Azbest zniknie z Polski za 568 lat

Jeżeli tempo usuwania wyrobów zawierających azbest będzie podobne, jak zaobserwowane na Lubelszczyźnie, to rakotwórczy materiał będzie obecny w naszym kraju jeszcze przez 568 lat - aż do roku 2576.

Obecnie w Polsce obowiązuje „Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032". Według jego założeń, do roku 2032 Polska powinna być wolna od wyrobów zawierających ten materiał.

W latach 2006 - 2008 w Lubelskiem usunięto około 0,3 proc. wyrobów zawierających azbest. W takim tempie do roku 2032 usuniętych będzie zaledwie 4 proc. azbestu. A już do 2012 roku na składowiskach powinno znaleźć się 35 proc. odpadów - informuje Najwyższa Izba Kontroli.

Gdzie tkwi przyczyna „opóźnień"? Problem istnieje już na poziomie gmin, które źle informują Marszałka Województwa o azbeście na swoim terenie. Źle informują, ponieważ same nie próbują się o tym dowiedzieć - wynika z raportu przeprowadzonego przez NIK.

Jeszcze gorzej wygląda inwentaryzacja w obiektach, których właścicielem, zarządcą lub użytkownikiem jest jednostka administracji publicznej (np. szkoła, stacja kolejowa, dom pomocy społecznej). W 9 na 13 skontrolowanych jednostek nie wykonano inwentaryzacji, a w pozostałych przypadkach była ona niepełna, więc żadna ze skontrolowanych instytucji nie miała rzetelnej wiedzy o azbeście. Nawet szczątkowe informacje na ten temat nie trafiały do urzędu wojewódzkiego ani marszałkowskiego.

- Winą obarczano niejasne przepisy prawa, które nie precyzują, kto (właściciel, zarządca czy użytkownik) powinien te obowiązki wykonać - czytamy w raporcie Izby.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 26.5.2018

  Postępowanie z wyrobami zawierającymi azbest

  Jeżeli posiadasz wyroby zawierające azbest na terenie swojej nieruchomości - wiążą się z tym określone obowiązki. W 1997 roku wprowadzono w Polsce zakaz stosowania wyrobów zawierających (...)

 • 20.10.2017

  Więcej pieniędzy na budowę Muzeum Historii Polski

  Zwiększenie budżetu na budowę Muzeum Historii Polski z 310 do 659 mln zł oraz wydłużenie terminu budowy do 2020 r. – takie zmiany wprowadza nowelizacja uchwały w sprawie ustanowienia programu (...)

 • 1.1.2014

  VAT 2014 r. Towary używane

  Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dostawa towarów używanych była zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało (...)

 • 5.2.2015

  Średnia krajowa - ile wynosi?

  Ile wynosi średnia krajowa netto za ubiegły rok i jak jest ona obliczana? W których województwach zarabia się najwięcej, a gdzie jest największe bezrobocie? Odpowiadamy na wszystkie (...)

 • 9.1.2018

  Strategia „5G dla Polski” - co Ty na to?

  Trwają Konsultacje Strategii „5G dla Polski”. 5G to nowa generacja technologii mobilnych, która ma na celu zapewnienie większej pojemności sieci bezprzewodowych, większej (...)