Uzupełnienie spisu inwentarza

Pytanie:

Wkrótce mam sprawę o nabycie spadku. Zamierzam przejąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Przeprowadzony został spis inwentarza i spadek został zabezpieczony. Do spisu inwentarza nie doliczono wartości ziemi i nieruchomości. Czy powinnam powołać geodetę, żeby to oszacował? Czy będzie to potrzebne do sprawy o nabycie spadku, jeśli zamierzam przejąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z § 28 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 października 1991 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zabezpieczaniu spadku i sporządzaniu spisu inwentarza, do spisu inwentarza wciąga się majątek spadkodawcy z zaznaczeniem wartości każdego przedmiotu, jak również długi spadku. Wciągnięcie do spisu inwentarza każdego przedmiotu majątkowego wchodzącego w skład spadku jest zadaniem komornika, który dany spis sporządza. Jeżeli więc rzeczywiście dane nieruchomości wchodzą do spadku, a nie zostały wciągnięte do spisu inwentarza, należy zawiadomić o tym fakcie sąd. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest bowiem okolicznością, w której spis inwentarza jest obowiązkowy (art. 644 kodeksu postępowania cywilnego). Natomiast zgodnie z § 32 powołanego Rozporządzenia, w razie ujawnienia majątku lub długu nie wciągniętego do spisu inwentarza, może nastąpić uzupełnienie spisu inwentarza, a w wypadkach, w których z mocy ustawy postanowienie o spisaniu inwentarza wydaje się z urzędu (a więc przy przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza), postanowienie o uzupełnieniu spisu wydaje się również z urzędu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

jol.

25.2.2012 21:43:25

Re: Uzupełnienie spisu inwentarza

Witam. Mam problem--zostałam stanowiona przez Sąd prawnym opiekunem mojej Mamy =osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej gdyż jest chora. Sąd nakazał mi odręcznie dokonać spisu inwentarza majatku Mamy--jak mam go sprzadzić i co uwzglednić. I jeszcze jeden problem--dom w którym Mama mieszkała (obecnie jest w domu Opieki) po smierci Taty została prawnie podzielony miedzy dzieci--a więc połowa jest mamy a z częsci Taty każdy ma 1/4-- jak mam to uwzglednić w takim spisie. I jak mam napisać ze w domu nie ma nic--oprócz starych połamanych mebli i nawet brak naczyn?...prosze o podpowiedz ....dziekuję


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: