To będzie ostra walka z oszustami podatkowymi

Komisja Europejska chce ujednolicenie przepisów dotyczących rajów podatkowych, by uniemożliwiać firmom wykorzystywanie różnic w prawodawstwie krajowym.

Nowy plan działania Komisji Europejskiej ma skłonić rządy krajów Wspólnoty do bardziej skoordynowanej i stanowczej reakcji na zachowania przedsiębiorstw i osób fizycznych, które nie wywiązują się ze swoich zobowiązań podatkowych. Z powodu oszustw finansowych co roku UE ponosi straty rzędu biliona euro.

Unia Europejska chce ostatecznego rozwiązania kwestii rajów podatkowych. Normy określające pojęcie raju podatkowego różnią się w poszczególnych krajach UE, wskutek czego różne są zasady reagowania na to zjawisko. Oznacza to, że wszelkie transakcje z rajami podatkowymi mogą być realizowane za pośrednictwem krajów, w których obowiązują łagodniejsze przepisy.

Jednakowe kryteria określające raje podatkowe – a następnie reakcja wobec nich – uniemożliwiałyby tym, którzy obchodzą prawo podatkowe, wykorzystywanie różnic pomiędzy systemami krajowymi.

Aby powstrzymać przedsiębiorstwa od uchylania się od płacenia podatków, kraje UE powinny także zaostrzyć przepisy obowiązujących umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowy te mają zapobiegać sytuacjom, w których firmy działające np. w dwóch krajach musiałyby opłacać podatek w każdym z nich.

Jednak istniejące luki prawne umożliwiają niektórym przedsiębiorstwom niewłaściwe wykorzystywanie przepisów umów w celu zupełnego uchylenia się od płacenia podatków.

Kraje, które chciałyby rozwiązać ten problem w pojedynkę, narażają się na ryzyko, że przedsiębiorstwa po prostu przeniosą swoją działalność do innego miejsca. Aby wyeliminować luki i zagwarantować, że żaden kraj nie poniesie w związku z tym strat finansowych niezbędna jest implementacja prawa na poziomie Unii.

Komisja Europejska ma wyjść z takimi propozycjami na początku przyszłego roku. Obejmą one zmiany w kodeksie podatników, w unijnym numerze identyfikacji podatkowej oraz innych przepisów UE w zakresie zwalczania nadużyć oraz w zakresie monitorowania przepływów pieniężnych.

(PP)