To Polacy skontrolują Auchan i Real dla UE

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbada koncentrację grup działających w sektorze spożywczym - Auchan i Real. To już trzeci przypadek, gdy przedsiębiorcy proszą Komisję Europejską o przekazanie transakcji polskiemu urzędowi antymonopolowemu - poinformował UOKiK.

Komisja Europejska oraz krajowe organy antymonopolowe uprawnione są do badania rynkowych skutków fuzji i przejęć. Zasadniczym warunkiem, który przesądza o tym czy wniosek rozpatruje Komisja Europejska jest wspólnotowy wymiar danej koncentracji.

KE analizuje transakcje, w których łączny światowy obrót wszystkich uczestników wynosi co najmniej 2,5 mld euro. Z kolei Prezes UOKiK właściwy jest w sprawach koncentracji, które wywołują lub mogą wywoływać skutki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jednocześnie nie mają wymiaru wspólnotowego.

Porady prawne

Uczestnicy transakcji, która ma wymiar wspólnotowy mogą jednak złożyć do KE wniosek o zbadanie jej skutków przez kraj członkowski - jeżeli może wywierać ona znaczący wpływ na konkurencję w danym państwie. W takim przypadku Komisja może przekazać sprawę do narodowego organu antymonopolowego, który może wyrazić zgodę na ocenę skutków danej transakcji.

Tak było w przypadku przekazanej polskiemu urzędowi antymonopolowemu przez Komisję Europejską koncentracji obejmującej transakcję przejęcia przez grupę Auchan spółek należących do grupy Real z Polski.

Grupa Auchan prowadzi działalność w sektorze handlu detalicznego artykułami konsumpcyjnymi codziennego użytku poprzez sieci hiper- i supermarketów. Posiada sklepy w 11 krajach m.in. we Francji, na Węgrzech, w Rosji i Chinach. W Polsce Grupa Auchan prowadzi sieć supermarketów Elea i hipermarketów Auchan.

Real należy do międzynarodowego koncernu handlowego - Grupy Metro, działającego w 30 krajach Europy i Azji Wschodniej. W Polsce Grupa Metro to pięć sieci dystrybucyjnych: Real, Makro Cash&Carry, Media Markt, Saturn i Praktiker. Sieć Real prowadzi działalność w sektorze handlu detalicznego artykułami konsumpcyjnymi codziennego użytku, z przewagą produktów żywnościowych poprzez sieć hipermarketów.

Biorąc pod uwagę, że planowane efekty rozpatrywanej transakcji będą miały miejsce w Polsce oraz Rumunii, sprawa została przekazana do dwóch urzędów antymonopolowych: polskiego i rumuńskiego.

Zdaniem Komisji Europejskiej, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma doświadczenie w ocenie właściwości rynków sektora spożywczego, co znalazło odzwierciedlenie w wydanych do tej pory decyzjach dotyczących tego obszaru.

UOKiK zgodził się na przejęcie sprawy. Postępowanie antymonopolowe w tej sprawie zostanie wszczęte przez Prezes Urzędu po wpłynięciu wniosku do UOKiK.

To trzeci przypadek, kiedy przedsiębiorca wnioskuje o przejęcie transakcji przez polski urząd antymonopolowy. Pierwszy raz z tego przywileju skorzystała spółka ITI, drugi raz było to na wniosek PKN Orlen. W obu przypadkach UOKiK zgodził się na badane transakcje.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika