Światowi producenci żywności o wyzwaniach branży
Rosnące ceny żywności oraz zmiany klimatu to wyzwania współczesnego rolnictwa omówione podczas 38. Kongresu Rolników Światowej Federacji Producentów Rolnych (IFAP) w Warszawie.
Dominującym tematem obrad Kongresu był wzrost cen żywności na świecie. Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka wpływ na to mają przede wszystkim zmiany klimatyczne i klęski żywiołowe. - Dlatego coraz więcej uwagi powinniśmy poświęcać ochronie klimatu - podkreślił wiceszef rządu.
Przypomniał także, że w tym roku Polska będzie gospodarzem światowej konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych COP 14, poświęconej ochronie klimatu. - Przy tej okazji chcemy doprowadzić do spotkania przedstawicieli krajów, które odpowiadają za największą emisję C02. Spotkanie to ma posłużyć dyskusji o globalnych porozumieniach sektorowych w przemyśle energochłonnym, głównie stalowym, cementowym i aluminiowym - powiedział minister gospodarki.
W uroczystej sesji plenarnej Kongresu udział wzięli także m.in. Jack Wilkinson, przewodniczący Światowej Federacji Producentów Rolnych oraz Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Zdaniem Jacka Wilkinsona konieczna jest zmiana światowej polityki rolnej. - Klęski klimatyczne oraz drożejąca żywność wymagają zwrócenia uwagi międzynarodowej polityki na potrzeby rolników - powiedział szef IFAP. Z kolei Marek Sawicki podkreślił, że powodem wzrostu cen żywności na świecie są wysokie ceny paliw oraz spekulacje na giełdach produktów rolnych.
W 38. Światowym Kongresie Rolników IFAP udział bierze 400 delegatów z ponad 80 krajów. Kongres zakończy się 6 czerwca br.
***
Światowa Federacja Producentów Rolnych (IFAP) reprezentuje ponad 600 milionów gospodarstw rodzinnych zgrupowanych w 115 organizacjach narodowych z 80 krajów. IFAP już od 1946 r. broni interesów rolników na całym świecie i posiada Generalny Status Konsultacyjny w Radzie Ekonomicznej i Społecznej ONZ.
Źródlo: www.mg.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?