Niebezpieczne zabawki
Wzrosła liczba niebezpiecznych zabawek na rynku - wynika z najnowszego badania Inspekcji Handlowej przeprowadzonego na zlecenie UOKiK. Zakwestionowano prawie 34 % produktów - to o 1,3 proc. więcej niż w trakcie poprzedniej kontroli.
Inspekcja Handlowa przebadała 1079 zabawek. Kontrola objęła 220 sklepów detalicznych, hurtowni i obiektów wielkopowierzchniowych na terenie całego kraju. Zakwestionowano 33,7 % zbadanych produktów.
Nieprawidłowości dotyczyły w szczególności oznakowania zabawek. W przypadku 13 % sprawdzonych produktów stwierdzono brak wymaganych prawem informacji np. o przeznaczeniu do odpowiedniej kategorii wiekowej, instrukcji i ostrzeżeń, które umożliwiają bezpieczne korzystanie z zabawki.
Blisko 150 produktów poddano specjalistycznym badaniom laboratoryjnym. W 30 % stwierdzono nieprawidłowe rozwiązania konstrukcyjne i techniczne, np. małe elementy, które mogą odłączyć się od zabawki czy zbyt długie linki. Niektóre zabawki mogły doprowadzić do uszkodzenia słuchu dziecka ze względu na wysoki poziom ciśnienia akustycznego. Nadal na rynku dostępne są pistolety na kulki plastikowe, w których przekroczona została energia kinetyczna wystrzeliwanych pocisków. Z kontroli wynika również, że w niektórych produktach przekroczono dopuszczalne normy m.in. chromu i ołowiu a także ftalanów, co może być szkodliwe dla zdrowia dziecka.
W efekcie przeprowadzonej kontroli Inspekcja Handlowa wydała 31 decyzji, w których nakazała wycofanie niebezpiecznych produktów z rynku. Ponadto planowane jest wszczęcie postępowań administracyjnych w stosunku do 59 zabawek. Do organów ścigania skierowano 34 zawiadomienia o możliwości popełniania przestępstwa polegającego na wprowadzaniu do obrotu wyrobów niespełniających zasadniczych wymagań.
Ponadto UOKiK przypomina, że od 21 lipca w całej Unii Europejskiej będzie obowiązywało nowe prawo, które wprowadza dodatkowe oznakowanie zabawek składających się z magnesów lub części magnetycznych, które mogą być połknięte przez dzieci.
Każda zabawka magnetyczna sprzedawana na terenie Unii Europejskiej musi posiadać odpowiednie ostrzeżenie -dotyczy to zarówno zabawek, które mają być wprowadzone na rynek jak i tych obecnych już w sprzedaży.
Celem działań Komisji Europejskiej jest wyeliminowanie z rynku zabawek z magnesami, które mogą okazać się niebezpieczne. W ostatnich dwóch latach na świecie doszło do wielu wypadków, w których dzieci połknęły magnesy oderwane od zabawek.
Przed zbliżającym się Dniem Dziecka Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina rodzicom na co zwracać uwagę wybierając prezent dla najmłodszych:
Oznaczenia - zabawka musi posiadać odpowiednie informacje o przeznaczeniu dla danej grupy wiekowej. Informacja o tym, że produkt przeznaczony jest dla dziecka powyżej 3. roku życia, to wyraźne ostrzeżenie o niebezpieczeństwie związanym z użytkowaniem przez młodszego konsumenta.
Materiał i wykończenie - zabawki nie mogą mieć ostrych krawędzi bądź widocznych jeszcze przed zakupem uszkodzeń. Ponadto nie powinny stwarzać zagrożenia dla dziecka w kontakcie w oczami, śluzówką czy skórą.
Drobne elementy - sprawdź czy zostały należycie przymocowane - dziecko może je połknąć lub się udławić.
Dodatkowe informacje - pamiętaj, że zabawki, przy użyciu których dziecko może się przemieszczać muszą mieć łatwy i skuteczny system hamowania, a elektryczne nie mogą być zasilane prądem o napięciu przekraczającym 24V.
Instrukcje obsługi - nie ufaj wyłącznie swojej intuicji. Niewłaściwy montaż może być przyczyną tragedii. Zanim do niego przystąpisz zapoznaj się z instrukcją obsługi oraz zasadami konserwacji sprzętu. Jej brak powinien zwrócić twoją uwagę w szczególności w odniesieniu do zabawek przeznaczonych do zawieszania (huśtawek, zjeżdżalni, lin) oraz miniatur urządzeń przeznaczonych dla dorosłych.
Źródło: www.uokik.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?