Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

spadek z dobrodziejstwem inwentarza?

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam!
  Mam problem, a mianowicie dowiedziałam się 12.04.2013 r. o postępowaniu spadkowym prowadzonym przez adwokata, po zmarłych dziadkach (babcia zmarła w 10.2010r., a dziadek 6.2000r.) - od strony ojca, dodam tylko, że z tą stroną rodziny od urodzenia nie miałam kontaktu. W piśmie adwokat prosi mnie o spotkanie i dostarczenie mojego aktu urodzenia. Póki co nie ustosunkowałam się do jego prośby. Spotkać się, czy nie? A jeżeli tak to na co mam zwrócić uwagę podczas rozmowy?
  Kontynuując.... Prawdopodobnie nie istnieje testament, a ja nie mam pojęcia o stanie majątku moich dziadków. Adwokat najprawdopodobniej pracuję na rzecz mojej cioci (córka dziadków), poza mną dziedziczy jeszcze moja przyrodnia siostra.
  Z wiedzy jaką wyczytałam z różnych źródeł dowiedziałam się o istnieniu czegoś takiego jak ?przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?. Z tego co zrozumiałam polega to na przejęciu spadku bez zadłużeń. Czy rzeczywiście coś takiego istnieje? Czy można przyjąć spadek bez ewentualnych zadłużeń?
  Chciałabym mieć oświadczenie swojej woli względem tego spadku w formie jaka mnie interesuję (bez zadłużeń) i chciałabym w tym ująć żądanie o informowaniu mnie o rozprawach związanych ze spadkiem. Ma to być jakieś pismo notarialne? Oczywiście zależy mi na tym, żeby miało moc prawną.
  Czy istnieje jakiś sposób na sprawdzenie stanu majątkowego dziadków?

  Bardzo proszę o możliwie szybką odpowiedź i dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz Cytuj
 • Z adwokatem należy się jak najszybciej spotkać i ustalić, co on tak na prawdę chce. Oświadczenie o przyjęciu spadku wprost, z dobrodziejstwem inwentarza lub jego odrzuceniu składa się przez notariuszem lub sądem w zależności od tego, kto prowadzi sprawę. Przyjęcie spadku wprost grozi możliwością odziedziczenia długów. Dorzucenie spadku zamyka problem ewentualnych długów, ale też pozbawia nas możliwości nabycia majątku po zmarłych. Spadkobierca może przyjąć spadek z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe (tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza). Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest uzasadnione i stosowane przede wszystkim wtedy, kiedy spadek przedstawia realną wartość (np. spadkodawca miał wartościowe nieruchomości), a więc nie jest uzasadnione jego odrzucenie, lecz jednocześnie spadkobierca obawia się odpowiedzialności za długi spadkowe, o których może nie wiedzieć.
 • Reklama

 • nieporozumienia
  Wysłany: 2018-05-20 14:42:21

  dla swietego spokoju dziele sie doswiadczeniem. patrzcie na sygnature dla nowych dluznikow, w ktorej wplacacie spadek do wartosci czynnej. jesli jest ona stara i nawiazuje do starych dluznikow a jestescie nowymi ustawowymi spadkobiercami, to napiszcie prosbe o powstanie sygnartury dla nowych spadkobiercow. inaczej zaplacicie za dlugi innych dluznikow i moze przyjsc pismo ktore podpiszecie, odbierzecie i sie nie odwolacie.
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane