Polskie więzienia będą, jak w Norwegii?
Ministerstwo Sprawiedliwości zgodnie z podpisanym 10 czerwca 2011 r. Memorandum of Understanding, w ramach Priorytetu Norweskiego Mechanizmu Finansowego Sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne rozpoczyna realizację projektów w dwóch obszarach wsparcia, w formie dwóch programów operacyjnych, realizowanych odrębnie przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Centralny Zarząd Służby Więziennej.
W związku z tym Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - Stanisław Chmielewski spotkał się z Ambasadorem Norwegii - Jego Ekscelencją, Panem Karstenem Klepsvikiem.
- Z zadowoleniem przyjęliśmy zakończenie negocjacji oraz zatwierdzenie przez stronę norweską pod koniec 2012 r. programów operacyjnych Ministerstwa Sprawiedliwości i Centralnego Zarządu Służby Więziennej - powiedział podczas spotkania Sekretarz Stanu Stanisław Chmielewski.
Dzięki podpisaniu umów w sprawie programów, resort sprawiedliwości uzyskał wsparcie w wysokości 27 mln euroobejmujące: program operacyjny Budowanie potencjału instytucjonalnego i współpraca w obszarze wymiaru sprawiedliwości/Poprawa skuteczności wymiaru sprawiedliwości, o łącznej alokacji wynoszącej 14 mln euro realizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz program operacyjny Wsparcie Służby Więziennej, w tym sankcji pozawięziennych, o łącznej alokacji wynoszącej 13 mln eurorealizowany przez Centralny Zarząd Służby Więziennej.
- To właśnie dzięki wsparciu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Ministerstwo Sprawiedliwości przystąpić może do realizacji wielu działań - zaznaczył Stanisław Chmielewski.
Planowana jest realizacja projektów zmierzających do zwiększenia dostępu do wymiaru sprawiedliwości (w tym dla tzw. grup wrażliwych, np. ofiar przestępstw, nieletnich, mniejszości), propagowania alternatywnych metod rozwiązywania sporów, poprawy wydajności systemów sądownictwa (w tym rozwoju systemów związanych z prowadzeniem spraw sądowych) oraz zwiększenia kompetencji pracowników systemu sądownictwa.
Partnerem Ministerstwa Sprawiedliwości w realizacji działań finansowanych ze środków NMF jest Norweska Krajowa Administracja Sądów. Instytucja ta jest odpowiedzialna w Norwegii za szeroko rozumiany obszar zarządzania sądami (m.in. organizowanie szkoleń pracowników sądownictwa, opracowywanie i wdrażanie systemów komputerowych, przydział alokacji budżetowych oraz opracowywanie projektów legislacyjnych odnoszących się do sądów).
- Wyrażamy nadzieję, że współpraca realizowana w ramach obustronnych wizyt studyjnych we wrześniu 2012 r. (w siedzibie instytucji partnerskiej w Norwegii) i w Polsce (w styczniu br., wizyta studyjna dotycząca systemów informatycznych w sądownictwie) będzie kontynuowana przez cały okres realizacji Programu i pozwoli na wymianę doświadczeń w obszarach planowanego wsparcia - zakończył Chmielewski.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?