Uczciwy telemarketer? UOKiK tropi oszustwa

Telemarketer, handlowiec, doradca nie może wprowadzać w błąd. Podejmowane przez Urząd działania pokazują, że nie zawsze obowiązek ten jest przestrzegany

UOKiK przypomina na swoich stronach, że przedsiębiorca jest odpowiedzialny za działania swoich pracowników. Nieprzekazywanie informacji o prawach konsumentów przez akwizytorów, wprowadzanie w błąd co do charakteru produktu bankowego, czy nazwy przedsiębiorcy telekomunikacyjnego, niepełne i nierzetelne informacje przekazywane przez pracowników infolinii - to przykłady skarg, które stały się podstawą do przeprowadzenia postępowania i sprawdzenia praktyk przedsiębiorców.

Wątpliwości Prezes UOKiK wzbudziła na przykład praktyka operatora telewizji kablowej Vectra w Gdyni - pisze UOKiK na swoich stronach. Postępowanie zostało wszczęte w październiku 2012 roku po przeanalizowaniu protokołu z kontroli przekazanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Dotyczyła ona rozmów konsultantów z konsumentami zmieniającymi umowę odbioru telewizji kablowej lub zamierzającymi ją zawrzeć. Wątpliwości obu Urzędów wzbudziły praktyki konsultantów udzielających wyjaśnień na temat produktów spółki. UOKiK ustalił, że pracownicy Vectry przekazywali niepełne i nierzetelne informacje. W większości przypadków klienci nie byli informowani o prawie odstąpienia od umowy, a także miejscu i sposobie składania reklamacji. Ponadto - zakwestionowano nieinformowanie o cenie, czy terminie, do którego obowiązuje proponowana oferta - pisze UOKiK.

Wątpliwości Prezes UOKiK wzbudziły także praktyki spółki Remedium - Doradcy Finansowi w Olsztynie, która zajmuje się doradztwem i pośrednictwem finansowym. Postępowanie przeciwko spółce zostało wszczęte w listopadzie 2012 roku. W jego rezultacie zakwestionowano m.in. wprowadzanie w błąd podczas oferowania usługi finansowej pt. Wysokooprocentowana umowa firmowa. Jak czytamy na stronie internetowej UOKiK, Urząd ustalił, że przedsiębiorca udzielał niejasnych i niejednoznacznych informacji dotyczących umowy, jej charakteru, ryzyka. Dane na stronie internetowej i w reklamach sugerowały, że to produkt podobny do lokaty. Jak wykazała analiza materiałów zebranych przez UOKiK w rzeczywistości, to konsument jest pożyczkodawcą: pożycza przedsiębiorcy pieniądze, który później przeznacza je na swoją działalność gospodarczą. Zwrot pieniędzy nie jest w żaden sposób zabezpieczony. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na Remedium Doradcy Finansowi została nałożona kara finansowa 180 307 zł - pisze UOKiK. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przedsiębiorca odwołał się do sądu.

UOKiK prowadzi też postępowanie wszczęte na podstawie skarg konsumentów dotyczących wprowadzania w błąd przez pracowników Getin Noble Banku. Z informacji posiadanych przez UOKiK wynika, że klienci mogli być wprowadzani w błąd co do ryzyka związanego z inwestowaniem pieniędzy w trakcie prezentowania im możliwości przystąpienia do grupowego ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. UOKiK pisze, że postępowanie przeciwko przedsiębiorcy jest w toku, jeśli praktyki banku opisane przez konsumentów w skargach potwierdzą analizy Urzędu, bankowi grozi kara do 10 proc. przychodu za wprowadzanie konsumentów w błąd.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Andrzej Kieszkows

2.10.2014 11:15:11

Re: Uczciwy telemarketer? UOKiK tropi oszustwa

codzienność. Telefon stacjonarny.Dzwoni kobieta - dzień dobry, podaje, oczywiscie falszywe nazwisko.zaprasza na "pokaz" produktow, obiecuje prezenty.Pytana o nazwe firmy, podaje jakis skrót. Na wyswietlaczu " tel. zastrzeżony" Podaje adres prezentacji, zapewniam , że przyjdę, ale aby być wpuszczony, musze podac nazwisko, by otrzymac "identyfikator".Nastepnie zrugana, ostrzega ,że rozmowa jest nagrywana (bez uprzedzenia i zgody) itd... PYTAM CO TO JEST ? MAFIA? Złodzieje tez sie uczą i zabezpieczają !. A teraz końcowe pytanie : gdzie jest do jasnej cholery PANSTWO, na ktore płacę podatki ? Gdzie jest wymiar sprawiedliwosci ? Kto ma chronic obywatela przed przestepstwami ? Szczegolnie starych i nieporadnych. Powtarzam : gdzie jest do cholery POLSKIE PANSTWO ? UOKiK ? - wolne żarty!, prokuratura - podobnie ! Przecież to " wolny rynek" w Balcerowiczowskim wydaniu, wiec kazde dranstwo to wyraz wolności gospodarczej. No i mamy to co chcielismy.

Krystyna

9.4.2013 8:29:23

Re: Uczciwy telemarketer? UOKiK tropi oszustwa

Mnie pracownik Vectry poinformował, że zmianie nazwy firmy muszę podpisać z nimi nową umowę. Oczywiście na kolejne 2 lata. Aneksem nie da się tego załatwić. Zerwałam umowę płacąc karę, ale nie żałuję.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Kara za niechciane telefony z zaproszeniami

  Spółka Smak i Zdrowie (dawniej Philipiak Polska) dzwoniła do konsumentów, mimo że się na to nie zgodzili. Urząd nałożył za to karę finansową. Przedsiębiorco - zgodę (...)

 • Najem telefonów - informacje UOKiK

  Konsumencie, uważaj na firmy, które oferują najem zamiast sprzedaży sprzętu elektronicznego. UOKiK otrzymuje skargi na sklepy, które mogą w niedostatecznie czytelny sposób (...)

 • Fałszywe strony udające pośredników szybkich płatności

  W komunikacie Prokuratury Krajowej, Komendy Głównej Policji, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Europejskiego Centrum Konsumenckiego, FinCERT.pl – Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (...)

 • UOKiK przypilnuje cen...

  Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, podjął decyzję o powołaniu zespołu, który przyjrzy się wzrostom cen żywności i produktów higienicznych. Pracownicy UOKiK oraz Inspekcji (...)

 • Podejrzane praktyki Biedronki...

  Czy właściciel sieci Biedronka stosuje nieuczciwe praktyki wobec dostawców produktów spożywczych? UOKiK wszczął postępowanie w tej sprawie. Przedsiębiorcy grozi kara w wysokości (...)

NA SKÓTY