Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 84 ustawy o pomocy społecznej placówki opiekuńczo-wychowawcze dzielą się na: publiczne (prowadzone przez gminę, powiat lub samorząd województwa) i niepubliczne (prowadzone przez podmioty uprawnione). W odniesieniu do pojęcia „podmiotów uprawnionych" należy wskazać, że zgodnie z art. 25 ust. 1 u.p.s. organy administracji samorządowej mogą zlecać realizację zadania z zakresu pomocy społecznej (a prowadzenie i zapewnienie miejsc w placówkach opiekuńczo-wychowawczych wsparcia dziennego stanowi zadanie własne gminy zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 12 u.p.s.):
- organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność w zakresie pomocy społecznej,
- osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym działającym na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancji wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności w zakresie pomocy społecznej.
Organizacjami pozarządowymi są niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia (art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie).
Tym samym, osoba fizyczna nie może samodzielnie założyć świetlicy środowiskowej - niezbędne jest zaangażowanie organizacji pozarządowej, takiej jak stowarzyszenie czy fundacja.