Pistolet kupimy legalnie w e-sklepie

Nie tylko w polskim, lecz także zagranicznym. Musimy jednak spełnić szereg warunków.

Od 10 marca broń i amunicję można kupować na odległość, czyli np. w sklepach internetowych. Wcześniej prawo tego zabraniało.

Pistoletu w e-sklepie nie kupi oczywiście każdy. Cała transakcja ma podlegać ścisłym restrykcjom. Przed dokonaniem zakupu będziemy musieli np. dostarczyć sprzedawcy zaświadczenie o pozwoleniu na nabycie broni, a w przypadku zamawiania jej w innym państwie UE – tzw. zgodę przewozową, której prawdziwość poświadczy policja. Nasze 6 lub 12 mm dostarczy do naszego domu np. Poczta Polska.

Nowe przepisy mają zlikwidować też niejasności, dotyczące przyznawania pozwolenia na broń. Wcześniej mogliśmy je dostać, gdy we wniosku podaliśmy przyczynę uzasadniającą wydanie zezwolenia. Teraz przepisy będą dokładniejsze. Przykładowo starając się o pistolet do celów ochrony osobistej ważną przyczyną będzie stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia.

O broń możemy wystąpić zatem np. wtedy, gdy ktoś nieustannie grozi nam śmiercią lub pobiciem, gdy mieszkamy w okolicy, w której ciągle zdarzają się włamania do mieszkań lub gdy mamy dom w odludnym miejscu. O tym, czy nasze obawy o życie i mienie są zasadne zdecyduje policjant, który będzie rozpatrywał wniosek. To my musimy przekonać go, że zagrożenie jest realne. Pomocne okażą się więc np. zeznania sąsiadów, którzy byli świadkami gróźb czy sama statystyka policyjna, z której wynika, że na osiedlu jest szczególnie niebezpiecznie.

W przypadku osób, które chcą zdobyć pozwolenie na broń łowiecką ważną przyczyną będzie posiadanie uprawnień do wykonywania polowań, a sportowcy muszą z kolei przedstawić m.in. licencję polskiego związku sportowego.

Jaka broń do ochrony rodziny i domu?

1. Pozwolenie na broń do celów ochrony osobistej uprawnia do kupna: 
a) broni palnej: bojowej, gazowej, alarmowej w postaci pistoletów lub rewolwerów centralnego zapłonu
o kalibrach od 6 mm do 12 mm, 
b) przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej
o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10 mA, 
c) miotaczy gazu obezwładniającego.
2. Z Pozwoleniem na broń do celów ochrony osób lub mienia można kupić: 
a) wszystkie rodzaje wymienione w punkcie 1,
b) pistolety sygnałowe, 
c) pistolety maszynowe o kalibrze od 6 mm do 12 mm, 
d) strzelby powtarzalne o kalibrze wagomiarowym 12, 
e) karabinki samoczynne o kalibrze od 5,45 mm do 7,62 mm.

Nie płacisz podatku? Nie postrzelasz

Pozwolenia nie dostaną osoby stanowiące zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Chodzi przede wszystkim o skazanych prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, czyli np. tych, którzy oszukają fiskusa przy rozliczeniu PIT za 2010 rok na więcej niż 6930 zł. Poniżej tej kwoty mówimy o wykroczeniu skarbowym.

Od 10 marca zezwolenia nie otrzymają również osoby z prawomocnym wyrokiem za przestępstwo nieumyślne przeciwko życiu lub zdrowiu. Z takim przestępstwem mamy do czynienia np. wtedy, gdy ofiara musiała dłużej niż przez 7 dni leżeć w szpitalu.

Po drugie o broni mogą zapomnieć osoby skazane za nieumyślne spowodowanie wypadku drogowego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, w którym ktoś zginął lub został ranny. Tak samo będzie, gdy sprawca wypadku ucieknie z miejsca zdarzenia.

Pistolet tylko dla zrównoważonych

Pozwolenie na broń dostaną tylko osoby, które mają ukończone 21 lat. Muszą być w pełni władz umysłowych. Na pozwolenie nie mają co liczyć uzależnieni od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych. Konieczne jest też, by na stałe mieszkać w Polsce.

Zezwolenie jest wydawane w drodze decyzji administracyjnej, w której określa się cel, w jakim zostało wydane, oraz rodzaj i liczbę egzemplarzy broni, które można z nim kupić.

Jeśli uważamy, że policjanci niesłusznie odrzucili nasz wniosek o pozwolenie, to możemy się odwołać od ich decyzji do sądu administracyjnego.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy o broni i amunicji oraz ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz.U. nr 38, poz. 195).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (5)

kola

12.3.2011 18:42:11

Re: Pistolet kupimy legalnie w e-sklepie

dupa jasio prędzej bandzior kupi na bazarze różyckiego albo od jakiegoś byłego.....psiny.. jak? uczciwemu dadzą zezwolenie

cynik

12.3.2011 13:4:15

Re: Pistolet kupimy legalnie w e-sklepie

Prosty przykład: jeśli kogoś nieumyślnie kopniesz i zrobisz mu siniaka, to nie będzie to nieumyślne przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu. A w sytuacji, gdy nieumyślnie przywalisz mu w kiszki cegłą i ofiara dostanie krwotoku wewnętrznego, przejdzie operację i będzie hospitalizowana dłużej niż tydzień, to mamy do czynienia ze wspomnianym przestępstwem.

Mac

12.3.2011 11:19:39

Re: Pistolet kupimy legalnie w e-sklepie

A gdy ofiara musiała przebywać w szpitalu krócej niż 7 dni to nie jest to już przestępstwo?

JMSvDB

11.3.2011 16:21:29

Re: Pistolet kupimy legalnie w e-sklepie

Jesteśmy niestety opóżnieni idziemy do Ameryki tylko oni już zastanawiają się jak ograniczyć posiadanie broni , do nas to przyjdzie , kiedy osiągniemy ich standard życia . Może nasze Prawnuki tego doczekają - napewno będzie to prędzej gdy zlikwidujemy całkiem OFE i a potem ZUS . \Zostaną pieniadze dla polityków

mrnobody656

11.3.2011 9:34:9

Re: Pistolet kupimy legalnie w e-sklepie

Niedługo będzie jak w Teksasie. Do nowo otwartego konta bankowego dostaniemy gratis broń.

Pokaż wszystkie komentarze (5)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 26.10.2019

  Gdzie oddać stary sprzęt elektryczny?

  Zużytego lub zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, np. suszarek do włosów czy tabletów, nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci. Możesz oddać go w sklepie. Przy (...)

 • 23.11.2017

  Black Friday - nie daj się zrobić w konia

  W piątek 24 listopada sklepy będą kusić obniżkami. Na wyprzedażach masz takie same prawa jak zwykle. Nie ma znaczenia, że towar został przeceniony, chyba że przyczyną obniżki była konkretna (...)

 • 31.5.2019

  Jak ubiegać się o uznanie za polskiego obywatela?

  Cudzoziemiec, który spełnia określone warunki, może zostać uznany za polskiego obywatela. Jak to załatwić?

 • 26.8.2017

  Kto ma koncesję na obrót bronią?

  MSWiA uruchomiło ogólnodostępny elektroniczny spis przedsiębiorców, którzy posiadają koncesję na wytwarzanie lub obrót bronią, materiałami wybuchowymi i podobnymi wyrobami.

 • 20.2.2018

  Wyposażymy obce wojska?

  Żołnierze wojsk obcych stacjonujących w Polsce będą mogli zostać wyposażeni w broń i amunicję, jakimi dysponują Siły Zbrojne RP. Chodzi tu przede wszystkim o personel Dowództwa Wielonarodowej (...)