Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Obniżona roczna stawka amortyzacyjna

Pytanie: Mam dwa samochody jeden zakupiony w 2003 roku (amortyzawany liniowo) i drugi z 2006 (jeszcze nie amortyzowany). W 2006 przewiduję stratę w dochodach. Chcę amortyzować obydwa samochody minimalnie (z 20% na 1%). Zakładam, że zmianę dokonałem 01.01.2006r. Jakie są warunki zmniejszenia stawki amortyzacji środków trwałych? Jak jest minimalna stawka amortyzacyjna od samochodów ciężarowych poniżej 3,5 tony?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 22i ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991 r. Nr 80, poz. 350 ze zm.), podatnicy mogą amortyzować wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych środki trwałe przy zastosowaniu obniżonych stawek amortyzacyjnych. Podaną w "Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych" (załącznik do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) stawkę procentową podatnik ma prawo obniżyć w odniesieniu do poszczególnych środków trwałych. Zgodnie ze wskazanym przepisem prawa zastosowanie obniżonej stawki ma miejsce począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji. W sytuacji zaś, gdy dany środek trwały był już amortyzowany, obniżoną stawkę stosuje się począwszy od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego, czyli od 1 stycznia danego roku. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają zastosowania obniżonej stawki od spełnienia jakichkolwiek warunków przez podatnika. Oznacza to, że ma Pan prawo obniżyć stawkę amortyzacyjną z mocy prawa, bez spełniania dodatkowych przesłanek. W przedstawionej sytuacji, obniżoną roczną stawkę amortyzacyjną stawkę w wysokości 1% ma Pan prawo stosować od 1 stycznia 2006 r. w odniesieniu do już amortyzowanego samochodu. W odniesieniu zaś, do samochodu, który nie jest amortyzowany, obniżoną stawkę może Pan zastosować począwszy od miesiąca, w którym wprowadzi Pan samochód do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Warto dodać, że obniżyć można tylko roczną stawkę amortyzacyjną podaną w wykazie. Dla przykładu, roczna stawka amortyzacyjna, która ma zastosowanie do samochodów ciężarowych, wynosi 20%. Stawkę tę, może Pan obniżyć do dowolnej wysokości, np. 1%, nie jest, bowiem ustawowo określona wartość obniżenia, tj. minimalna stawka amortyzacyjna. Pamiętać jedynie należy, że w wyniku stosowania obniżonej stawki amortyzacyjnej nie może dojść do sytuacji, w której podatnik zaprzestanie dokonywać odpisów amortyzacyjnych z powodu ich „zerowej” wysokości. Innymi słowy, po zastosowaniu obniżonej stawki technicznie musi istnieć możliwość dokonania odpisu amortyzacyjnego w określonej, choćby „groszowej” wysokości.

Polecamy również lekturę następujących opracowań serwisu e-prawnik.pl:

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Obniżona roczna stawka amortyzacyjna

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 4
  • 5
  • 2
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne i pomocne opracowanie.
  • dorotastyczynska

    ocena usługi:

  • Władysław

    ocena usługi:

    Bardzo rozbudowana profesjonalna opinia. Więcej niż oczekiwałem. Polecam.
  • Izabela

    ocena usługi:

    Opinia okazała się bardzo przydatna.
  • Szumny Krzysztof

    ocena usługi:

    Bardzo solidna kancelaria . Fachowa wiedza , szybka obsługa. Polecam.
  • alutka123456

    ocena usługi:

  • Paweł Kazana

    ocena usługi:

    jestem po dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi na zadanie pytanie. 14 stron pisma rozwiało moje wszelkie wątpliowsci i teraz jestem spokojniejszy i na pewno skorzystam nastepnym razem z Panstwa porady bo warto. Polecam wszytskim

Porady prawne

  • Stawka amortyzacji budynku

    W marcu otrzymałam pozwolenie na użytkowanie budynku biurowo-socjalnego z częścią garażową. Budynek został przez nas wybudowany i teraz mam go umieścić w środkach (...)

  • Stawka amortyzacji urządzenia

    Spółka zakupiła urządzenie potrzebne do wyznaczania współrzędnych w terenie do celów geodezyjnych. Jaką stawką amortyzacji należy amortyzować, jeśli chodzi i (...)

  • Stawka amortyzacyjna dla lokalu

    Jaką stawkę amortyzacji należy zastosować przy użytkowaniu lokalu mieszkalnego w całości na potrzeby firmy: mieści się w nim biuro, pracują zatrudnieni pracownicy (...)

  • Opodatkowanie sprzedaży książek

    Jaka stawka podatku VAT obowiązuje przy wysyłkowej sprzedaży książek przez internet?

  • Amortyzacja budynku usługowo-handlowego

    Spółka zamierza nabyć nieruchomość zabudowaną w postaci działki z trwale związanym z gruntem budynkiem usługowo-handlowym o powierzchni handlowej przekraczającej (...)

Artykuły


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane