Czy nabywając paliwo do samochodu o którym mowa powyżej Podatnik może odliczyć naliczony podatek (...)

Czy nabywając paliwo do samochodu o którym mowa powyżej Podatnik może odliczyć naliczony podatek od towarów i usług ?W ocenie Podatnika może on odliczyć podatek naliczony przy zakupie paliwa do napędu samochodu specjalnego asenizacyjnego w oparciu o zapis w dowodzie rejestracyjnym.

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi wywozu nieczystości. Do wykonywania w/w usług wykorzystuje samochód specjalny asenizacyjny, co potwierdza zapis w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Podatnik nie posiada świadectwa homologacji ani decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania takiego świadectwa na powyższy samochód.


Ocena prawna stanu faktycznego :


Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się m. in. do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

Jednakże zgodnie z art. 86 ust. 4 w/w ustawy przepis ust. 3 tego artykułu nie dotyczy pojazdów specjalnych - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika, że jest to pojazd specjalny.

Jak wynika z przedstawionego stanu prawnego prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa do napędu samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej uzależnione jest od łącznego spełnienia dwóch przesłanek :

  • wykorzystywanie samochodu w działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług oraz
  • zaliczenie samochodu do kategorii samochodów ciężarowych, do kategorii pojazdów specjalnych lub do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą i udokumentowanie tego faktu świadectwem homologacji, bądź decyzją zwalniającą z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji.

Sposób obliczania ładowności pojazdu i dokumentowania tego faktu określają przepisy art. 86 ust. 3 i 5 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przepisów nie wynika jednak, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem lub posiadany samochód jest pojazdem specjalnym.

Zgodnie z Polską Klasyfikacja Wyrobów i Usług samochód specjalny asenizacyjny mieści się w grupie pojazdów mechanicznych przeznaczonych do celów specjalnych 34.10.5 i jest on zaprojektowany co do zasady jako samochód specjalny.

Zatem kwota podatku naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego następnie do napędu samochodu specjalnego podlega rozliczeniu na zasadach ogólnych określonych w ustawie o VAT.

Wskazać należy, iż wydane świadectwa homologacji są przechowywane w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot (producenta, importera) dla którego zostało ono wydane. W sytuacji, kiedy podatnik posiada używany samochód ciężarowy/specjalny z państw członkowskich Unii Europejskiej - należy wyjaśnić, że europejskie świadectwa homologacji przechowują odpowiednie władze homologacyjne państw członkowskich, które te świadectwa wydały oraz producent danego typu pojazdu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika