Prezydent za rozszerzeniem tarczy antykryzysowej

Prezydent o wsparciu dla przedsiębiorców

- "Państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia firmom, które utrzymają miejsca pracy; zwolnieni z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br." – poinformował Prezydent Duda w sobotę.  

Porady prawne

Przypomniał również, że na poniedziałek zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. – "Liczę, że uda się wypracować konsensus i będziemy mogli przyjąć rozwiązania, które w jak największym stopniu uratują polską gospodarkę i domowe budżety" – powiedział. 

Wcześniej Prezydent spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, minister rozwoju Jadwigą Emilewicz, prezes ZUS Gertrudą Uścińską oraz prezes BGK Beatą Daszyńską-Muzyczką. 

Rada Bezpieczeństwa Narodowego nt. „tarczy antykryzysowej”

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego nt. rozwiązań, jakie ma zawierać tarcza antykryzysowa odbyło się 23 marca.

Jest ogromna szansa, że w zgodzie zostaną wypracowane rozwiązania dot. „tarczy antykryzysowej”, która ma ograniczyć skutki dla gospodarki spowodowane epidemią koronawirusa – ocenił Prezydent po dzisiejszym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.   

Jak dodał, jest oczywiste, że kryzys spowodowany koronawirusem będzie głęboki na całym świecie, więc i w Polsce ucierpimy z powodu epidemii. – "Ale musimy zrobić wszystko, by polskie rodziny ucierpiały jak najmniej" – zaznaczył.  

– "Cieszę się, że te rozwiązania idą daleko. Cieszę się, że w wielu przypadkach po prostu likwiduje się kryteria i z pomocy będą mogli skorzystać wszyscy, którzy po prostu jej potrzebują. My nie robimy tego branżowo, nie dzielimy na rodzaje działalności w sensie różnych branż, tylko robimy to jednolicie, żeby miało to charakter powszechny, bo jest bardzo trudno powiedzieć, kto w szczegółach ucierpi na skutek tej sytuacji, z którą mamy obecnie do czynienia" – podkreślił Prezydent.

B. Spychalski: W „tarczy antykryzysowej” będą rozwiązania dla rolników; Prezydentowi na tym zależało

W pakiecie ustaw „tarczy antykryzysowej” będą rozwiązania skierowane do rolników, na czym bardzo zależało Prezydentowi Andrzejowi Dudzie – powiedział prezydencki rzecznik Błażej Spychalski. Wśród proponowanych rozwiązań ma być m.in. możliwość zwolnienia ze składek na KRUS na kwartał – dodał.

– "Prezydent bardzo mocno naciskał i wnioskował do rządu, by większym wsparciem w ramach „tarczy antykryzysowej” objąć rolników. Rozmowy na ten temat trwały w sobotę i w niedzielę. Ustalono, że takie wsparcie dla rolników będzie częścią pakietu pomocowego dla gospodarki" – powiedział minister. 

Wskazał, iż jednym z rozwiązań jest zawieszenie składek na KRUS na kwartał, analogicznie do rozwiązań przewidzianych dla przedsiębiorców dotyczących składek na ZUS. Zaznaczył, że o dalszych szczegółach informacji będzie udzielać Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rządowy pakiet rozwiązań mających ograniczyć skutki dla gospodarki z powodu epidemii koronawirusa jest konsultowany. Z dotychczasowych informacji wynika, że pakiet pod koniec tygodnia, najprawdopodobniej w najbliższy piątek, ma być rozpatrywany przez Sejm. 

W sobotę Prezydent Duda poinformował, że projekt uwzględni także rozwiązanie, zgodnie z którym zwolnieni z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeżeli ich przychody spadły o więcej niż 50% w stosunku do lutego br. 

Pomoc dla rolników – zwolnienie ze składek KRUS

– "Zwolnienie ze składek KRUS jest pierwszą pomocą dla rolników, która w związku z epidemią uzyskała zgodę rządu" – poinformował 23 marca minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Zwolnienie ze składek KRUS, jest analogicznie jak to które ma miejsce w przypadku ZUS.

– "To efekt inicjatywy Prezydenta RP, który niezmiennie wspiera polskich rolników – podkreślił minister Ardanowski informując o propozycji zapisu w Tarczy Antykryzysowej.

Zapis do projektu ustawy polega na zwolnieniu z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za II kwartał 2020 r. (3 miesiące) osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2020 r. poz. 174). Osobom tym składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za ten okres sfinansuje budżet państwa za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Propozycja ta, obok obowiązujących już zmian w przepisach dotyczących zasiłku chorobowego, stanowi istotną pomoc państwa dla środowiska rolniczego w okolicznościach wprowadzenia w kraju stanu epidemii w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Minister  zaznaczył, że jest to propozycja na obecny stan epidemii, bo nie wiadomo jak się ona będzie rozwijała dalej. Zwrócił też uwagę, że problemy dotykają wszystkich branż, w tym także rolnictwa.

– "Trwają także prace nad innymi rozwiązaniami. Kłopoty mają całe branże np. kwiaciarstwo i szkółkarstwo i tym producentom rolnym także będziemy chcieli dać wsparcie" – poinformował minister.

– Oczekujemy dodatkowych środków z UE na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów. Podczas najbliższego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE , które odbędzie się w formie telekonferencji, będę wnioskował o dodatkowe środki unijne na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów oraz o umożliwienie przesunięcia niewykorzystanych do tej pory środków z PROW na te działania, które są w danych krajach szczególnie istotne – podkreślił minister Ardanowski.

W czasach kryzysów, takich jak epidemia, żywność zawsze będzie potrzebna i zawsze będzie na nią zbyt. Jednak zrywające się łańcuchy dostaw, kłopoty z przetwórstwem i eksportem mogą odbijać się  na dochodach poszczególnych gospodarstw.

– "W "Tarczy Antykryzysowej" pomagamy zakładom skupowym i przetwórczym, więc logiczne jest, że rolnicy uzależnieni od takich zakładów powinni otrzymać pomoc państwa" – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika