Sądy nie zignorują już naszych e-maili

Informację o wyroku podadzą przez telefon, ujednolicą swoje strony www oraz pozwolą fotografować akta sprawy. Pomysły resortu sprawiedliwości mogą wejść w życie jeszcze w tym roku.

Zmiany ma wprowadzić znowelizowany regulamin urzędowania sądów powszechnych. Dodano do niego przepis zobowiązujący sądy do niezwłocznej odpowiedzi na pytania kierowane do nich w formie elektronicznej. – Obecnie często są one pozostawiane bez odpowiedzi – zaznacza ministerstwo.

Taka zasada nie będzie stosowana w przypadku pism o charakterze procesowym. Nie będzie jednak problemu, by pracownik sądu udzielił nam informacji dotyczących np. daty rozprawy czy nazwiska sędziego, który ją poprowadzi.

Porady prawne

Daleko do sądu? Możesz zadzwonić

Odświeżony kodeks jednoznacznie zaznaczy też, że pracownicy sądu mają udzielać telefonicznej informacji na temat treści orzeczenia. Obecne przepisy są na tyle niejasne, że nie wszystkie sądy zgadzają się na takie rozwiązanie. Według resortu jest to zbędna bariera, która niepotrzebnie utrudnia życie zarówno obywatelom, jak i samym pracownikom wymiaru sprawiedliwości.

Po zmianach ci pierwsi nie będą musieli przyjeżdżać – często z daleka – na odczytanie wyroku. W konsekwencji przełoży się to na oszczędność czasu dla pracowników sądu. Dlaczego? – Ponieważ uniemożliwienie udzielania telefonicznie takich informacji powoduje w praktyce składanie wniosków  o doręczenie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem, nawet w sprawach, które strona wygrała, ale nie mogła się o tym dowiedzieć telefonicznie – wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości.

Ponadto informację o wyroku będą mogły zdobyć osoby niezwiązane ze sprawą. Resort zaznacza, że odczytanie sentencji orzeczenia, nawet w sprawach rozpoznawanych przy drzwiach zamkniętych, odbywa się publicznie i jest jawne dla wszystkich. Dlatego nie ma potrzeby szczególnej ochrony takich danych. Poza treścią wyroku przez telefon będzie można również sprawdzić, jaka jest sygnatura danej sprawy oraz np. zapytać o termin posiedzenia.

Strony internetowe będą takie same

Nowelizacja regulaminu doprowadzi również do ujednolicenia wszystkich stron internetowych sądów powszechnych. – Sposób ich prowadzenia oraz zakres umieszczanych informacji powinien spełniać standardy określone przez ministra sprawiedliwości – czytamy w uzasadnieniu zmian.

Przykładowo według wytycznych resortu kolorystka stron powinna zostać utrzymana w tonacjach pastelowych, a serwisy sądów rejonowych powinny mieć taką samą kompozycję graficzną (kolorystyka, układ strony, rozmieszczenie poszczególnych elementów na stronie) jak strona nadrzędna sądu okręgowego.

Ponadto na stronie internetowej na bieżąco będą publikowane zestawienia spraw rozpoznawanych w danym dniu wraz z sygnaturami, a także dane sędziów i ławników oraz miejsce i godzina rozprawy.

Zamiast ksero telefon komórkowy

Obecnie strony i uczestnicy postępowania mają prawo nie tylko przeglądać akta sprawy, ale także otrzymywać z nich odpisy, kopie lub wyciągi. Mogą też sporządzać ręczne notatki na ich podstawie. Reguła ta dotyczy dostępu do całości akt i wszystkich zawartych tam dokumentów.

- Skoro można dostać kopie akt, zatem nie ma racjonalnych przesłanek do tego, by ograniczać możliwość samodzielnego ich sfotografowania – wyjaśnia resort sprawiedliwości.

Taki sposób będzie szybszy niż kserowanie dokumentów przez pracowników sądu. – Pamiętać jednak należy, że zrobiona przez nas fotografia, podobnie jak kserokopia, nie będzie miała mocy dokumentu urzędowego – zaznaczają autorzy nowelizacji. Odświeżony regulamin pozwoli na zastosowanie wszystkich technik kopiowania, o ile nie niszczą one akt sądowych. Do sądu zabierzemy więc aparat fotograficzny, telefon komórkowy czy inne urządzenie, które pozwoli zapisać obraz.

Kiedy opisane zmiany mogą wejść w życie? Nowelizowany regulamin urzędowania sądów powszechnych został skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Jeśli nie będzie do niego wielu zastrzeżeń, to jest duża szansa, że zacznie obowiązywać do końca tego roku.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • pirek 2013-06-21 19:27:01

    Nie zignorują, tylko normalnie oleją. I co im kto zrobi???

  • "doświadczony" zn 2013-06-20 20:58:26

    Jakoś trudni mi w to uwoerzyć. Najpierw bowiem należałoby pozbawić kastę sędziowską ich rozbuchanych przywilejów i właściwie ich niekaralności. Niestety... trzebaby wpierw zmienić Konstytucję, a to już nie jest takie proste, jest w zasadzie niemożliwe, aby ta jedyna bezkarna w Polsce grupa zawodowa pozwoliła sobie na odebranie im jakiegokolwiek przywileju, w tym prawa osądzania ich niekompetentnych i niezgodnych z prawem wyroków. To, że wyroki wydawane z rażącym naruszeniem przepisów prawa mają najczęściej podłoże korupcyjne jest tajemnicą poliszynela. Nie można jednakże nic takiemu "sprawiedliwemu" nic zrobić, bo chroni go immunitet, a w wydawanych przez niego "sprawiedliwych" osądów nie wolno nawet komentować, sądy są bowiem niezawisłe i Kowalski musi wziąć mordę w kubeł. Popsioczyć może sobie sam w łazience i lepiej, żeby go nikt nie słyszał, bo ... komentować wyroków nie wolno:((

  • Marek Korczyński 2013-06-19 17:14:26

    Nie wierzę ponieważ musielibyśmy zadbać o przysłowiowego Kowalskiego Jak zostanie poszkodowany przez beztroskiego i nieudolnego Sędziego ten Pan sędzia nie ukryje się za Jmunijtetem tylko będzie traktowany jak każdy kto zaniedbał swoje obowiązki. A Kowalski teraz jak złoży zażalenie to spytają go aż o Nazwisko i patrzą po coś tu chłopie ,,Przylazł" to fakty więc jeszcze daleka droga by zacząć ufać tej naszej-SPRAWIEDLIWOŚci.

  • Ikubaj 2013-06-18 10:39:10

    Witam, "Doświadczony" - nie bądź lękliwy i nie cykaj się użyc słowa "zadupie" (nazwać wolną rzekomo Polskę/demokratyczną zadupiem Europy czy USA) bo zgadzam się, że zwłaszcza przez władzę sądowniczą i jej zaplecze polityczne - ich pasywności i niereformowalność, czy styl działania jesteśmy dużo, dużo bardziej zadupiem Europy a nawet jej popychadłem. Twój tekst jak najbardziej oddaje w streszczeniu stan PWS i trudną sytuację podsądnych (zwykłego "Kowalskiego").

  • august 2013-06-17 21:39:48

    Po pierwsze takie tytuły pouczające Wysokie Sądy na portalu którego podstawową misją powinno być kształtowanie dobrego Prawa do wymogów rzeczywistości jest czymś co zasługuje na naganność. Ostatnim bastionem autorytetu jaki nam został jest właśnie Polski Wymiar Sprawiedliwości i Naszym obowiązkiem jest podtrzymanie tego stanu a nie popędzanie i krytykowanie. Jest wiele trudności w funkcjonowaniu Sądów- to prawda ale wiemy również jakie są tego przyczyny. Brak pieniędzy budżetowych oraz opoźnienia w oprogramowaniu przystosowującym do zasad unijnego sądownictwa. Mam nadzieję, że Nasza Prezydentura przyspieszy te procesy. Współudział w przystosowaniach Krajowej Rady Sądowniczej pokieruje wszystko zgodnie z oczekiwaniem Obywateli. Takie są nadzieje w rozmowach osiedlowych i podwórkowych. Prawnicy polscy mając duże doświadczenie tak dobre jak rownież złe oraz uniwersytecką wiedzę prawniczą takie działania powinni wspomagać i to nie za pieniądze tylko na zasadzie non_profit tak jak czyni to Nasza młodzież poświęcając swój czas na rzecz wolontariatu.Jest to riposta skrócona ale warto nad tym tematem poświęcić czas w rozmowach nawet kameralnych - dziękuję

  • Doświadczony 2013-06-17 16:11:11

    Zmiany kosmetyczne. Sądy jak działały tak będą skandalicznie przewlekle dalej działać. Żeby coś dało trzeba sprecyzować w czasie pojęcia terminów: niezwłocznie czy termin instruktażowy i zatrudnić więcej sędziów. Szczególnie dotyczy to Warszawy gdzie połowa zatrudnionych sędziów potrafi być na długich urlopach. Kto ma wtedy wykonywać ich pracę? Druga połowa? Państwo nie płaci im przecież za nadgodziny. Nic to. Jedno nam zostało po naszych przodkach. Piekło sądów dla przeciętnego obywatela. Innym jest nieskuteczność prawa wobec nieuczciwych dłużników i cwaniaków. Mam wrażenie, że naszemu Państwu nie zależy na sprawnych i dobrych sądach. A szkoda bo to może wyciągnęło by nas z tego zad...a w którym się ciągle znajdujemy. Chrońmy dalej kastę prawników przed konkurencją, a możemy być pewni tego że nic się nie zmieni i będzie dalej tak jak było. Jak? Drogo i nieskutecznie.

  • alaias 2013-06-17 13:34:32

    nareszcie !!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika