Policja Kolejowa zadba o porządek w pociągach

Nowa formacja - nazwana „Policją Kolejową" - zastąpi funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei. Mundurowi zadbają o bezpieczeństwo w pociągach i na obszarze kolejowym, wykonując swoje obowiązki na zasadach określonych w ustawie o Policji.

- Doświadczenia funkcjonowania Straż Ochrony Kolei w oparciu o obecnie obowiązujące przepisy wskazują na wiele obszarów utrudniających sprawną realizację ustawowych zadań, co negatywnie wpływa na stan bezpieczeństwa i porządku na obszarach kolejowych, w pociągach i innych pojazdach kolejowych - czytamy w projekcie nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym.

Postanowiono więc, że Straż Ochrony Kolei przestanie istnieć. Jej miejsce zajmie Policja Kolejowa.

„Sokiści" będą mogli wkroczyć w szeregi nowej formacji. Uzyskają możliwość stania się funkcjonariuszami Policji po uzupełnieniu kwalifikacji zawodowych. Ci, którzy pozytywnie przejdą postępowanie kwalifikacyjne, będą mieli wliczony okres pracy w Służbie Ochrony Kolei oraz w Straży Ochrony Kolei do okresu służby w Policji w zakresie wszystkich uprawnień związanych z tą służbą, z wyjątkiem okresu od którego zależy nabycie prawa do emerytury policyjnej.

Minister właściwy do spraw transportu wskaże konkretne obszary, obiekty i urządzenia wchodzące w skład „obszarów kolejowych", które zostaną objęte obowiązkową ochroną.

Funkcjonariusze Policji Kolejowej będą mogli pełnić służbę „w cywilu" i otrzymają 100 proc. ulgę na przejazdy środkami publicznego transportu kolejowego.

Zgodnie z projektem powstanie 1000 etatów policyjnych. Państwo przeznaczy na ten cel około 168 mln zł. Ze względu na konieczność zaplanowania budżetu wejście w życie ustawy zaplanowano na dzień 1 stycznia 2011 roku.

Na razie nowelę skierowano do uzgodnień międzyresortowych, z terminem na zgłaszanie ewentualnych uwag do dnia 29 stycznia 2010 roku.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ja 2012-01-22 17:17:30

    panstwo biurokratyczno-policyjne to nasz kierunek:) wzrost gospodarczy (wzrost produkcji papieru) i sciąalność kar za łmainie głupich przepisów Państwa Prawa... koszmar, chce na madagaskar!

  • mauro 2012-01-21 21:30:20

    Kompletny imbecyl wpadł na taki pomysł. Widać ze lobby teraz ochroniarskie jest wcale duże. Ten kto pracował nad takim rozwiązaniem to kompletny dureń. Rozwalać taką formację???????????........ Zobaczymy co z tego wyniknie ale ja widzę to czarno. Podróżni strzeżcie się terenów kolejowych jak rozwiążą SOPK.............. .

  • Wacek 2012-01-21 20:39:14

    Policja niech zadba o prządek u siebie. Już widzę jak policjanci kolejowi patrolują pociągi, dworce czy szlaki kolejowe. Przecież w historii SOK były takie same eksperymenty likwidacji SOK, które się nie powiodły. Nikt nie wchodzi dwa razy do tego samego błota, ale nasz rząd zawalony aferami tak. Taka proponowana ustawa nie jest zgodna z konstytucją, by tak potraktować sokistów z 30-40 letnim stażem pracy na rzecz bezpieczeństwa publicznego. Wstyd panowie liberałowie!!! Niestety tu zadziałało lobby policyjne.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika