Europa dla pacjentów

Ogłoszona w lipcu 2008, 24 marca omawiana w Parlamencie Europejskim i unijnej Radzie Ministrów - dyrektywa UE o opiece transgranicznej wejdzie w życie najwcześniej w 2010 roku - ogłosił w Warszawie Andrzej Ryś, Dyrektor ds. Zdrowia Publicznego w Dyrekcji Generalnej Zdrowia i Ochrony Konsumentów Komisji Europejskiej. Przy okazji przypomniał o konkursie dla dziennikarzy piszących o sprawach opieki zdrowotnej

Andrzej Ryś, Dyrektor ds. Zdrowia Publicznego w Dyrekcji Generalnej Zdrowia i Ochrony Konsumentów Komisji Europejskiej przedstawił w Warszawie szczegóły prac nad nową unijną dyrektywą o zdrowotnej opiece transgranicznej. Ogłoszona w lipcu ub. roku przez Komisję Europejską dyrektywa jest obecnie przedmiotem pracy w Parlamencie Europejskim i unijnej Radzie Ministrów. Wejdzie w życie najpewniej w przyszłym roku - mówił w Warszawie dyrektor Ryś. 

Porady prawne

Posłuchaj jego wypowiedzi mp3 - 297 KB [297 KB]

Dyrektor Ryś zachęcał także dziennikarzy do udziału w konkursie na artykuł poświęcony tematyce opieki zdrowotnej. Jego zdaniem Komisja Europejska nie miała innego wyjścia i musiała się zająć tematyką ponadgranicznych usług medycznych, żeby ułatwić życie pacjentom w krajach Unii Europejskiej i zachęcić ich do "mobilności" w poszukiwaniu lepszych i tańszych usług. Czasem zwierzęta mają łatwiej niż osoby wyjeżdżające do innego kraju UE mp3 - 214 KB [214 KB] - żartował dyrektor Ryś.

Do nagrody pretendować mogą artykuły, które ukazały się w prasie lub w publikacjach elektronicznych między datą przyjęcia pierwszej inicjatywy kampanii „Europa dla pacjentów" (2 lipca 2008) a datą końcową (15 czerwca 2009). Dziennikarze mogą zgłaszać swoje artykuły, wypełniając formularz elektroniczny na stronach kampanii „Europa dla pacjentów", gdzie dostępne są także szczegółowe zasady i warunki konkursu.

Wybór zwycięzcy będzie dwuetapowy. Najpierw krajowe jury, każde pod przewodnictwem przedstawiciela Komisji, składające się z dwóch specjalistów w dziedzinie zdrowia i dwóch dziennikarzy, wybierze finalistę z każdego państwa członkowskiego. W drugim etapie wybrany zostanie zwycięzca europejski i dwóch zdobywców kolejnych nagród.

Wyboru tego dokona jury UE pod przewodnictwem Roberta Madelin, dyrektora generalnego ds. zdrowia i konsumentów. Nazwiska członków jury krajowych i jury UE zostaną po ich potwierdzeniu opublikowane na stronach internetowych kampanii „Europa dla pacjentów".

Zobacz także: Dziennikarzu pisz na zdrowie

Przyjęcie dyrektywy przez Radę i Parlament Europejski umożliwi stworzenie jasnych ram prawnych transgranicznej opieki zdrowotnej. Oto, co przewidują jej najważniejsze przepisy:

-       Pacjenci mają prawo korzystać z opieki zdrowotnej za granicą i uzyskiwać zwrot jej kosztów do takiej kwoty, jaką otrzymaliby we własnym kraju.  Dyrektywa jasno określi sposób korzystania z tych praw, m.in. przewidując, jakie ograniczenia mogą być nakładane przez państwa członkowskie w odniesieniu do korzystania z opieki zdrowotnej za granicą, a także ustalając poziom finansowania takiej opieki.

-       Państwa członkowskie są odpowiedzialne za opiekę zdrowotną świadczoną na ich terytoriach. Pacjenci powinni mieć pewność co do tego, że leczenie, z którego skorzystają w innym państwie członkowskim, podlega regularnie monitorowanym standardom jakości i bezpieczeństwa, opartym na dobrych praktykach medycznych. 

-       Dyrektywa ułatwi współpracę europejską w dziedzinie opieki zdrowotnej. Będzie ona stanowić podstawę wspierania rozwoju europejskich sieci referencyjnych, łączących, na zasadzie dobrowolności, wyspecjalizowane ośrodki w różnych państwach członkowskich. Taka współpraca może potencjalnie przynieść duże korzyści pacjentom, ułatwiając im dostęp do opieki wysokospecjalistycznej. Rozwiązania te mogą być użyteczne także z perspektywy systemów zdrowotnych, gdyż usprawnią one efektywne wykorzystanie zasobów, na przykład poprzez łączenie zasobów związanych z leczeniem rzadkich chorób.

-       Kolejną dziedziną, w której współpraca na poziomie europejskim może bezsprzecznie przynieść wartość dodaną, jest ocena technologii medycznych. Wniosek w sprawie dyrektywy przyczyni się do ograniczenia nakładania się i dublowania prac w tym obszarze, sprzyjając w ten sposób efektywnemu i wydajnemu wykorzystaniu zasobów.

-       Zintensyfikowane zostaną również działania w dziedzinie e-zdrowia. W technologiach informacyjno-komunikacyjnych tkwi ogromny potencjał w zakresie poprawy jakości, bezpieczeństwa i efektywności opieki zdrowotnej. Komisja już teraz wspiera istniejące projekty w zakresie e-zdrowia w takich dziedzinach, jak specjalistyczne wsparcie dużych szpitali dla małych lokalnych placówek, udzielane na odległość. Brakuje jednak wspólnych formatów i standardów, które mogą być wykorzystane pomiędzy różnymi systemami i różnymi krajami. Dyrektywa pomoże w ich wprowadzeniu.

Potrzeba działania

Do ożywienia dyskusji o transgranicznej opiece zdrowotnej, a szczególnie o „mobilności pacjentów", przyczyniły się wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w tej kwestii, wydane w szeregu spraw dotyczących mobilności indywidualnych obywateli różnych państw członkowskich.

W wyrokach wydanych w tych sprawach Trybunał konsekwentnie orzekał, że pacjenci mają prawo do zwrotu kosztów opieki zdrowotnej, z której skorzystali w innym państwie członkowskim, a którą mogliby otrzymać we własnym kraju.

Kontekst

Opieka zdrowotna została wyłączona z zakresu dyrektywy 2006/123/WE dotyczącej usług na rynku wewnętrznym. Rada i Parlament zwróciły się do Komisji o zajęcie się kwestiami dotyczącymi transgranicznej opieki zdrowotnej w osobnym instrumencie.

W celu jednoznacznego określenia problemów występujących w dziedzinie transgranicznej opieki zdrowotnej Komisja przeprowadziła konsultacje publiczne. W większości spośród 280 otrzymanych odpowiedzi wyrażano poparcie dla takiej czy innej formy działań Wspólnoty w dziedzinie opieki zdrowotnej, łączących elementy legislacyjne z praktycznym wsparciem współdziałania europejskich systemów zdrowotnych.

Zobacz także: Europa społeczna, czyli skuteczna  

Źródło: Komisja Europejska - http://ec.europa.eu


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika