Pierwszy budżet Państwa Polskiego powstał....240 lat temu
Dokument "Oboyga Narodów - Skarbu Koronnego i Skarbu Wielkiego Księstwa Litewskiego - Tabelle intrat i ekspensy rocznej ordynaryjnej i ekstraordynaryjnej" uznawany za pierwszy budżet Państwa Polskiego, został uchwalony przez Sejm w 1768 r.
Ustawa sejmowa przewidywała opracowanie budżetu, który miał uwzględnić źródła dochodów i rodzaje wydatków. Ze względu na konieczność podwyższenia wysokości istniejących podatków i nałożenia nowych, „budżet" został jednomyślnie przyjęty przez Sejm.
Piątego października mija 240 lat od tej chwili.
W ten sposób Polska stała się drugim po Anglii państwem, w którym uchwalono budżet. Za datę powstania współczesnego budżetu państwa, rozumianego jako uchwalany przez parlament dyrektywny plan dochodów i wydatków państwa na przyszły rok budżetowy, przyjmuje się bowiem rok 1689 (wg niektórych historyków 1688), w którym wydany został w Anglii zaprzysiężony przez Wilhelma III Orańskiego „Bill of Rights". Budżet polski z 1768 roku wyprzedził więc o kilkanaście lat Francję (1817 roku) i Prusy (1848 roku).
Obecnie mało jest okazji do uświadomienia sobie potrzeby i wagi działań dokonywanych w ramach prac planistycznych i szerokiej gamy czynności związanych z koordynacją prawidłowości planowania i wykonania budżetu państwa. Co roku przekazywany jest do Sejmu projekt budżetu państwa na kolejny rok, uchwalana ustawa budżetowa przez Sejm RP, i przyjmowane sprawozdanie z jego wykonania za poprzedni rok budżetowy.
Problematyka budżetowa - zwłaszcza w dobie przygotowań i koncepcji budżetu zadaniowego oraz planowanych zmian w organizacji i funkcjonowaniu sektora finansów publicznych - wciąż pozostaje tematyką aktualną i atrakcyjną.
Dlatego też szczególną okazję dla podkreślenia tych działań stanowi tegoroczny Jubileusz. Z uwagi na tę rocznicę, 29 października w Ministerstwie Finansów, odbędzie się uroczystość pt. „Oblicza budżetu - 240 lat historii budżetu w Polsce". Składać się będzie ona z okolicznościowej gali, panelu dyskusyjnego pt. „Budżet - przeszłość i perspektywy" oraz wystawy tematycznej. Wśród zaproszonych gości będą m.in. byli Ministrowie Finansów, eksperci z dziedziny finansów publicznych oraz dziennikarze.
W najbliższym czasie, na portalu Ministerstwa Finansów, zostanie uruchomiona specjalna zakładka, dzięki której będzie można uzyskać dodatkowe informacje o uroczystości oraz zapoznać się z wystawą o tematyce budżetowej.
Źródło: www.mf.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?