Policja Kolejowa zastąpi Straż Ochrony Kolei
Zapewnieniem bezpieczeństwa w pociągach i na obszarze kolejowym zajmie się nowa Policja Kolejowa. Formacja będzie miała większe uprawnienia niż „Sokiści".
Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei znikną z polskich dworców 1 stycznia 2012 roku - zakłada przyjęta przez rząd nowelizacja prawa o transporcie kolejowym.
Projekt usuwa z ustawy przepisy regulujące funkcjonowanie SOK. Zadania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenach kolejowych i w pociągach pasażerskich przejmie od sokistów tzw. Policja Kolejowa. Nowa formacja będzie działać na zasadach określonych w ustawie o Policji.
Co się stanie z byłymi funkcjonariuszami SOK? Otrzymają oni szansę przystąpienia do Policji - będzie to zależało od pozytywnego zaliczenia postępowania kwalifikacyjnego. Wówczas staż pracy w SOK zostanie im wliczony do okresu służby w Policji.
- Dotyczyć to będzie wszystkich uprawnień związanych z tą służbą z wyjątkiem okresu, od którego zależy nabycie prawa do policyjnej emerytury - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Pozostałe osoby, które nie przystąpią do Policji, będą mogły uzyskać kwalifikacje zawodowe w zakresie ochrony osób i mienia.
Nowa policja otrzyma 100 proc. ulgę na przejazdy środkami publicznego transportu kolejowego. Według nowelizacji formacja będzie ochraniać nie tylko pociągi, lecz także teren kolejowy. O tym, które z obszarów, obiektów i urządzeń będą wchodzić w skład infrastruktury kolejowej objętej obowiązkową ochroną ma zdecydować Ministerstwo Infrastruktury.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?