Uczniowie pokochają sport

Aktywność fizyczna ma sprawiać przyjemność każdemu uczniowi - to jedno z zadań, jakie stawia przed szkołą reforma programowa systemu edukacji. Organizacja zajęć wychowania fizycznego w nowej podstawie programowej była tematem spotkania z prasowego Wiceministra Edukacji Narodowej Zbigniewa Marciniaka, które odbyło się w siedzibie MEN 31 lipca 2008 roku.

W spotkaniu wzięli udział prof. dr hab. Wojciech Przybylski, rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, który kierował zespołem opracowującym projekt nowej organizacji lekcji wychowania fizycznego oraz prorektor gdańskiej AWFiS prof. dr hab. Tomasz Frołowicz, który był członkiem tego zespołu.

Porady prawne

Na spotkaniu był obecny także niezależny ekspert z dziedziny sportu Marek Lewandowski, kierownik Zespołu Teorii Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

 - Naszym celem jest wykształcenie w uczniach nawyku uprawiania sportu także po szkole i później w dorosłym życiu. Aby tak się stało muszą polubić lekcje WF-u. Dlatego chcemy, aby były one jak najbardziej atrakcyjne, jak najbardziej zróżnicowane - wyjaśniał minister Zbigniew Marciniak.

- Czy mały czy duży, czy chudy czy gruby, aktywność fizyczna ma sprawiać przyjemność każdemu uczniowi - dodał Wojciech Przybylski.

Zdaniem obecnych na spotkaniu jednym z poważniejszych problemów polskiej szkoły jest to, że coraz więcej uczniów unika lekcji kultury fizycznej przedstawiając zwolnienia lekarskie. Powodem jest mało zróżnicowana oferta edukacyjna. - Do tej pory wszyscy uczniowie musieli uczestniczyć w takich samych zajęciach WF-u - tłumaczył minister Zbigniew Marciniak.

Nowa podstawa to programowa zmieni. Każda szkoła będzie miała swobodę w organizacji lekcji wychowania fizycznego w zależności od lokalnie występujących warunków.

- Podstawową zmianą w nauczaniu kultury fizycznej jest podział lekcji na dwie części: pierwszą obejmującą zajęcia w systemie klasowo-lekcyjnym i drugą realizowaną w systemie zajęć pozalekcyjnych. Każdy uczeń będzie miał od 100 do 150 godzin WF-u w ciągu roku szkolnego przez 12 lat edukacji i będą one znacznie bardziej atrakcyjne niż dotychczas -powiedział Wojciech Przybylski.

- Zmiany w podstawie programowej dają realną szansę na to, aby frekwencja na zajęciach wychowania fizycznego zdecydowanie wzrosła - ocenił dr Marek Lewandowski, niezależny ekspert z dziedziny wychowania fizycznego.

Zgodnie z założeniami nowej podstawy programowej szkoły będą rozliczane z efektów nauczania poszczególnych przedmiotów. W przypadku wychowania fizycznego efektami mają być między innymi umiejętność samodzielnego oceniania przez ucznia własnej sprawności fizycznej czy zaszczepienie uczniowi praktykowania zachowań zdrowego trybu życia.

- Edukacja zdrowotna to bardzo istotny element wprowadzanych zmian. Uważamy, że podniesie ona rangę nauczycieli wychowania fizycznego - tłumaczył Tomasz Frołowicz, członek zespołu opracowującego projekt nowej organizacji lekcji wychowania fizycznego.

                                                              *          *          *

Pierwsza część zajęć z wychowania fizycznego obejmie zajęcia realizowane w systemie klasowo-lekcyjnym, podczas których realizowane będą wymagania określone w podstawie programowej.

Druga część obejmie zajęcia, które będą realizowane w systemie zajęć pozalekcyjnych. Obecność na obu typach zajęć będzie obowiązkowa. Jednak zajęcia realizowane w systemie pozalekcyjnym będą fakultatywne, co do treści. Szkoła i rodzice zdecydują o wyborze jednego z bloków tematycznych, wśród których znajdą się profile: sportowy, rekreacyjny, turystyczny, taneczny oraz edukacja zdrowotna.

W klasach I-III szkoły podstawowej zajęcia z wychowania fizycznego prowadzone będą jedynie systemie szkolno-klasowym w wymiarze 4 godzin tygodniowo. W klasach IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjum na tydzień przypadną 2 lekcje w systemie szkolno-klasowym i 2 lekcje w systemie pozalekcyjnym. W szkole ponadgimnazjalnej liczba zajęć w systemie szkolno-klasowym zmniejszy się do 1 godziny tygodniowo a ilość zajęć fakultatywnych pozostanie taka sama.

                                                             *          *          *  

Projekt stworzonej przez 100 osobowy zespół ekspertów nowej podstawy programowej, w tym podstawy programowej dla wychowania fizycznego został po raz pierwszy zaprezentowany przez MEN w połowie kwietnia tego roku. Od tego czasu do połowy czerwca był poddawany konsultacjom społecznym, m.in. odbyły się spotkania ze środowiskami oświatowymi w każdym województwie. Ministerstwo zbierało też uwagi poprzez stronę internetową.

Nowy projekt, już po konsultacjach ministerstwo przedstawiło 11 lipca tego roku. Projekt podstawy programowej dla wychowania fizycznego jest dostępny na stronie MEN www.reformaprogramowa.men.gov.pl.

Źródło: www.men.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika