Bloger skazany za komentarze internautów

Orzeczenie tarnowskiego sądu może doprowadzić do cenzurowania wpisów przez administratorów – przestrzega Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Sąd Okręgowy w Tarnowie wydał wyrok w sprawie o ochronę dóbr osobistych. Proces dotyczył obraźliwego komentarza, jaki anonimowy internauta zamieścił pod jednym z artykułów na blogu pozwanego.

Wypowiedź dotyczyła burmistrza, który stwierdził, że przez takie wpisy przegrał wybory samorządowe, w których starał się o reelekcję. Burmistrz skierował sprawę do sądu mimo tego, że bloger – radny tego samego miasta – niemal natychmiast zablokował sporny wpis.

Sąd uznał, że pozwany – jako administrator bloga – odpowiada za rozpowszechnianie bezprawnych treści (sygn. akt I C 319/11).

W wyroku nakazano pozwanemu dwukrotne opublikowanie przeprosin na łamach lokalnego dodatku Dziennika Polskiego za rozpowszechnianie treści naruszających dobra osobiste powoda i jego rodziny, zapłatę 1 tys. zł. zadośćuczynienia oraz zwrot kosztów procesu w kwocie 650 zł – pisze Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która przygląda się tej sprawie.

W pozostałym zakresie sąd powództwo oddalił. Burmistrz domagał się dodatkowo zadośćuczynienia w wysokości 10 tys. zł.

Bloger od permanentnej agitacji wyborczej?

Nie znamy jeszcze pisemnego uzasadnienia wyroku. Helsińska Fundacja Praw Człowieka przytacza jednak ustne uzasadnienie.

Po pierwsze sędzia określił blog pozwanego jako kanał informacyjny służący permanentnej agitacji wyborczej od wielu lat.

Sąd stwierdził, że skoro pozwany zdecydował się podjąć ryzyko, że na blogu mogą pojawiać się bezprawne treści, tj. komentarze dodawane swobodnie przez osoby trzecie (bez obowiązku zalogowania się, czy też bez uprzedniej kontroli każdego wpisu), w ilościach, których w dodatku sam nie był w stanie przefiltrować, musiał liczyć się z tym, że będzie za takie komentarze odpowiadał.

- Ponosi Pan konsekwencje tego, że udostępnił Pan forum do publikacji każdej wypowiedzi – czytamy fragment ustnego uzasadnienia w komunikacie HFPC.

Sędzia podkreślił również, że bloger musiał być świadomy ewentualnych konsekwencji prowadzenia swojej strony oraz istnienia narzędzi służących niedopuszczeniu do publikacji na nim bezprawnych treści. Skąd miała płynąć ta świadomość? Według sądu syn blogera, który nie raz pomagał ojcu w technicznym zarządzaniu serwisem, jest z wykształcenia informatykiem. To powinno wystarczyć.

- Nie wiemy, jaki wpływ miał obraźliwy wpis na przegrane przez powoda wybory, ale po wystąpieniu szkody, pozwany zrobił wszystko, co mógł, aby zapobiec jej powiększeniu – przyznał sędzia uzasadniając swoją decyzję.

Pozwany nie zamierza składać broni i zapowiada złożenie apelacji.

„Granice odpowiedzialności niebezpiecznie się zatarły”

Tak orzeczenie tarnowskiego sądu komentuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. – Aby w pełni skomentować wyrok, należy poczekać na jego pisemne uzasadnienie – zastrzega organizacja.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (5)

Pan z Pana

7.5.2014 3:32:47

Re: Bloger skazany za komentarze internautów

Ale cyrk, ale slonie!

Ciekawska

11.10.2011 10:40:28

Re: Bloger skazany za komentarze internautów

Zapytam, czy Hayd Parku poza Krolowa, mozna mowic absolutnie wszystko????

gini

7.10.2011 16:37:29

Re: Bloger skazany za komentarze internautów

To tak jak by karać telewizję za rozpowszechnianie pornografii dziecięcej, bo w trakcie transmisji meczu jakaś naga małolata wbiegła na boisko.

MickeyTheBrainiac

7.10.2011 15:41:26

Re: Bloger skazany za komentarze internautów

Internet tym, że jest taki nieskrępowany, raził zawsze. Nie znam komentarza, jeśli był pomówieniem bezpodstawnym, wtedy poszkodowany powinien mieć rzeczywiście możliwości prawnego odwołania się. To faktycznie jest problem, jak pogodzić wodę z ogniem.

ghj

7.10.2011 14:32:41

Re: Bloger skazany za komentarze internautów

censura rulez:)

Pokaż wszystkie komentarze (5)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.2.2015

  Podatek od reklamy na blogu

  Współpraca z blogerami jest jedną z popularnych form reklamy internetowej. Zwykle jest to współpraca barterowa, bezgotówkowa. Od przychodów z reklamy umieszczonej na blogu (...)

 • 26.2.2019

  Pomysły na zwalczanie przestępczości przeciwko środowisku

  Komisja Europejska przekazała do konsultacji publicznych Poradnik na temat zwalczania przestępstw przeciwko środowisku i innych bezprawnych zachowań.

 • 17.2.2018

  Poprawa wykonywania kar w Systemie Dozoru Elektronicznego

  Rządowy projekt przewiduje rozwiązanie, które zapewni bezpieczne oraz skuteczne wykonywanie kar w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE) oraz regulację, która poprawi system dozoru mobilnego (...)

 • 25.4.2018

  Korzystanie z prawa własności przez więźniów

  Nawet jeśli jedynymi środkami pieniężnymi skazanego są środki zgromadzone w „żelaznej kasie”, nie uniemożliwia to uiszczenia z nich nałożonej na niego grzywny

 • 22.6.2018

  Sąd musi uwzględnić zatarcie skazania

  Sądy dwóch instancji skazały oskarżonego za kierowanie samochodem po pijanemu, nie dostrzegając zatarcia jego kary za takie samo wcześniejsze przestępstwo. Sąd Najwyższy uwzględnił (...)