Policja Kolejowa zastąpi Straż Ochrony Kolei

Zapewnieniem bezpieczeństwa w pociągach i na obszarze kolejowym zajmie się nowa Policja Kolejowa. Formacja będzie miała większe uprawnienia niż „Sokiści".

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei znikną z polskich dworców 1 stycznia 2012 roku - zakłada przyjęta przez rząd nowelizacja prawa o transporcie kolejowym.

Projekt usuwa z ustawy przepisy regulujące funkcjonowanie SOK. Zadania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenach kolejowych i w pociągach pasażerskich przejmie od sokistów tzw. Policja Kolejowa. Nowa formacja będzie działać na zasadach określonych w ustawie o Policji.

Co się stanie z byłymi funkcjonariuszami SOK? Otrzymają oni szansę przystąpienia do Policji - będzie to zależało od pozytywnego zaliczenia postępowania kwalifikacyjnego. Wówczas staż pracy w SOK zostanie im wliczony do okresu służby w Policji.

- Dotyczyć to będzie wszystkich uprawnień związanych z tą służbą z wyjątkiem okresu, od którego zależy nabycie prawa do policyjnej emerytury - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Pozostałe osoby, które nie przystąpią do Policji, będą mogły uzyskać kwalifikacje zawodowe w zakresie ochrony osób i mienia.

Nowa policja otrzyma 100 proc. ulgę na przejazdy środkami publicznego transportu kolejowego. Według nowelizacji formacja będzie ochraniać nie tylko pociągi, lecz także teren kolejowy. O tym, które z obszarów, obiektów i urządzeń będą wchodzić w skład infrastruktury kolejowej objętej obowiązkową ochroną ma zdecydować Ministerstwo Infrastruktury.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

mały

20.2.2010 20:58:40

Re: Policja Kolejowa zastąpi Straż Ochrony Kolei

Rozumiem że Policja kolejowa będzie odpowiedzalna za porządek na dworcach,peronach i w pociągach pasażerskich .A kto ma ochraniać szlaki kolejowe i obiekty infrastruktury kolejowej? Jakoś nie wyobrażam sobie aby spółki ochraniarskie mogły zastąpić SOK w walce ze złodzejami sieci trakcyjnej oraz zapobiec wysypywaniu węgla z wagonów na Śląsku że już nie wspomnę o ochronie strategicznych obiektów takich jak wiadukty i tunele kolejowe.W przeszłości podejmowano próby likfidacji SOK z raczej mizernym skótkiem.

Stary

20.2.2010 13:15:59

Re: Policja Kolejowa zastąpi Straż Ochrony Kolei

Jakoś sceptycznie podchodzę do tego pomysłu. Jako ,wprawdzie coraz rzadszego klienta PKP, interesuje mnie podstawowa sprawa: czy spokojnie i bez zakłóceń zrealizuję swoją podróż.O komforcie celowo nie wspominam bo to nie rola SOK czy Policji. Mam niejasne odczucie, że nic to nie zmieni.A może się mylę. Czas pokaże. Moje odczucia pochodzą z tąd, że zarządcy kolejami szukają oszczędności wszędzie, w tym na bezpieczeństwie pasażerów, tylko nie tam gdzie marnotrawione są grube miliony.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.1.2019

  Kogo skontroluje Urząd Ochrony Danych Osobowych w 2019 roku?

  Zgodnie z zatwierdzonym przez Prezesa UODO rocznym planem kontroli sektorowych, w 2019 roku UODO zweryfikuje przetwarzanie danych osobowych w takich m.in. obszarach, jak: telemarketing, (...)

 • 7.4.2017

  Państwowa Służba Ochrony zastąpi BOR?

  Projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony przygotowywany w MSWiA trafił do konsultacji wewnątrzresortowych. Nowa formacja ma zastąpić istniejące dziś Biuro Ochrony Rządu. Zmiany mają (...)

 • 29.8.2017

  Kto zapłaci świadkowi wykroczenia?

  Rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza jasne zasady pokrywania kosztów postępowań prowadzonych przez straż gminną lub miejską. Zmiany zagwarantują, że świadkowie w takich (...)

 • 28.2.2018

  Czynny żal pozwala uniknąć konsekwencji karnych skarbowych

  Przewidziany w Kodeksie karnym skarbowym skuteczny czynny żal po popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego (np. w razie niezłożenia deklaracji w terminie czy niezapłacenia należnego podatku) daje (...)

 • 9.6.2018

  Błyskawiczne pociągi?

  Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji zakłada umożliwienie prowadzenia ruchu kolejowego w Polsce (...)