e-prawnik.pl Porady prawne

Rejestracja samochodu kupionego za granicą

Pytanie:

Kupiłem używany środek transportu - samochód specjalistyczny do przewozu zwierząt. Zakupiłem go we Włoszech, posiadam dwie faktury - na samochód i przyczepę. Faktura jest wystawiona w maju. Jakie czynności mam teraz wykonać aby zarejestrować ten samochód w Polsce i czy mam opłacić od niego VAT. Nadmieniam , że na fakturze od włoskiego dostawcy nie ma naliczonego VAT, a sprzedawca tego samochodu nie trudni się sprzedażą samochodów. Pojazd ten używany był w działalności gospodarczej. Fakturę mam przetłumaczoną na język polski. Widnieje na niej taki zapis: "Operacja nie podlega podatkowi VAT z art. 41 Dekretu-Ustawy nr 331/93 z kolej. zmianami i uzupełnieniami." Mój Urząd Skarbowy twierdzi że chyba będę musiał zapłacić VAT, w Izbie Skarbowej kazano mi czekać na odpowiedź, a ja muszę wreszcie jakoś zarejestrować ten samochód, ponieważ jest mi potrzebny do pracy. Proszę o pomoc jak to zrobić, bo każdy do kogo się zwróciłem udziela mi sprzecznych odpowiedzi.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Rejestracja samochodu kupionego za granicą

2.6.2004

Nie, nie będzie Pan miał obowiązku zapłacenia podatku VAT. Z treści pytanie nie wynika, aby był Pan zarejestrowany jako podatnik VAT UE tak więc nabycie samochodu nie stanowi transakcji wewnątrzwspólnotowej. Z pytania wynika również, że samochód jest używany, a więc nie może on podlegać szczególnym zasadom opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych, których przedmiotem są nowe środki transportu. W związku z tym, że samochód został przywieziony z Włoch (a więc z państwa członkowskiego), nie może być również mowy o imporcie towarów. Samochód, jako samochód specjalistyczny, nie podlega również opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. W związku z powyższym dla celów rejestracji konieczne jest zwrócenie się z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu środka transportu nabytego z terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk VAT-24) celem uzyskania zaświadczenia o braku obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju (por. art. 105 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT). Do wniosku tego należy załączyć umowę lub fakturę stwierdzającą nabycie pojazdu przez wnioskodawcę oraz inne dokumenty, z których jednoznacznie wynika, że nie zachodzi w tym przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Rejestracja samochodu kupionego za granicą

karr

5.10.2009 19:1:16

Re: Rejestracja samochodu kupionego za granicą

witam!!sprowadzilem samochod osobowy z holandi 1 sierpnia.mam recykling,tlumaczenia,OC wykupilem w polsce.ale jeszcze go nie przerejestrowalem czy z tego powodu bede mial nalozona za to kare w wydziale drog i komunikacji?jezeli tak to jaka??


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ