmujące rozprowadzanie po budynku instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:

1) instalacji sanitarnych,

2) instalacji elektrycznych, odgromowych i uziemienia,

3) instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych,

4) instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych,

5) przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

W związku z powyższym, Pana stanowisko zajęte we wniosku uznaje się za prawidłowe, przyjmując do wydatków poniesionych na remont i modernizację starej części budynku mieszkalnego materiałów związanych z wymianą dachu, tj. jego odtworzeniem stanu pierwotnego (o czym mowa w definicji remontu), oraz wymianą instalacji centralnego ogrzewania. Ustalając wartość poniesionych kosztów na remont starej części budynku mieszkalnego powinien Pan zastosować udział procentowy powierzchni mieszkalnej starej części budynku do ogólnej powierzchni budynku /starej i nowej/.

Jednocześnie informuje się, iż podlegające odliczeniu od podatku wydatki na remont zgodnie z art. 27a ust. 6 ww ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2004r. muszą być udokumentowane fakturami wystawionymi przez podatnika podatku od towarów i usług (VAT) nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodami odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej ustala się na podstawie dowodu tej wpłaty.

Zmniejszenie podatku może być dokonane w roku podatkowym, w którym suma wydatków poniesionych przez podatnika od początku okresu trzyletniego, tj. 2003-2005, wynosi co najmniej 567 zł, a limit remontowanego budynku mieszkalnego wraz z dokonanymi wpłatami na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej nie może przekroczyć kwoty 5.670 zł.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika