Rząd rezygnuje z karania za recepty
Nowela ustawy refundacyjnej zakłada, że medyk nie poniesie kary, gdy przepisze lek osobie nieuprawnionej.
Dokument został przyjęty na wczorajszym posiedzeniu rządu. Z noweli wykreślono m.in. art. 48, ust. 8. Zabiegały o to środowiska lekarzy.
Zgodnie z tym przepisem jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami.
Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta.
Lekarze, którzy do chwili wejścia w życie nowych przepisów wystawili taką receptę, będą objęci abolicją.
- Odejście od karania lekarzy w ustawie refundacyjnej nie oznacza braku odpowiedzialności lekarzy za wypisywane recepty. Warto przypomnieć, że w innych, obowiązujących przepisach przewidziany jest nadzór NFZ nad ordynacją lekarską. W myśl tych przepisów NFZ może i występuje z regresem w stosunku do podmiotów leczniczych – czytamy słowa minister Ireny Wóycickiej na stronie Kancelarii Prezydenta RP.
Nowela ustawy refundacyjnej trafi teraz do Sejmu.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?