Strażak też wlepi mandat za złe parkowanie

Nawet 500 zł zapłaci kierowca, który zostawi auto na drodze pożarowej.

Od dziś strażacy mają więcej uprawnień do nakładania mandatów. – Dotychczas nie mieliśmy żadnej możliwości ukarania kierowców – przyznaje w rozmowie z e-prawnik.pl kpt. Remigiusz Adamańczyk, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego PSP we Wrocławiu.

Jeśli ktoś zastawił samochód na drodze pożarowej, to wzywano policję lub straż miejską. Tylko funkcjonariusze mogli wyciągnąć konsekwencje wobec właścicieli pojazdów. – Zdarzało się, że strażacy sami musieli przenieść auto, które uniemożliwiało dotarcie do pożaru – mówi rzecznik.

Nowe prawo ułatwi pracę strażaków przede wszystkim w dużych miastach. – Na osiedlach kierowcy parkują przed samymi klatkami schodowymi. Nikt nie zwraca uwagi, że często są to jednocześnie drogi pożarowe – podkreśla kpt. Adamańczyk.

Teraz jeśli strażacy napotkają na swojej drodze taki pojazd, to jego właściciel zostanie przez nich ukarany mandatem w wysokości od 20 zł do 500 zł. – Zobaczymy jak sprawdzi się to w praktyce. Problemem może być na przykład szybkie ustalenie, do kogo należy auto – zauważa rzecznik wrocławskich strażaków.

Czy każdy strażak ma prawo ukarać?

Według obowiązujących przepisów nie wszyscy strażacy mogą wystawiać mandaty. Taką możliwość mają jedynie ci, którzy zostaną do tego upoważnieni przez komendantów swoich placówek. Jednak nie stanowi to większego problemu. Wystarczy przecież, że w wozie strażackim jest jedna osoba, która może wlepiać kary. – Praktycznie przy każdej akcji ratowniczej będzie strażak z bloczkami do wystawiania manatów – zapewnia Remigiusz Adamańczyk.

Nie czujesz się winny? Nie przyjmuj kary

Strażak nakładający grzywnę musi poinformować nas o jej wysokości oraz o tym, za co ją dostajemy. Musi nam również powiedzieć, że mamy prawo odmowy przyjęcia mandatu. – Sprawca usłyszy też, że jeśli odmówi przyjęcia kary, to skierujemy sprawę do sądu – tłumaczy Adamańczyk. W takiej sytuacji o naszej winie bądź niewinności zdecyduje sędzia. W przypadku niekorzystnego wyroku kara może zostać przez niego podniesiona, a dodatkowo zostaniemy obciążeni kosztami postępowania.

Wchodzące w życie przepisy pozwalają straży pożarnej nie tylko na karanie mandatem za zastawianie dróg pożarowych. W poniższej tabeli przedstawiamy wybrane wykroczenia," za które ma od dzisiaj grozić kara.

Mandat od 20 zł do 500 zł strażnik wystawi osobie, która:

- utrudnia prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczej;
- zauważy pożar i nie zawiadomi właściwych jednostek (m.in. straży pożarnej, policji, centrum powiadamiania ratunkowego) lub innych osób znajdujących się w strefie zagrożenia;
- nie podporządkuje się decyzjom kierującego akcją ratowniczą i nie udzieli mu pomocy na jego żądanie;
- swoim działaniem stwarzaj ryzyko wystąpienia pożaru i jego rozprzestrzeniania się;
- utrudnia prowadzenie działań ratowniczych lub ewakuację zagrożonej ludności;
- jest właścicielem budynku i nie dopełnia obowiązku ochrony przeciwpożarowej (np. nie montuje gaśnic)
- jest właścicielem budynku i nie umieszcza w nim informacji o sposobie postępowania na wypadek pożaru oraz
nie wywiesza w widocznym miejscu wykazu telefonów alarmowych;
- rozpali ognisko lub zapali papierosa na terenie lasu oraz na łąkach, torfowiskach i wrzosowiskach, a także w odległości do 100 metrów od nich (poza miejscami wyznaczonymi do tego);
- wypala np. trawę czy słomę na polach, w odległości mniejszej niż 100 metrów od m.in. zabudowań lub lasów;
- w sposób nieodpowiedzialny i nieostrożny posługuje się ogniem.

PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze pożarnictwa pełniący służbę w Państwowej Straży Pożarnej są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, oraz warunków i sposobu wydawania upoważnień (Dz.U. 2011 nr 87 poz. 491).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

KRISU

17.5.2011 19:12:18

Re: Strażak też wlepi mandat za złe parkowanie

tak to fakt, mogą, ale tylko strażacy którzy prowadzą czynności kontrolno-rozpoznawcze, karali juz ale tylko w razie uchybień ppoż przy odbiorach obiektów, ale teraz widzę że zakres karania się rozszeżył, może to i lepiej, w końcu tu o bezpieczeństwo chodzi, a niektórzy to naprawde zachowują się jak cielęta, teraz będą bardziej zwracać uwgę na to co robią...

tomasz_g

17.5.2011 13:46:7

Re: Strażak też wlepi mandat za złe parkowanie

Też coś mi tutaj śmierdzi. Bo w takim wypadku uważam, że takie uprawnienia należy rozszerzyć na duchownych, nauczycieli, robotników przy drogach i rolników, czyli tych którzy przemieszczają się po pasach i drogach, dzięki temu będzie pełna kontrola bezpieczeństwa na 95% dróg w Polsce nienadających się do jazdy.

strażak

13.5.2011 15:22:16

Re: Strażak też wlepi mandat za złe parkowanie

Guzik prawda. Tylko policja i straż miejska może za to nakładać mandaty. Ktoś tutaj źle zinterpretował przepis.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.9.2018

  Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)

 • 31.3.2017

  Planowane zmiany w partnerstwie publiczno-prywatnym

  Projekt ustawy o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw trafił do konsultacji społecznych.

 • 19.8.2017

  Mandat zapłacisz kartą na Policji

  Nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia pozwoli Policji i innym służbom używanie terminali płatniczych. Dzięki nowym przepisom, ukarany będzie mógł od razu (...)

 • 15.9.2018

  Więcej czasu na zapłatę mandatu i inne zmiany w wykroczeniach

  Nowelizacja ustawy – Kodeks wykroczeń oraz niektórych innych ustaw ma wprowadzić wiele korzystnych zmian i usprawnić wymiar sprawiedliwości. M.in. określa na poziomie 500 zł stały (...)

 • 7.11.2017

  Nowelizacja Kodeksu wykroczeń dla uczciwych obywateli

  Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację Kodeksu wykroczeń, która wprowadza wiele korzystnych zmian dla uczciwych obywateli i usprawnia wymiar sprawiedliwości. Osoby ukarane (...)