Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług:- krajowe wieloletnie projekty badawcze (granty) (...)

Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług:
- krajowe wieloletnie projekty badawcze (granty) własne, rozwojowe, promotorskie, zamawiane i specjalne
- zagraniczne zlecnia i umowy na wykonanie usług naukowo-badawczych (zawieranych bezpośrednio pomiędzy placówką naukową a zagranicznym podmiotem zlecającym)
- dotacje otrzymane przez placówki naukowe na finansowanie bieżącej diałalności jednostki lub na cele inwestycyjne?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 06.12.2005 r. skierowanego do Departamentu Podatków Pośrednich Ministerstwa Finansów (wpłynęło do tut. Urzędu w, dniu 21.02.2006 r.- zgodnie z pismem Izby Skarbowej w Krakowie PP-0053/19/06/1 z dnia 20.02.2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 01.03.2006 r. (wpł. 10.03.2006 r.) oraz wniosku z dnia 27.01.2006 r. (wpł. 01.03.2006 r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika - jest prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny:
Podmiot będący placówką naukową w ramach prowadzonej działalności naukowo-badawczej wykonuje
- krajowe wieloletnie projekty badawcze własne, rozwojowe, promotorskie, zamawiane i specjalne,
- zagraniczne wieloletnie projekty badawcze realizowane w ramach Projektów Ramowych Unii Europejskiej.
Podmiot zaznacza, że w przypadku części realizowanych prac przez Podatnika nie występuje określony świadczeniobiorca, korzysta z nich całe społeczeństwo. Dysponent środków budżetowych nie jest odbiorcą jakiejkolwiek usługi, sprawuje jedynie funkcję kontrolną wykorzystania finansów publicznych. Rozliczenie tych środków odbywa się według wymogów określonych przez dysponenta. Przyznawane środki przeznaczone są również na inne czynności nie dające się zakwalifikować jako usługi, jak np. nadawanie stopni naukowych.
Podatnik realizuje również usługi naukowo-badawcze wykonywane na zlecenia i umowy zawierane bezpośrednio z zagranicznymi podmiotami zlecającymi.
Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii:
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług
- krajowe wieloletnie projekty badawcze (gramy) własne, rozwojowe, promotorskie, zamawiane i specjalne,
- zagraniczne wieloletnie projekty badawcze realizowane w ramach Projektów Ramowych linii Europejskiej,
- zagraniczne zlecenia i umowy na wykonanie usług naukowo-Badawczych (zawieranych bezpośrednio pomiędzy placówką naukową a zagranicznym podmiotem zlecającym),
- dotacje otrzymywane przez placówki naukowe na finansowanie bieżącej działalności jednostki lub na cele inwestycyjne.

Zdaniem Podatnika - wyszczególnione wyżej czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ocena stanowiska Podatnika:
Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 niniejszej ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy).
Do 31.12.2005 r. ?prace naukowo badawcze' na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług były zwolnione od podatku VAT. Od 1 stycznia 2006 r. usługi naukowo-badawcze zostały objęte 22% podatkiem VAT. Niniejsza zmiana wynika z art. 27 ustawy z 29 lipca 2005 r.o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. Nr 179, poz. 1484) i jest konsekwencją dostosowania ustawy o VAT do wymogów VI Dyrektywy.

Zgodnie z zapisem wyżej wymienionego art. 27 w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z 2004 r. ze zm.) w załączniku nr 4 wykreślona została pozycja 5.
Jednocześnie Minister Finansów wydał w dniu 29 grudnia 2005 r. rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 266 poz. 2239), zgodnie z którym do 31 grudnia 2007 r. z podatku zwalnia się usługi naukowo-badawcze (PKWiU 73), które do dnia 31 grudnia 2005 r. korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie aut. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 1 11 marca 2004 r.
Niniejsze zwolnienie ma zastosowanie jedynie w odniesieniu do usług świadczonych na podstawie umów zawartych przed dniem 19 września 2005 r., bez uwzględniania ich zmian po tym dniu oraz pod warunkiem, że umowa zostanie zarejestrowana we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2006 r.
W świetle powyższych przepisów uznaje się, że świadczenie usług naukowo-badawczych podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ma miejsce, gdy jest wykonywane na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, gdy istnieje podmiot będący odbiorcą (nabywcą).
Do kwestii tej Minister Finansów odniósł się w piśmie PP3-81294/2006/BL/203 z dnia 10.02.06 r. podając, iż ?w sytuacji gdy usługa naukowo-badawcza jest realizowana na zlecenie na rzecz. zamawiającego, który będzie odbiorcą, dysponentem czy zarządzającym prawami du wykorzystania efektów prac naukowo-badawczych, wówczas jest to świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlegąjące opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług'.
Jeśli natomiast prace naukowo-badawcze nie są realizowane na rzecz konkretnego odbiorcy (osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej), czynności te nie są świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zatem rozstrzygnięcie, czy czynności związane z prowadzeniem badań naukowo-badawczych stanowią świadczenie usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług może być zatem dokonane na podstawie analizy poszczególnych umów zawartych na realizację tych prac.
Biorąc pod uwagę powyższe, realizacja badań naukowych lub prac rozwojowych finansowanych przez osoby prawne lub fizyczne, gdy nie występuje konkretny świadczeniobiorca lecz z rezultatów korzysta całe społeczeństwo jest czynnością nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT również uczestnictwow badaniach naukowych i pracach rozwojowych współfinansowanych z zagranicznych środków w ramach programów Unii Europejskiej lub innych międzynarodowych programów badawczych albo przyznawanych na finansowanie współpracy naukowej z zagranicą.
Natomiast sprzedaż usług naukowo - badawczych zamawianych przez podmioty krajowe, za które otrzymują Państwo ustaloną należność jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Od 01.01.2006 r. czynność ta opodatkowana jest 22% stawką podatku VAT.
Opodatkowaniu 22% stawką podatku VAT podlega również świadczenie usług naukowo-badawczych na podstawie omów zawieranych bezpośrednio z zagranicznym podmiotem zlecającym. W myśl bowiem art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług, miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi-miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności: w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust.

2-6 i art. 28.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają tylko te dotacje, subwencje i inne dopłaty, które związane są z dostawą konkretnych towarów lub świadczeniem konkretnych usług.
Nie podlega natomiast opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dotacja służąca pokryciu kosztów ogólnej działalności podatnika, gdy nie istnieje możliwość bezpośredniego powiązania otrzymanego dofinansowania z ceną konkretnych dostaw towarów lub świadczenia konkretnych usług.
Z powyższego wynika, że otrzymane dotacje na działalność statutową, a także wszelkie inne dotacje, subwencje i dopłaty przeznaczone na pokrycie kosztów Państwa działalności, w tym na nakłady inwestycyjne mają charakter podmiotowy. Nie są one związane z konkretną dostawątowarów czy świadczeniem usług w rozumieniu przepisów ustawy. Dotacje te nie podlegają zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jeśli natomiast dofinansowanie w formie dotacji, subwencji lub innej dopłaty o podobnym charakterze przeznaczone jest na dofinansowanie świadczonych usług, stanowi obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 w.w. ustawy.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika