Europarlament Przedsiębiorstw

14 października 2008 w sali obrad Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbędzie się bezprecedensowe wydarzenie - pierwsza w historii sesja Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

W wydarzeniu weźmie 751 przedsiębiorców z krajów Unii oraz 24 z 18 krajów pozaunijnych. Przez jeden dzień poznają smak bycia Eurodeputowanym. W Parlamencie Europejskim zasiądzie również 51 przedsiębiorców z Polski - czyli dokładnie tylu, ilu będzie polskich Eurodeputowanych od 2009 roku. Europejski Parlament Przedsiębiorstw organizowany jest z okazji 50-lecia EUROCHAMBRES - Stowarzyszenia Europejskich Izb Handlowych. Współorganizatorem wydarzenia i koordynatorem w Polsce jest Krajowa Izba Gospodarcza. Głównym celem zorganizowania uroczystej sesji jest umożliwienie europejskim przedsiębiorcom wyrażenia swojej opinii na forum Parlamentu. Do tej pory, ich głos jest  często pomijany podczas tworzenia europejskiego prawa dla firm. Sesja będzie także doskonałą okazją nie tylko do spotkania europejskiego środowiska przedsiębiorców, ale także rozmów z czołowymi osobistościami i decydentami Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Obrady otworzy Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Hans-Gert Pöttering, który objął wydarzenie swoim osobistym patronatem.Celem obrad jest uzyskanie rzetelnego obrazu skutków działań legislacyjnych Unii Europejskiej dla aktywności przedsiębiorców. Przedsiębiorcy ocenią także, na ile istniejące przepisy UE odpowiadają potrzebom i oczekiwaniom środowisk biznesu.

Przedsiębiorcy w roli Eurodeputowanych to świetny pomysł. Mam nadzieję, że kontakty nawiązane podczas tegorocznej sesji będą miały trwały charakter, a grono przedsiębiorców uczestniczących w wydarzeniu traktowane będzie jako partner do prowadzenia konsultacji i przygotowywania propozycji rozwiązań. Nie tylko dla całej gospodarki europejskiej, ale również dla krajów pozostających jeszcze poza Unią" - mówi Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.

Inauguracyjna sesja zapowiada się bardzo pracowicie. Przedsiębiorcy w roli Eurodeputowanych będą dyskutować, a następnie głosować nad szeregiem problemów, z którymi na co dzień borykają się europejskie firmy, a których nie rozwiązały unijne instytucje. Przeprowadzane głosowania zakończą się przyjęciem uchwał - zostaną one złożone francuskiej prezydencji Unii Europejskiej.

Na forum Parlamentu przewidywane są dyskusje nad zagadnieniami dotyczącymi m.in.:

  • rynku wewnętrznego oraz kwestii związanych z usuwaniem barier w dostępie do  rynków  -  na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz na całym świecie,

  • stawiania czoła wyzwaniom związanym z energią, ochroną środowiska oraz zawierania i realizacji stosownych porozumień międzynarodowych,

  • rozwijania europejskiej przedsiębiorczości, identyfikowania i skutecznego usuwania barier utrudniających działalność europejskich małych średnich przedsiębiorstw oraz sposobów ograniczania i eliminowania luki pomiędzy potrzebami i dostępem do kwalifikowanej siły roboczej.

Organizatorzy spotkania oraz ich partnerzy po stronie Unii Europejskiej (Parlament Europejski, Komisja Europejska i poszczególne Dyrekcje Generalne) chcą aby podobne spotkania odbywały się cyklicznie - co dwa lata.

Źródło: www.kig.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika