PKPP Lewiatan o pozwach zbiorowych

10 marca na posiedzeniu RM rozpatrywany był projekt ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym; niestety nie wiemy w jakim kształcie projekt został przez RM przyjęty. Projekt ustawy przewiduje, iż w jednym postępowaniu sądowym (sprawy cywilne) co najmniej 10 osób będzie mogło dochodzić wspólnie roszczeń jednego rodzaju, np. roszczenia osób dotkniętych podobną szkodą wynikającą z tego samego zdarzenia - zażycie przez kilka osób szkodliwego leku, konsumowanie niezdrowej żywności, nabywanie niebezpiecznych wyrobów itp.

Celem postępowania grupowego jest stworzenie możliwości rozstrzygnięcia wielu podobnych spraw różnych podmiotów w jednym postępowaniu.

Atuty takiego postępowania grupowego to:

- ekonomia wymiaru sprawiedliwości;

- ujednolicenie rozstrzygnięć,

- odciążenie sądów od rozpatrywania wielu podobnych spraw różnych podmiotów,

- zmniejszenie kosztów postępowania;

- podniesienie bezpieczeństwa prawnego konsumentów;

- rozszerzenie zakresu dostępu do wymiaru sprawiedliwości;

Uwagi i wątpliwości PKPP Lewiatan do projektu:

- zbyt szeroki zakres przedmiotowy i podmiotowy; oznacza to bowiem, że z roszczeniem w postępowaniu grupowym może wystąpić każdy (konsument, pracownik itd.) i z każdym roszczeniem; w drodze roszczeń grupowych planowane jest w zasadzie umożliwienie dochodzenia wszelkiego rodzaju roszczeń;

PKPP lewiatan postuluje w ślad propozycji unijnych przeznaczenie instytucji pozwów zbiorowych dla roszczeń konsumenckich, wyłączając tym samym spod zakresu ustawy roszczenia pracownicze czy np. te przeciwko SP.

Wprowadzenie bowiem regulacji o tak szerokim zakresie przedmiotowo-podmiotowym zwiększy po stronie przedsiębiorców, ale i dla SP ryzyko i koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Zwracamy uwagę, iż instytucje pozwów zbiorowych zna mniejszość krajów unijnych a większość z nich ograniczyła zakres stosowania tej instytucji.

- obowiązywanie ustawy w czasie - autor projektu proponuje, aby roszczeniami objęte mogły być wszelkie zdarzenia bez względu na to kiedy miały miejsce. Przedsiębiorcy powinni mieć możliwość wkalkulowania sobie w koszty nowej regulacji prawnej i konsekwencji z niej płynących. PKPP Lewiatan postuluje, aby ustawa umożliwiała występowanie z pozwami zbiorowymi tylko w stosunku do roszczeń powstałych ze zdarzeń po wejściu w życie przedmiotowej ustawy.

Apelujemy, aby nie rozpatrywać i nie oceniać tego projektu przez pryzmat instrumentu do walki z opcjami walutowymi. 

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl

Porady prawne

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika