Spotkanie BUSINESSEUROPE Executive Committee w Brukseli

14 maja 2009 r. w Brukseli odbyło się spotkanie Executive Committee BUSINESSEUROPE. PKPP Lewiatan reprezentowała Anna Karaszewska, zastępca dyrektora generalnego. Najważniejszymi kwestiami, którymi zajęli się dyrektorzy generalni federacji członkowskich BUSINESSEUROPE były ocena aktualnej sytuacji gospodarczej w Unii Europejskiej oraz zmiany na rynku pracy, zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego oraz działania BUSINESSEUROPE w obszarze wdrażania dyrektywy o Europejskim Systemie Handlu Emisjami (ETS) oraz aktualny stan międzynarodowych negocjacji w sprawie zmian klimatycznych.

Philippe de Buck, dyrektor generalny BUSINESSEUROPE krótko przedstawił ocenę pracy mijającej kadencji Parlamentu Europejskiego oraz Komisji. Przedstawił planowane działania wobec nowego Parlamentu i Komisji prezentując projekt przesłania oraz podkreślił zmiany jakie dojdą do skutku w tych instytucjach po ratyfikacji traktatu lizbońskiego przez wszystkie państwa członkowskie. Mimo kampanii wyborczej, prace BUSINESSEUROPE nie ustają. Wśród projektów, które są aktualnie opracowywane Ph. de Buck wymienił energię i zmiany klimatyczne, Rundę Doha WTO, stosunki transatlantyckie, dyrektywę o urlopach wychowawczych, o czasie pracy, pracownikach delegowanych czy europejskich Radach Zakładowych. Podkreślił także szczególne ważne aktualne tematy: pozwy zbiorowe, dyrektywa o prawach konsumenta, rekomendacje w sprawie wynagrodzeń dla kadry zarządzającej oraz przyszła polityka przemysłowa. Jednocześnie potwierdził, że kwestia przeciwdziałania kryzysowi gospodarczemu jest aktualnie najważniejszym temat prac BUSINESSEUROPE. Na koniec wskazał na konferencje i seminaria organizowane w ramach poszczególnych obszarów. Uczestnicy dyskusji wskazali na sektor usług finansowych jako ten, który powinien być przedmiotem szczególnej uwagi w debacie na temat kryzysu, podkreślili także znaczenie debaty na temat pozwów zbiorowych zauważając niebezpieczeństwa jakie mogą być wynikiem przyjęcia propozycji Komisji Europejskiej w tym obszarze.

Dyskusja dotycząca kryzysu gospodarczego skupiła się na działaniach podejmowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny, który przeznaczył 60 mld euro na pożyczki dla MŚP w 2009 roku oraz na zapowiadanym przez Komisję Europejską pakiecie reformy sektora finansowego. W kontekście kryzysu podjęto również temat wynagrodzeń dla kadry zarządzającej.

Porady prawne

Ocena rekomendacji wydanych dotychczas przez Komisję jest dość pozytywna, lecz wciąż istniej możliwość propozycji legislacyjnej ze strony Komisji, czemu BUSINESSEUROPE stanowczo się sprzeciwia.
W części dyskusji dotyczącej wpływu kryzysu na rynek pracy w Unii Europejskiej sekretariat BUSINESSEUROPE przedstawił wnioski ze Szczytu ds. Zatrudnienia, który odbył się 7 maja w Pradze. Działania zaproponowane na szczycie, które mają na celu ochronę rynku pracy przed skutkami kryzysu to skoordynowane podejście i sprzeciw wobec protekcjonizmu, wsparcie dla reform strukturalnych, włącznie z realizacją koncepcji flexicurity oraz poparcie dla stabilizacja finansów publicznych. 10 działań na krajowym i europejskim szczeblu, popartych przez szczyt ma się koncentrować na zatrudnieniu, umiejętnościach i mobilności. Europejscy partnerzy społeczni nie przedstawili wspólnego stanowiska na szczycie, BUSINESSEUROPE zaproponowało zestaw działań mających na celu zneutralizowanie skutków recesji. Partnerzy społeczni zaprezentowali natomiast program prac w ramach Social Dialogue na lata 2009-2010 oraz rekomendacje dla Europejskiego Funduszu Społecznego. Dalsze prace BUSINESSEUROPE w tym obszarze opierać się będą na Komunikacie KE na temat zatrudnienia, który zapowiadany jest na 27 maja 2009 r. oraz wynikach Rady ds. Zatrudnienia oraz czerwcowej Rady Europejskiej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego są ważnym elementem aktualnych prac BUSINESSEUROPE oraz federacji członkowskich. Sekretariat BUSINESSEUROPE ocenia, że skład PE w nadchodzącej kadencji będzie podobny do obecnego, bez wyraźnego podziału na lewicę i prawicę, a koalicję będą budowane w konkretnych projektach. PE jest instytucją, która najlepiej dostosowała się do rozszerzonej Unii i odgrywa ważną rolę w podejmowaniu kompromisowych decyzji istotnych dla integracji. Najważniejsze decyzje, choć nie zawsze zbieżne z oczekiwaniami europejskiego biznesu Parlament podjął w kwestii dyrektywy REACH, dyrektywy usługowej, dyrektywy w sprawi e Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS), pakiety energetycznego, dyrektywy o czasie pracy oraz europejskiego spółce prywatnej. Dyskusja objęła kolejne kroki promujące priorytety BUSINESSEUROPE wobec nowych eurodeputowanych oraz nowych Komisarzy. Federacje członkowskie przedstawiły swoje działania krajowe w ramach aktualnej kampanii wyborczej.

W odniesieniu do dyrektywy ETS najwięcej zainteresowania ze strony biznesu budzi proces komitologii mający na celu określenie sektorów narażonych na międzynarodową konkurencję, które będą objęte wyłączeniami spod tej dyrektywy.

BUSINESSEUROPE monitoruje prace komitetu odpowiadającego za ustalenie sektorów oraz wartości odniesienia (benchmarking) współpracując z organizacjami branżowymi na poziomie europejskim. Ważne jest aby na poziomie krajowym federacje członkowskie prowadziły równolegle skoordynowane działania w tym zakresie.
Uczestnicy spotkania krótko omówili kierunki rozwoju negocjacji międzynarodowych w obszarze zmian klimatycznych komentując stanowisko Stanów Zjednoczonych oraz krajów rozwijających się wskazali na możliwość przedłużenia konferencji COP-15 w Kopenhadze w celu osiągnięcia porozumienia międzynarodowego. Wskazali na ambitne cele Komisji Europejskiej, które powinny być dopasowane do wyniku negocjacji.

W obszarze spraw międzynarodowych krótko poruszono kwestię zapowiadanych przez Rosję regulacji celnych, które mając podnieść opłaty importowe dla towarów konkurencyjnych na rosyjskim rynku. Działania te oceniane są przez BUSINESSEUROPE jako protekcjonistyczne, sekretariat przygotowuje stanowisko w tej sprawie.

Zgodnie ze statutem BUSINESSEUROPE Executive Committee zatwierdził sprawozdanie finansowe za 2008 rok, które ostatecznie zostanie przyjęte przez Radę Prezydentów na spotkaniu, które odbędzie się 12 czerwca 2009 r. w Pradze. 

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika